bebeklerde kusma bazen endişelenmeyi gerektirir

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve DreamLover tarafından 15 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  15 Nisan 2008
  Konu Sahibi : DreamLover
 1. DreamLover

  DreamLover Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.751
  Beğenildi:
  107
  Ödül Puanları:
  113
  Ara sıra da olsa, hemen hemen her çocukta kusma görülür. Peki bu durumda ne yapılması gerekir, ve yediklerini çıkarması ne zaman ciddi bir probleme dönüşür?

  Bebeğiniz her beslenmeden sonra kusuyor mu? Bu durumda çoğu anne genellikle endişelenmez. Kusma çok nadir olarak ciddi bir soruna işaret eder. Eğer bebeğiniz sağlıklıysa, ve kilo alıyorsa, kaygılanmayı gerektirecek bir durum yok demektir.

  NEDENLERİ

  Sık sık bebeğinizin geğirmesini sağlamanız oldukça önemlidir. Hemen hemen bütün bebeklerde kusma görülür, ve çoğu bebekte kusma olayı düzenli olarak gerçekleşir.

  Yemek borusu ile mide arasında, yiyeceklerin midede kalmasını sağlayan bir kapakçık bulunur. Bebeklerde ise bu kapakçık gelişimini henüz tamamlamadığı için, özellikle aşırı beslenme olduğunda veya beslenme sırasında çok fazla hava yuttuğu zaman, kusma meydana gelir.

  Az bir kusma, genellikle zararsızdır. Uykuda bile olsa, öksürüğe, veya boğulmaya veya herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz.

  Anne sütüyle beslenen bebekler, çok fazla beslenmedikleri ve daha az hava yuttukları için, biberonla beslenen bebeklere göre daha az kusarlar. Bebeklerin çoğunda kusma, genellikle ilk altı ay ile bir sene içinde, oturmaya başlamaları ve katı gıdalara geçiş ile kaybolur.

  NELERE DİKKAT ETMELİ?

  Kusma tamamen önlenemez, ancak bazı yöntemler yardımcı olabilir:

  • Sakinleşmesini sağlayın. Her beslenme saatini, huzurlu ve sakin geçirin. Beslenmeyi bebeğiniz sinirlenmeden önce tamamlamaya dikkat edin.

  • Oturmasını sağlayın. Bebeğinizi dik bir pozisyonda oturtarak besleyin. Her beslenmeden sonra 15-30 dakika oturmasını sağlayın. Yer çekimi yiyeceklerin midesinde kalmasına yardımcı olacaktır. Beslenmeden sonra, bebeğinizi hoplatmamalı veya sallamamalısınız.

  • Geğirmesini sağlayın. Bebeğinizin, beslenme sırasında ve sonrasında sık sık geğirmesi, midesindeki havanın dışarı çıkmasını sağlayacaktır. Başını destekleyerek dik bir pozisyonda oturtun. Omzunuza koyarak geğirtmeye çalışmamalısınız, böyle yapmak karnında baskıya neden olur.

  • Biberonu kontrol edin. Eğer biberon kullanıyorsanız, biberon deliğinin boyutu çok önemlidir. Çok büyük olduğunda, süt çok hızlı akacaktır. Çok küçük olduğunda ise, bebeğiniz yorulacak ve hava yutacaktır. Dik tutulduğunda birkaç damla sütün akmasına izin veren biberon doğru olandır.

  • Az az besleyin. Bebeğinize normalden daha az miktarda süt verin.

  NE ZAMAN CİDDİ BİR PROBLEMDİR?

  Normal bir kusma, bebeğin büyümesini ve sağlığını etkilemez. Aşağıdaki durumlarda doktorunuzla görüşmeniz gerekir:

  • Kilo almıyorsa
  • Kusma, bebeğin içtiği süt ağzından fırlayacak düzeyde şiddetli oluyorsa
  • Aşırı kusuyorsa, yani bir veya iki çorba kaşığından fazla kusuyorsa
  • Beslenme saatleri arasında aç görünüyorsa
  • Bezi normalden daha az ıslanıyorsa, veya halsizlik varsa
  • Ateş, ishal veya solunum güçlüğü gibi hastalık belirtileri varsa
  • Kusmuğu yeşil veya kahverengi ise

  Probleme bağlı olarak tedavi gerçekleştirilir. Özel beslenme teknikleri genellikle yardımcı olur. Ayrıca reflü için ilaç tedavisi veya midede bulunan kapakçığı gevşetmek üzere bir tedavi yöntemi önerilebilir.