bebeklere pütürlü gıda alıştırmaları

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve minta tarafından 23 Aralık 2008 başlatılmıştır.

23 Aralık 2008
    Konu Sahibi : minta
  1. minta

minta Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba arkadaşlar
    birçok annenin sorunudur,bebeğim pütürlü yemiyor.nasıl alıştırırım diye düşünürler.bende 2ay öncesine kadar böyle kara kara düşünüyordum.ekmek bisküvi hiç bişey vermiyordum.herşeyin püresini yapıyordum.pütürler ya boğazına takılırsa ya bişey olursa..diye korkuyordum.taki arkadaşım bebeğime şehriyeli çorbadan tattırıncaya kadar..inanamadım yediğine.evde(sebze yemeği biraz pütürlü olarak)verdim öğürdü,kustu ama nihayetinde yedi. bebeğim 1yaşında.artık blandırdan geçirmek yerine çatalla ezip veriyorum. bide internette bir annenin yazısını okudum.çok hoşuma gitti
    diyor ki;''pütürlü yemiyorsa dert etmeyin yemiyorsa yemiyordur.siz hiç ilkokula giden ve sadece püre yiyen bir çocuk gördünüz mü''
    zamanı gelince yiyecektir.bebeğim şimdi püreyi reddediyor.fazla pütürlüyse diliyle dışarı atıyor.
    zamanını onlar bizden daha iyi biliyor.hiç ama hiç endişelenmeyin.birgün püreyi itip sizin tabağınızdakileri yemek isteyecektir..inanın...

2. 23 Aralık 2008
  3. YASON

YASON iki prenses annesiyim Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ne güzel anlatmışsınız eminim böyle sorun yaşayan annelerin içini ferahlatmışsınızdır.

4. 25 Aralık 2008
  5. sevhan

sevhan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    ben hep cam rende ve çatal kullandım hiç çok ezmedim bu açıdan bebeğim alışık eline yedi aylıkken bisküvi versen kıtır kıtır yiyor iyi yapmışım diyorum hiç sorun yaşamadım bebeğim şuan lokma lokma yiyip bir güzel çiğniyor boğazınada takılmıyor.Muz falan yerkende ezmiyoruz o issırarak yiyor.Geçenlerde 11 aylık bebek gördük o hiç bişey yiyemiyomuş sıvı olması gerekiyormuş yoksa kusuyormuş.Benim bunu yapmamdaki asıl amaç yiyeceklerin vitamin değeri kaybolmasın diye idi ama bu işede yaradı suyunu bardakta içer oğlum suluk falanda biberon emzik hiç birini kullanmadık.

6. 25 Aralık 2008
  7. Teknolog

Teknolog ŞÜPHECİİ..... Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    yemezse yemesin diye bişey yok arakadaşım..yutkunma refleksi gelişmiyor ve ilerde çocuk yemek yeme alışkanlığı edşnemiyor.benim görümcemde çocuğuna aynı şeyi yaptı...herşeyi blendırdan geçirip verdi..çocuk yutkunmaya yutmaya gevelemeye alışmadığı için yemek yşyemedi..annesi her defasında yeşil fasulyeyi bile blendirdan gçirdi..sonuç şimdi ilk okula gidiyor..yemek yemiyormu yiyorr..ama lokmayı bir saat dolandırıyorr..ve yedği yemekler sayılı..bir tabak yemek yer bitirirse evde neşe kaynağı oluyorr..ve değişik bişey hyerse ballandıra ballandıra anlatılıyorr..oyüzden dilini dişini kullanmasını öğrenmeli..erken zamanda kazanacakları bir refleks o..ilerde zorluk çekersinizz..

8. 25 Aralık 2008
  9. amilie

amilie Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ben de doğrayıcı kullanıyorum ama düğme benim elimde nasılsa, ilk etapta iyice doğratıyordum ama yeni yeni daha taneli olmasını sağlıyorum. önce ağzına gelenleri yadırgadı ama sonra yuttu :)

10. 26 Aralık 2008
  11. tebessum77

tebessum77 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    benim kızım o konuda biraz ilginç kaşıkla verirken pütürlü ise öğürüyor ama elimle et ekmek makarna yemek parçalar halinde koparıp verirsem hiç ses çıkarmadan yiyor hemde kocaman parçaları yiyor ama onlar kaşıkla gelirse istemiyor

Cnn_kdt_ozr bunu beğendi.
  12. 28 Aralık 2008
  13. amilie

amilie Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ben görmedim ama görümcemin eşi ve kardeşi ilkokula başladıklarında hala püre şeklinde alıyorlarmış besinlerini. baya zaman almış pütürlü besinlere geçmeleri. tabi büyük dert edinmemek lazım. ama almıyor diye de vazgeçmemek lazım. fazla üstelemeden 1-2 gün ara ile denemelerde bulunmakta fayda var diye düşünüyorum. bi arkadaşımın kızı da istemiyor öğürüyordu ilk zamanlar. çok geçmeden alıştı. şimdi herşeyi yiyor maşallah!yerimseniben eninde sonunda kabul edecektir.. cokacimcoook

14. 28 Aralık 2008
  15. genciza

genciza annesinin sosisi o :) Üye

Beğenildi:
    36
    Ödül Puanları:
    148
    bende sürekli püre halinde vermeye karşıyım.kızım 3,5 aylıkken elma ve armutu rendenin küçük tarafından rendeleyip veriyordum ilk bi iki öğürür gibi oldu ama sonra çok güzel alıştı.şimdide verdiğim pütürlü şeyleri ağzında diliyle ezmeye çalışıyor daha dişleri bile çıkmadı.tabiki bunu sorun etmemek gerek çocuk bi şekilde öğrenecek sonuç olarak çiğnemeyi bilmeyen insan yoktur ama bu tegnolog arkadaşımızında söylediği gibi bi takım yeme bozuklukları doğurabilir.burda iş anneye düşüyor.

16. 29 Aralık 2008
  17. febi

febi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    benim doktorum ilk etapta cam rendede rendele meyveleri sonra tülbnt yada tel süzgeçten geçir öyle yedir dedi. sonra posasıyla ver dedi. bende philps katı meyve sıkacağı var çok iyi bişey ama doktor metale değince besin değerinin düşeceğinden sıkacağı önermedi. rondadan yada rendeden geçince de besin değeri düşüyor olabilir arkadaşlar . bilginize.

18. 29 Aralık 2008
  19. minta

minta Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    aslında püre yemeleri işimize geliyor.ben püre yediririken herşeyi katıyordum pürenin içine ve aynı zamanda biçok şey yedirebiliyordum..şimdi değişti pütürlü yemeye başlayınca tabi az çeşit ve az yemek yiyiyor.bu da bebeğin kalori ihtiyacıyla orantılı.artık eskisi gibi kaloriye ihtiyacı olmadığı için az yiyiyor.ama biz anneler pütürlüye geçişte bu sefer bu sorunla karşılaşıyoruz.benim gibi sorunla karşılaşan bilirler..