Bebeklerde İştah Azalması

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve canavar tarafından 18 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  18 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : canavar
 1. canavar

  canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  3.271
  Beğenildi:
  109
  Ödül Puanları:
  353
  İştah Azalması Nedir?

  1 ila 3 yaş arasında bebeklerin iştahlarının azalması normaldir. Bu durum yanlış olarak; bebeğin yeterince yemek yemediği, hiç acıkmadığı ya da siz ona yedirmezseniz hiç yemek yemeyeceği şeklinde algılanabilir.
  Bebeğinizin enerjisini ve gelişimini olumsuz etkilemediği sürece, iştahın azalması normaldir.

  Sebepleri Nelerdir?

  1 ila 3 yaş arasındaki bebeklerin çoğu ilk yıl 7-8 kg. alabilmelerine rağmen, takip eden yıllarda yılda 2-2,5 kg arası alırlar. 2-3 yaşlarındaki bebekler 3-4 ay boyunca hiç kilo almayabilirler. Artık bir yaşındaki kadar hızlı büyümedikleri için daha az kaloriye ihtiyaç duyarlar ve iştahları azalmış gibidir (bu duruma psikolojik anoreksiya denir). Çocuğun ne kadar yemek yiyeceğine karar vermesi beynindeki iştah merkezleriyle alakalıdır. Bebekler büyümek ve enerji sağlamak için ihtiyaçları kadar yemek yerler.

  Birçok ebeveyn bebeklerini, ihtiyaçları olandan daha fazla yemek yemeleri için zorlar çünkü bebeklerinin iştahsız olmalarının, yetersiz beslenmeye ve sağlık problemlerine yol açabileceğini düşünürler. Bebeği yemek yemeye zorlamak onun iştahının daha da azalmasına neden olur.

  İştahın Azalması Ne Kadar Sürer?

  Bebeğinizin ne kadar yemek yiyeceğine, kendisinin karar vermesine izin verirseniz, yemek yeme düzeninin yaklaşık 2 ila 4 hafta içinde iyileştiğini fark edebilirsiniz. Büyüdükçe ve yemek yemeye ihtiyaç duydukça bebeğiniz iştahı açılır.

  Öğünlerine Dikkat Edin

  Bebeğinizin iştah merkezine güvenin. Bütün bebekler ihtiyaç duydukları kadar yerler. Bebeğinizin beyni, onun normal enerji ve gelişim için gerekli miktarda kalori almasına yardımcı olur.

  Sizin tek yapmanız gereken, ona besin değeri dengeli gıdalar sunmaktır. Bebeğiniz acıktığı zaman yemek yer. Eğer bir yemek zamanı geldiğinde acıkmamış olursa, bir sonraki öğüne kadar mutlaka acıkacaktır. Ona yemeği hatırlatmanız ya da daha fazla yemek yemesini söylemeniz, olumsuz etki yaratır.

  Öğünler Arasında Atıştırmasına İzin Verin

  Çocukların hiç acıkmıyor gibi görünmelerinin en önemli nedeni atıştırmak için çok fazla gıda tüketmeleridir. Bebeğinizin, midesi açken yemeğe katılmasını sağlayın. Ona atıştırması için günde en fazla iki kez, sadece istediği zamanlarda yiyebileceği besleyici gıdalardan verin.

  Vereceğiniz atıştırmalık yiyeceklerin ana yemeklerde yiyeceği miktarın 1/3’ten fazla olmamasına dikkat edin. Öğünler arasında susadığında ona su verebilirsiniz. Bebeğinizin bir günde içeceği meyve suyu miktarının günde 180 ml’den fazla olmamasına dikkat edin. Eğer atıştırmak için bir şeyler yemezse ana yemek zamanı geldiğinde iştahının nasıl olduğunu gözlemleyin. Arada sırada öğün atlaması önemli değildir.

  Kendi Kendine Yiyebiliyorsa Zorlamayın

  Bazı iştahsız bebeklerin ebeveynleri, bebeğin kaşığını alarak yemekle doldururlar ve gülümseyerek, bebeklerini kandırarak yemek yedirmeye çalışırlar.

  Bebeğiniz, kaşığı kendi kendine kullanabilecek kadar büyüdükten sonra (12 ila 15 aylık olana kadar), onu kaşıkla beslemeye çalışmayın. Eğer bebeğiniz acıktığında kendi kendisini besleyecektir. Yeme problemlerinin en önemli nedeni, bebeğe zorla yemek yedirmeye çalışmaktır.

  Eliyle Tutabileceği Gıdalar Verebilirsiniz

  Elle yenebilecek gıdalara bebek 6 ila 8 aylık olduğunda başlanabilir. Bu tip gıdalar kaşığı kullanamıyorken bile, bebeğinizin, kendi kendine beslenebilmesini sağlar. Bebeklerin fazla süt ya da meyve suyu içmeleri, katı gıdalara karşı iştahsız olmalarının en yaygın sebeplerinden biridir.

  Günde 500 ml'den Fazla Süt İçirmeyin

  Sütteki kalori miktarı, çoğu katı gıdada bulunan kalori miktarına eşittir. Çok fazla süt içen bebeklerin midelerini dolar ve iştahları kapanır. Aşırı süt ve meyve suyu içirmeniz ve katı yiyeceklere karşı iştahsız olmalarının en önemli sebebidir.

  Yiyebileceğinden Fazla Vermeyin

  Eğer bebeğinize yiyebileceğinden daha fazla yemek verirseniz, iştahı azalır. Ona büyük bir tabak içinde, az miktarda yiyecek verirseniz, bu yiyeceği bitirdikten sonra kendisini başarılı hisseder.

  Eğer daha fazla yemek yemeyi ister gibi görünürse, önce onun sizden yemek istemesini bekleyin. Sevmediği yiyecekleri kesinlikle yedirmeye çalışmayın.

  Günlük Vitamini İhmal Etmeyin

  Vitamin takviyeleri, şart değildir ve normal dozlarda alındıklarında zararlı değildirler. Bebeğinizin daha iyi beslenmesine yardımcı olurlar.

  Yemek Yedirme Problemleri Nasıl Önlenebilir?

  Yeme güçlüklerini önlemenin en önemli yolu, bebeğinize mümkün olan en erken zamanda, kendi kendisini nasıl besleyebileceğini öğretmenizdir. Bebeğiniz 6 ila 8 aylık olduğunda, ona elleriyle tutarak yiyebileceği gıdalardan verebilirsiniz. 12 aylık olduğunda bebeğiniz kaşık kullanmaya başlar ve 15 aylık olduğunda kendi kendini besleyebilecek duruma gelmiş olmalıdır.

  Kendi kendisini besleyebilecek kadar duruma gelene kadar, bebeğinizi beslerken, onun yemek için kendisini hazırlamasını bekleyebilirsiniz. Ne kadar hızla yemek yiyeceğine kendisinin karar vermesine (örneğin yemek yemek istemediğinde kafasını çevirmesi gibi) izin verin. Bebeğiniz farkında olmadan ağzını açtığında yemeği ağzından içeri sokmaya çalışmayın. İçtiği şişeyi, yemek yediği kabı ya da tabağı bitirmesi için onu zorlamayın.

  Ne Zaman Uzmana Başvurmalıyım?

  Bebeğiniz kilo kaybediyorsa,
  Bebeğiniz son altı ayda hiç kilo almadıysa,
  Bebeğiniz hastalık belirtileri (ishal, ateş vb.) gösteriyorsa,
  Bebeğiniz bazı yiyecekleri geri çıkarıyorsa ya da kusuyorsa,
  Yemek yemediği için bebeğiniz cezalandıranlar varsa,
  Yukarıda tavsiye edilen yöntemleri uygulamanıza rağmen, bebeğinizin durumunda son bir ay içinde hiçbir gelişme olmadıysa,
  Başka sorularınız ya da endişeleriniz varsa uzmana başvurup profesyonel yardım almalısınız.
   
 2. 18 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : canavar
 3. canavar

  canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  3.271
  Beğenildi:
  109
  Ödül Puanları:
  353
  o konuda haklı olbilirsin. ben kızımdan çok çektim halada çekiyorum:çok üzgünüm:
   
 4. 18 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : canavar
 5. belissimo

  belissimo Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  441
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  aynen herşeye bir kusur buluyor.ben de artık günlük sütünü yumurtasını meyvesini ellerimle hazırlayıp veriyorum.sebze hiç yemiyor.başka şeylerle takviye ediyorum.artık büyüdüğünde kendi anlasın önemini,elimden geleni yapıyorum.bu arada benim kız 8 yaşında:)
   
 6. 11 Aralık 2007
  Konu Sahibi : canavar
 7. aysima81

  aysima81 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.010
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  benim oglum subata dek tek cocuk ya yuvadan geliyo yemeyi onunde arkasindan meyvesi herseyi o istemeden onunde ama beyefendi cok istahsiz yalvara yalvara yediriyorum uc yasinda bide yemeklere bekiyo eyer icinde et yoksa anne tesekkurler doydum diyoi yemeden ya deli oluyorum allah benim durumumdaki ailelere yardim etsin:KK46::1shok::KK46: