Bebeklere inek sütü..

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Saruboceq tarafından 24 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

24 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : Saruboceq
  1. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    Kızlar dr kadir tuğcu yu bilirsiniz.
    ben bu doktoru inanılmaz akıllı ve ciddi anlamda bilgili buluyorum.
    savunduğu şey bebeklere mama yerine kaynamış inek sütü verilmesi.
    mamalrın tamamen ticari olduğunu savunan tek doktor.
    ve diyorki kaynamış süt alerjik özelliğini kaybeder.
    ne diyorsunuz?

2. 24 Temmuz 2009
  3. merakli_misafir

merakli_misafir Milky Mommy Fresh&Daily Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    kay süt %100 keçi sütü satıyor pastorize 1 lt. lik kutularda. metro da bulabilirsiniz. eğer doğal süt verilecekse illa anne sütüne en yakın olan ve bebeklere inek sütünden kat kat faydalı olan keçi sütü verin diyorum.

ayrıca süt kaynatıldıgında besin değerlerini kaybeder.

4. 24 Temmuz 2009
  5. Samira35

Samira35 meleğimsin... Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    148
    katılmıyorum boceqcim.
    inek sutu içerik olarak anne sutune uzak...
    dunya saglık orgutu de kesinlikle önermiyor.
    bagırsak sorunlarına kansızlıga neden olabiliyor.zekayı da olumsuz etkiledigini okudum..
    artı arkadasın dedigi dogru..kaynayınca hicbir ozelligi de kalmıyor..

6. 24 Temmuz 2009
  7. BsRNzM

BsRNzM SuDeNiZiM Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    eee peki madem dediğiniz kadar kaynayınca hiçbir özelliği kalmayan hiçbir faydası olmayan birşeyse bu içtiğimiz sütler neden çocuklugumuzdan beri en faydalı şey diye içiriliyor bize ben katılmıyorum haa 6 aya kadar zaten bebeğe ağır gelir ama içerisinde ne bulundugunu bile tam olarak bilmediğimiz yapılışını görmediğimiz kutuda saklanması içine koruyucu katılan mamalar sağlıklıda sütmü sağlıksız biilmiyorum zekayı olumsuz etkilediğinede katılmıyorum bebekliğinden beri benim kadar süt içen yoktur günde bir litre süt içen insanım zekamı etkileseydi 4 yıllık uniyi 2 yılda bitiremez 21 yaşında olmama rağmen 2. üniyi okuyamazdım tabiki en sağlıklısı anne sütü ama inek sütünüde zamanı geldiğinde ben sağlıksız bulmuyorum

RyhnMlk bunu beğendi.
  8. 24 Temmuz 2009
  9. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    mesela kadir tuğcu dan alıntı..

.. ınek sütü, ilk "4 ay içinde" ve "çiğ" olarak verildiğinde "mikroskopik kanamalar yapabilir. Oda herkezde değil. 4. aydan sonra , veya ısıtılmış sütte bu özellik yoktur. ıspatı: Nelson.Textbook of Pediatrics. Sayfa 1470. Merak ederse,vede ıngilizce biliyorsa, açar okur. Süte istediğinizi ilave edebilirsiniz..

10. 24 Temmuz 2009
  11. Schirin

Schirin Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    ben 1 yaşına kadar vermedim keşke verseymişim en azından ogluma süt içme alışkanlıgı yapardı.. şimdi kesinlikle red ediyor.. ayrıca öncekiler hep inek sütüyle beslenmişler sapasaglamlar yada köylerde emziremeyip mama bulamayanlar ne yapıyor onuda merak ediyorum

12. 25 Temmuz 2009
  13. merakli_misafir

merakli_misafir Milky Mommy Fresh&Daily Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    zeka geriliğine sebep olabilir,barsaklarda kanamaya sebep olabilir, demir eksikliği yapabilir,kaynatılırsa besleyiciliği büyük oranlarda kaybolur.. bunların hepsi her cocukta olacak diye bir şey yok ama olma ihtimalleri var ve yasanıyor bazı cocuklarda. inek sütü ile beslenen 10 tane çocuk alın bunlarda bu sayılanlardan biri ikisi üçü belirli oranlarda vardır.bu rahatsızlıkların bir çoğu da dısarıdan belirti vermez, verse de bilinçsiz aileler mesela köydekiler ya da cocuk gelişimini arastırmamıs kentliler anlayamaz. şimdi soruyorum size, bu ihtimaller varken illa da inek sütü diye diretmek niye? çocuklarımız deneme tahtası olmamalı... 1 yasına kadar inek sütü vermeyiverin ne olacak yani?..

14. 25 Temmuz 2009
  15. sule-46

sule-46 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    bu dünya sağlık örgütü yumurta kolesterolü olanlar için iyi değil demiş, yıllar sonra yan çizmemiş miydi ?
    süt için de böyle diyebilirler günün birinde.
    anne sütünden kilo alamayan,200 gramın altında,ve hiç bir mamayı beğenmeyen bi bebek tanıyorum,daha 3 aylık,ee inek sütü de veremiyoruz,yavru aç aç dolanıyor....
    kardeşime sütü sulandırarak verdiğimizi hatırlıyorum,bizler hep sütle büyüdük.zekayı etkiler,kansızlık yapar uyarılarıyla,aman nolur nolmaz niye riske atayım mantığıyla,o kötü tadlı mamaları vermeye çalışyıruz,Allah'tan 1 yaşını geçti de kızım.sütü daha rahat içtiğini gözlemliyorum.mamada tıkanır dururdu.sevmiyorumuş demekki.hoş sütü de uyanık içmiyor o da ayrı :)

16. 25 Temmuz 2009
  17. gnydn64

gnydn64 serapgnydn.blogspot Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    kadir tuğcuyu bende takip ediyorum
    vee inek sütü konusunda söylediklerine kendi adıma katılıyorum
    10 aylık bebeğim var
    ilk altı ay sadece anne sütü verdim
    6 aydan sonra kahvaltı karışımını hazırlarken muhallebi yapaken vs
    inek sütü kullandım halada kullanıyorum
    kardeşimin bebeğide 11 aylık oda inek sütü kullanıyor.

süt kansızlık yapar diyorlar
    dr kadir tuğcu diyorki türkiye o kadar az süt tüketmesine rağmen kansızlık oranı yüksek
    ama avrupa ülkeleri çok süt tüketmesine rağmen kansızlık oranı düşük
    kansızlık için süt içmemek değil kırmızı et tüketmek gerekli
    ucuz ve sağlıklı kırmızı et bulmak yerine süt kansızlık yapar demek kolay geliyor sanırım yetkililere
    yada demir ilacı dağıtmak

18. 25 Temmuz 2009
  19. gnydn64

gnydn64 serapgnydn.blogspot Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    kadir tuğcu bi sitede inek sütü kullanımı ile ilgili bi soruya şu cevabı vermiş

alıntııı
    4. aydan itibaren, herne isim altında satılırsa satılsın, hertürlü sütü kullanabilirsiniz.Süt ne kansızlık yapar nede başka bir şey. Bunlar maalesef mama firmalarının kandırmacasıdır. Alabilenler için kolaylıktır, okadar. Barsak kanaması yaptığı iddiası, en büyük kandırmacadır.ılk 4 ayda bebeğe çiğ süt verilirse, mikroskkopik kanamalar yapabilir, bu özellik "Pastörize" ve "UHT" sütlerde yoktur. Zira kanama yapan protein, ısı tesiri ile parçalanır.Ne gariptirki Türkiye Avrupa devletleri arasında en az sütün tüketildiği bir memlekettir ve ne gariptirki, bu devletler arasında Aneminin de en fazla görüldüğü memlekettir. Bu bir tezat değilmidir?
    Süt içmek değil, et yiyememek kansızlık yapar. Mamaya vereceğiniz parayı ete harcayın.
    hatta diyoki devlet bedava demir ilacı dağıtacağına ucuz ve sağlıklı et temin etsin vatandaşlarına