Bebeklerde orta kulak iltihabi..

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve toriii tarafından 5 Ekim 2010 başlatılmıştır.

  5 Ekim 2010
  Konu Sahibi : toriii
 1. toriii

  toriii Bocegim Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2010
  Mesajlar:
  374
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  41
  Orta kulakta sıvı toplanması ve sık kulak iltihabı, çocuklarda sık rastlanan bir durum. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Anıl Güngör çocuklarda sıklıkla görülen orta kulak iltihapları ve kulak tüpleri ile ilgili merak edilen soruları yanıtlıyor.

  bebek.com: Orta kulak iltihabı nedir?
  Dr. Anıl Güngör: Orta kulakta sıvı toplanması ve sık kulak iltihabı, çocuklarda sık rastlanan bir durumdur. Genellikle östaki borusunun uyumsuz çalışmasına, çocukluk çağının koşulları dolayısı ile sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve gelişmekte olan bağışıklık sisteminin yetersiz kalmasına bağlıdır. Altı ay ile 6 yaş arasındaki çocukların çoğu, bir veya birkaç kere orta kulak iltihabı geçirir. Daha büyük çocuklarda orta kulak iltihabı geçirme olasılığı daha düşüktür. Eğer orta kulak iltihabı tedavi edilmezse ve uzun süre devam ederse, çocuklarda kalıcı işitme kaybı kulak zarında ve orta kulakta düzeltilmesi zor hasar oluşabilir. Bakteri ve virüsler damlacık enfeksiyonu yolu ile olduğu gibi, östaki borusu yoluyla da orta kulağa ulaşabilirler. Bunun sonucunda orta kulakta iltihap sıvısı toplanır. Orta kulak iltihabı tedavi edilmediğinde veya ardarda tekrarlayan iltihaplanmalar olduğunda orta kulaktaki sıvı birikimi sürekli hale gelebilir.

  bebek.com: Neden çocuklarda daha fazla görülür?
  Dr. Anıl Güngör: Çocuklarda östaki borusu fonksiyonu, erişkinlerde olduğundan daha yavaş ve daha yetersizdir. Östaki borusunun şekli, eğimi ve boyu erişkinden çok farklıdır. Östaki borusu ya yetersiz açılmakta ya da sıklıkla, gerektiğinde kapanmamaktadır. Östaki borusunun bu uygun olmayan fonksiyonu, çocuklarda geniz etinin iltihaplanmalarında ve büyümelerinde daha da bozulur. Allerji, sinüzit, sigara dumanına maruz kalma da sıklıkla östaki tüpü fonksiyonunun bozulmasına neden olurlar. Bu durumun sürekli olması halinde orta kulaktaki iltihabi sıvı kalıcı hale gelir, koyulaşır ve zamk kıvamına erişebilir. Bu sıvı metabolik aktivite sonucu ortaya çıkan yan ürünler sebebi ile uzun dönemde kulak zarına, orta ve iç kulağa zarar verebilir. Ayrıca sıvı varlığında işitmede %30´a varan kayıp olabilir. Bu sıvıda protein ve şeker olduğundan orta kulakta mikropların üremesi, dolayısıyla da sık sık yeni orta kulak iltihaplarının gelişmesi kolaylaşır.

  bebek.com: Orta kulak iltihabının nedenleri nelerdir?
  Dr. Anıl Güngör: Çok küçük çocuklar nerelerinin ağrıdığını, dolayısıyla kulak ağrısını da tam ifade edemeyebilirler. Orta kulak iltihaplarının çoğu, çocuğun son 10 gün içinde geçirdiği bir soğuk algınlığını takiben gelişir.

  Çocuğunuzda aşağıdaki belirtiler varsa orta kulak iltihabı olabilir:
  • Sürekli kulaklarını çekiştirmesi ve kaşıması, huzursuzluk
  • İştah azalması ve uyku düzeninde değişiklik
  • Kulak akıntısı
  • İşitme güçlüğü
  • Ateş
  • Uzun süreli durumlarda ayrıca
  o Denge bozuklukları, sık sık düşme, çarpma, sakarlık, yürümede gecikme
  o Konuşmada gecikme, çocuğun konuşmalarının anlaşılamaması

  bebek.com: Ne zaman doktora başvurmak gerekir?
  Dr. Anıl Güngör: Çocuğunuzda orta kulak iltihabından şüpheleniyorsanız KBB doktoruna başvurmak gerekiyor.

  bebek.com: Nasıl muayene edilir?
  Dr. Anıl Güngör: Doktorunuz çocuğunuzun kulağına otoskop adı verilen ışıklı bir aletle bakacak, pnömatik otoskopi ile orta kulağı ve kulak zarının hareketliliğini değerlendirecek ve gerekiyorsa timpanometri adı verilen bir test ile orta kulak basıncı ve fonksiyonunu ölçecektir. Gerekli görülen durumlarda işitme testi de istenebilir. Çocuğunuzun kulağında tesbit edilen duruma göre uygun tedavi başlanacaktır.

  bebek.com: Tedavi nasıl yapılır?
  Dr. Anıl Güngör: Cerrahi tedavi, orta kulak iltihabında ilk tercih edilen tedavi yöntemi değildir. Orta kulak iltihaplarının %70´i kendiliklerinden, hiçbir müdahale yapılmadan iyileşirler çünkü birçoğu virüslere bağlıdır veya vücudun normal bağışıklık sistemi bu enfeksiyonları yener. Bakterilerin neden olduğu orta kulak iltihaplarında antibiyotik tedavisi çoğu zaman başarılıdır.
  Dekonjestanlar ve antihistaminikler grubunda yer alan ve soğuk algınlıklarında kullanılan ilaçların (burun damlası veya hap-şurup biçimlerinde), orta kulak sıvısının toplandığı durumlarda östaki tüpünü açmak ve sıvının buradan boşalmasını sağlamak konusunda hiç bir faydaları olmadığı dünya literatüründe defalarca gösterilmiştir. Özellikle ağız yolu ile alınan dekonjestanların ciddi yan etkileri mevcuttur. Ancak faydalı olacağı inancı ile sık sık ve hatalı olarak tavsiye edilirler. Faydası olmayan bir ilacın kullanımı çocuğunuzu gereksiz yere risk altına sokar ve ciddi ilaç yan etkilerine maruz bırakır. İlaç tedavisiyle orta kulak iltihabı ve orta kulak sıvısı düzelebilir. Östaki borusunun bu yaşlar geçinceye kadar yetersiz olan fonksiyonu nedeniyle yeni bir soğuk algınlığında orta kulakta tekrar iltihaplanma veya sıvı toplanması görülebilir.

  bebek.com: Ne zaman ameliyat gerekir?
  Dr. Anıl Güngör: Eğer çocuğunuzun orta kulak iltihabı uygun tıbbi tedaviye cevap vermezse, sıvı birikimi sürekli hale gelirse ve işitme kaybı fazla ise cerrahi tedavi önerilebilir. Tüp takma kararında şu kriterler kullanılır:

  • 6 aylık bir dönemde 4 veya daha fazla orta kulak iltihabı olması
  • 12 aylık bir dönemde 6 veya daha fazla orta kulak iltihabı olması
  • Tek kulakta 6 aydan fazla süreli sıvı bulunması
  • Her iki kulakta 3 aydan fazla süreli sıvı bulunması
  • Orta dereceden fazla işitme kaybı
  • Orta kulak iltihabı sırasında komplikasyon (menenjit, beyin absesi, yüz felci gibi)
  • Antibiyotiklere şiddetli ve yaygın alerjisi olan çocuklarda
  • Yenidoğanda yüksek ateşle seyreden orta kulak iltihabı
  • Bağışıklık eksikliği olan bebeklerde orta kulak iltihabı

  Kaynak:Bebek com.
   
 2. 5 Ekim 2010
  Konu Sahibi : toriii
 3. toriii

  toriii Bocegim Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2010
  Mesajlar:
  374
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  41
  Arkadaslar oglumda ayni belirtileri gordum ve hemen kulak burun bogaz doktoruna goturdum , malesef orta kulak iltihabi tehsisi konuldu yaklasik bir haftadir ilac tedavisi goruyoruz , konturollere gidiyoruz ..

  Dis cikarma surecinde oldugumuz icin baslangicda bu durumu normal sandim fakat bebegin istahsizligi ve gungecdikce aglamalari dahada artti ates olmadi ama kulaklarini yara yapmaya basladi yani belirtiler baslangicda dis cikartma belirtilerine cok benziyor bu insani yaniltiyor .
  Eger sizde bu gibi bir durum yasiyor yada bundan supheleniyorsaniz lutfen en kisa zamanda kbb dr.goturun sonucda cok onemli bir rahatsizlik kalici olma ihtimalide cok yuksek , benim oglum 10 . aya yeni girdi ama hala anne baba gibi kelimeleri cok net soyleyemiyor ve emeklerken bile heryere carpiyor , kafasini vuruyor doktor henuz okadar ciddi bir durumun olmadigini soyluyor ama korkum kalici hale gelmesi insallah hemen atlatiriz ..

  Bebeklerinizi saglikla buyutmenizi dilerim ...:KK46:
   
 4. 30 Mayıs 2016
  Konu Sahibi : toriii
 5. Yqsemin

  Yqsemin Üye Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2014
  Mesajlar:
  41
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  8
  Merhaba Torii
  uzun zaman olmuş yazdığınız ama aynı durumdayım ve çok canım sıkılıyor. Oğlum 10. ayının başlangıcında kulağınla oynamaya çekiştirmeye, ağlamaya sızlamaya başladı. çocuk dr. ve başka bir dr olmak üzere iki dr. götürüp iki farklı cevap alınca 3. olarak KBB dr. götürdüm agumentin antibiyotiğe başladık, şurubu bitmek üzere, 10 küsür günü geçti ilaca başladığımız ama fayda etmedi gibi. Ateşi hiç olmadı ama ne yapacağımı şaşırdım. Bana ne tavsiye edersiniz?