Bebeklerde Ikinci Bir Dil

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve kalemkitap2 tarafından 16 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  16 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 1. kalemkitap2

  kalemkitap2 Kapsama Alanı Dışında ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.004
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146

  Ne kadar snob bulursanız bulun, son zamanlarda eğilim çok dilli çocuk yetiştirmek. Aileler ve özellikle anneler bu yola baş koymuş durumda. Hamileyken çocuğuyla İngilizce konuşmaya başlayan bile var. Yeter ki İngilizce öğrensin. Annesi veya babası yabancı olup evde doğal bir ortamda iki dili birden duyan çocuklardan söz etmiyoruz. Anne de baba da Türk; ama çocuklarına daha doğar doğmaz başka bir dil öğretmek için rolleri paylaşıyorlar. Biri çocukla İngilizce, diğeri Türkçe konuşuyor. Peki bir insanın çocuğuyla başka bir dilde iletişim kurması zor değil mi?

  Çevrelerinden, aile büyüklerinden, arkadaşlarından hiç mi eleştiri almıyorlar? Çocuklar hiç mi bunalmıyor? Bu şekilde yabancı dil öğrenmek sonuç verebilir mi? Anne babalara sorarsanız, bunların hiçbiri abartılacak sorunlar değil. Yabancı dil eğitimi ve pedagoji uzmanlarından bazıları bu yöntem konusunda kuşkucu. Yabancı dilin çok erken yaşta öğrenilebileceğini kabul ediyorlar ama böyle bir eğitimin yapay ve zorlama bir ortam yarattığını öne sürüyorlar. Ama aileler zor olsa da bu yöntemin doğruluğuna inanıyor. Hepsinin birleştiği nokta yabancı dili, özellikle de İngilizce’yi ne kadar erken öğrenirse o kadar iyi olduğu.
  Ben daha hamileyken biliyordum ki iki dil konuşan bir çocuğum olacaktı

  Daha hamileyken biliyordum ki, iki dil konuşan bir çocuğum olacaktı. Bir yaşından itibaren ben hep İngilizce konuştum. Ama mesela Kanyon gibi bir yere girip tuvalette İngilizce konuşunca insanlar sempatiyle bakmıyor. Bu durumlarda bazen kısık sesle konuştum. Çok kalabalıksa Türkçe konuşmayı tercih ettim.

  Ali’nin seyrettiği bütün filmler, kitaplar İngilizce idi. 2.5 yaşında bir Amerikalı ve İngiliz öğretmenin çalıştığı anaokuluna başladı. Burada hep İngilizce duyduğu için kulak alışkanlığı edindi. Sonra gittiği uluslararası okulda Avustralyalı ve Hollandalı hocalardan ders aldı. Oğlumun bütün arkadaşları yabancı olduğu için birbiriyle İngilizce konuşuyordu. Öyle alıştı ki, okuldan gelirken servis şoförüyle bile İngilizce konuşma eğiliminde.

  Başta abartmayın, diyen arkadaşlarımız, Ali’nin İngilizce konuştuğunu görünce bize akıl danıştı. Bazı arkadaşlarımızı yeter ki çocuğa verin, o almaya o kadar açık ki diye cesaretlendirdim. Ben şimdi İtalyanca öğrenmeye gidiyordum. Öğrendiklerimi evde Ali’ye tekrarlıyordum. Gördüm ki, benimle aynı paralellikte İtalyanca öğrendi. Keşke iki veya üçüncü dilim de olsa, öğretsem. Şu anda Ali, 4 yaşındaki bir Amerikalı ne kadar İngilizce biliyorsa, o kadar biliyor. ABD’ye gittiğinde oradaki çocuklarla şaka yapacak kadar İngilizce konuşuyor. İngilizce yazmak istiyor ama öğretmemek için frene basıyoruz.

  Bir insan İngilizce bilmiyorsa dünyada hareket etme imkanı yok. O çocuğa vereceğiniz her yeni vizyon, yeni kültür, yeni bakış açısı dille olur. İngilizce’yi kendi kendine ilerletecek seviyeye geldikten sonra tabii ki onunla İngilizce konuşmam. Benim anadilim Türkçe, bu eğitim Türkçe’ye saygımızdan hiçbir şey eksiltmez.

  Kızım gorki gorki diye ağlıyordu, ne yapacağımı şaşırdım meğer Rusça kaydırak diyormuş

  Talya 3 yaşında. Anaokuluna gidiyor. Gazeteci Fatih Türkmenoğlu ile İdil Türkmenoğlu’nun kızı. Babası anlatıyor:

  İdil hamile kalır kalmaz karar aldık. Bebeğimizle ben İngilizce, İdil Türkçe konuşacaktı. Ben İngilizce, Fransızca ve biraz da Almanca biliyorum. Eşim de Rusça, Tatarca, İngilizce konuşuyor. Plan, program yaptık. Talya doğar doğmaz uygulamaya başladık. O bebekken bile kucağıma alıp her sabah yarım saat İngilizce kitap okuyordum. Sadece İngilizce televizyon kanallarını açtık. Zaman zaman sokakta, lokantada, mağazada karşılaştığımız garip bakışlara, küçümsemelere, alaycı ifadelere rağmen İngilizce konuşmaktan hiç vazgeçmedim. Bu arada Talya’ya eşimin akrabası İlmira Ahmetova bakmaya başladı. O da onunla sadece Rusça konuştu.

  Kızımız 2.5 yaşındayken İngilizce, Rusça ve Türkçe’yi anadili zannederek "Da mama cat geliyor" gibi cümleler kurmaya başladı. Şimdi dördüncü bir dil öğreniyor. Fransızca hocası haftada iki kez geliyor, onunla Fransızca oyun oynuyor, gittiği anaokulunda da Fransızca konuşuluyor. Talya artık İngilizce, Türkçe, Rusça ve Fransızca dışında bir dil duyduğunda "Bu, no" diyor.

  Tek sıkıntı Talya’nın biraz geç konuşması oldu. Sonra aynı cümlede üç dilin kelimelerini kullanmaya başladı. Ama şimdi açıldı, Türkçe’yi eksiksiz kullanıyor. Barbi’leriyle Rusça ve İngilizce oynuyor. Her dilin farklı olduğunun farkında. Bu aralar tek sorunu yazma konusunda. Annesi bir gün "B" yazıp "Baba" dedi. Talya itiraz etti, "bu, V" dedi. Çünkü "B" Rusça’da "V" diye okunuyor. Şimdi okuma-yazma konusunda bir uzmanın desteğine ihtiyacımız var.


  alıntı
   
 2. 16 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 3. kalemkitap2

  kalemkitap2 Kapsama Alanı Dışında ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.004
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  kızım 16 aylık.ben bu konuda çok kararsızım en az 3 yaşına kadar sadece türkçesini ilerletmesini istiyorum
  ama rusca bazı kelimeleri biliyor kendisi öğrendi pek bir çabamız olmadı.demek ki öğretsem kapabilicek.
  siz ne düşünüyorsunuz bu konuda hanımlarfisfisfis
   
 4. 17 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 5. kalemkitap2

  kalemkitap2 Kapsama Alanı Dışında ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.004
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  ee kimse önemsemiyor mu ikinci bir dili:kahve:
   
 6. 17 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 7. Top_secret

  Top_secret Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2007
  Mesajlar:
  48
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Bu konuda sana katılıyorum canım onların berrak sihni öğrenmeye o kadar müsait ki ben de doğduğunda beri değil ama şu an beş yaşında yavaş yavaş ingilizce basit kelime ve cümlelerden başladım aşılamaya..Uzmanlar üç yaşından itibaren eğitim verilmesi taraftarı ama ben bu yaşına kadar beklemeyi tercih ettim ki önce ana dilini doğru ve güzel konuşabilsin diye..Bakalım bu yıl ingilizce önümüzdeki yıl da almanca ya başlayacağız inşallah..
   
 8. 17 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 9. ilgin0707

  ilgin0707 seviyor seviliyor:) Pro Üye

  Katılım:
  5 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.538
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  önce kendi dilimizi konuşmaları önemli ingilizce konuşma yaşı 4-5 yaş olabilir bence kızım 4 yaşında ve ben onun anlayacağı kolay kelimeleri öğretmeye başladım bile ama gerçekten çok çabuk öğreniyorlar bu yaşlarda
   
 10. 11 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 11. evrem716

  evrem716 İşte benn! Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.568
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  Sana katılıyorum lente. Türkçe Öğretmenliği bölümünde okuyorum ve bir çocukta dil öğretiminin nasıl olması gerektiği konusundaki tüm bilgileri ediniyoruz. Bir çocuk anadilini tam olarak öğrenmeden, anadilinde karmaşık cümleler kurmayı öğrenmeden yabancı bir dil öğrenmemeli çünkü öğrendiği yabancı dili anadilindeki kalıplara uydurmaya çalışacaktır. Anadili öğretimini bitirmeden yabancı dil öğretimine başlanırsa edinilecek yeni bilgileri kafasındaki kalıplara uyduramaz ve yabancı dil eğitimi başarısız olur. Kavram karmaşası yaşar. İleriki yaşamında hem anadilinde hem de yabancı dilde kendini ifade etme güçlüğü yaşayabilir. Almanya'da ya da başka ülkelerde iki dille büyüyen çocuklar oluyor. Bu çocuklar iki dilde de yetkin oluncaya kadar uzun bir süre geçecektir.