Bebeklere Emzik Verilmeli mi?

Konusu 'Doğum ve Sonrası...' forumundadır ve EU2 tarafından 27 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  27 Nisan 2009
  Konu Sahibi : EU2
 1. EU2

  EU2 Guest

  Bebeklere emzik verilmeli mi?

  3 yaşına gelmiş hala emzik emen çocuklar gördüğümüzde hepimiz yadırgarız ve belki de bebeklere en baştan hiç emik verilmemeli diye düşünürüz. Çoğu yeni anne emziği gereksiz ve kötü bir alışkanlık olarak değerlendirir ama emziği denemeye başladıklarında bu fikirleri değişebilir. Bazı bebekleri emzirirken ilk 20 dk boyunca iyi beslendiğini ama devam eden zamanda pek süt çekmiyor olsa da memeye yapışık bir şekilde kalıp emme hareketleri yapmaya devam ettiğini görebilirsiniz. Bu durumda bebeğinize bir emzik verirseniz ilk denemede kabul etmese bile zamanla emme ihtiyacını emzikle karşılamaya başlayacağını görebilirsiniz. Bu durum sizin için de rahatlatıcı olacaktır.


  Emme refleksi insan yavrusunun beynine güçlü bir şekilde yerleşmiştir. Ayrıca, bebeklerin sakinleşmesini en çok sağlayan aktivitelerden biridir ve bebeklerin üzerindeki gerginliği atma ve sütünü bitirdikten sonra kendi kendine gevşeme yoludur. Bazı bebeklerin emmeye diğerlerinden daha çok ihtiyacı olur. Bu bebekler annenin memesinin daha uzun bir süre boyunca emerler sonra yumruklarını, battaniyelerini ya da ebeveynin parmak eklemlerini emmeye devam ederler. Bir emzik emmek aynı derecede rahatlatıcı, sakinleştirici ve hatta bebeğiniz için gerekli bir aktivite olabilir. Bu davranışın içgüdüsel temelleri vardır.


  Ancak ilerleyen aşamada emziğin bebeğin dil gelişimini engellediğinden endişe edilir. Eğer emzik, aşırı kullanılıyorsa yani bir ebeveynin bebeğin çıkardığı sesler karşısındaki ilk tepkisi emzik vermek ise evet önünde sonunda bebeğin cıvıldama ve sesleri keşfetme ihtiyacını zedeleyecektir. Bebeklerin çoğunun emziğe duyduğu ihtiyaç kelimeleri kullanmaya başlamadan çok önce 4 ya da 5 aylıkken azalır. Bu aşamadan itibaren emzik kullanımını kısıtlamaya başlamak gerekir. Örneğin, bebeğiniz büyüdükçe gündüz uyanık olduğu zamanlarda bebeğinize emziğini vermeyip bu vakitleri sizinle ya da çevreyle etkileşim halinde geçirmesini teşvik edebilirsiniz. 4-5 aylık bir bebekte emzik sadece uykuya geçiş zamanlarında kullanılan bir nesne olabilir.


  Özetle, yaşamın ilk aylarında bebeğinizle emziği çok rahat kullanabilirsiniz ama sürenin uzadığını ve emziği bırakma zamanı geldiğini düşünüyorsanız emzik bıraktırma sürecini önceden düşünmeli, bunu yumuşak geçişlerle yapmalısınız. Emzik bırakma aşamasında bebeğiniz kısa süreli gerileyebilir, size daha çok ihtiyaç duymaya başlayabilir. Bu dönemde onu biraz şımartmanız gerekebilir. 2-3 yaşındaki ve daha büyük çocuklara emzik bıraktırırken çocuğunuzun hayatından önemli bir şeyi çektiğinizi unutmamalı ve bu dönemde mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.


  Gelişim Uzmanı Psikolog Sinem Olcay
   
 2. 28 Nisan 2009
  Konu Sahibi : EU2
 3. esther

  esther let the game begin... ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  4.821
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  ''Bazı bebeklerin emmeye diğerlerinden daha çok ihtiyacı olur. Bu bebekler annenin memesinin daha uzun bir süre boyunca emerler sonra yumruklarını, battaniyelerini ya da ebeveynin parmak eklemlerini emmeye devam ederler. Bir emzik emmek aynı derecede rahatlatıcı, sakinleştirici ve hatta bebeğiniz için gerekli bir aktivite olabilir. Bu davranışın içgüdüsel temelleri vardır.''

  bizim oğlan asla emzik kabul etmiyo. hiç sevmiyo neden acaba kızlar? biz yassı emziklerden aldık. damaklıyı da sevmedi. yuvarkal uclu mu alsak? bi ara yumruğunu emiyodu şimdi omzumuzu emiyo kucaktayken :))
   
 4. 29 Nisan 2009
  Konu Sahibi : EU2
 5. semanisanur

  semanisanur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Mart 2009
  Mesajlar:
  19
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bizim kızışımız da ilk başlarda hiç istemedi hatta mide bulantısı gibi hareketler yaptı ama bi alerji dönemi atlattık gaz ilacına hassasiyet gösterdi 2 gün boyunca hiç ayrılmadı benden süekli emmek istiyordu. dayanamadım ao günü takip eden 2 gün uzun çabalar sonucunda emziğe alıştırdık... ilk emzirme döneminde çatlamalar yüzünden silikon uçluk almıştık onu dahi almamıştı ama şimdi emziği isster istemez alıyo:KK70: hayatından memnun gibi :KK70: uğraşmak gerekiyo bayağı bi.
   
 6. 29 Nisan 2009
  Konu Sahibi : EU2
 7. jelibonbon

  jelibonbon kötüyüm ben kötüyümm:( Üye

  Katılım:
  1 Aralık 2008
  Mesajlar:
  172
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Emzık Çok gereklı bıŞey valla.benım hayatımı kurtardı.susturucu olarak kullanıyoruz bız.
   
 8. 6 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : EU2
 9. Kancicegim

  Kancicegim Aysima´nin Annesi:) Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2007
  Mesajlar:
  3.935
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  106
  keske benim kizim alissa emzige ama alismiyor.en azindan onunla susardi.
   
 10. 6 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : EU2
 11. berrin35

  berrin35 ecemin annesi Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  428
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  kesinlikle emzik şart.ben çok memnuınum..kızımda hayatından çok memnun gibi görünüyo.kızım asla emziksiz uyumuyo.gece ağzından düştüğü an ağlıyo.emmse bile ağzında olcak illa.minik sıpamın:):):)
   
 12. 6 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : EU2
 13. leyla_ak

  leyla_ak Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  40
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  denediniz mi yuvarlak uçluyu acaba?Benim kızım da almıyor da yuvarlağı denemek istiyorum ben de.Bu yuvarlak uçluların zararlı olduğunu duymuştum sanki,aklımda öyle birşey kalmış
   
 14. 17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : EU2
 15. yelizfalan

  yelizfalan seni seviyorum hayat... Üye

  Katılım:
  5 Haziran 2009
  Mesajlar:
  351
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  evet hangi doktora ve uzmana sordu isem slikon ve damaklıyı tavsiye ediyorlar..bende kızıma wee nin damaklısını kullanıyorum çünkü en güzel onu emiyor.ama bizler ve eskiler (genel manada) hep o bakkal emzikleri ile büyümüşüz gayette güzel konuşuyoruz ne dersiniz?
   
 16. 2 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : EU2
 17. altxixnyxuxrek

  altxixnyxuxrek Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  50
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  benim 19 günlük kızım var son denediğimde kustu.nukun damaklısını denemiştim