Bebeklere Soğuk Alginliği Ilaci Vermeyin!

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve seyran tarafından 24 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  24 Ekim 2007
  Konu Sahibi : seyran
 1. seyran

  seyran Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  852
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  FDA soğuk algınlığı ve öksürük kesici ilaçların çocuklarda işe yaramadığını açıkladı. ABD Gıda ve İlaç İdaresi nin (FDA) danışmanları, soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının 6 yaşın altındaki çocuklarda işe yaramadığını ve kullanılmaması gerektiğini bildirdi.

  FDA nın kendi bünyesi dışındaki uzmanlardan oluşan danışma komisyonunun üyelerinden Pennsylvania Üniversitesi öğretim üyesi Sean Henry, "şu anda elimizdeki verilere göre, bu ilaçlar işe yaramıyor görünüyor" dedi.

  Uzmanların 6 yaşın altındaki çocuklarda etkili olmadığı için kullanılmamasını istediği ilaçlar dekonjestanlar, balgam sökücüler (ekspektoranlar), antihistaminikler ve öksürük kesenlerden (anti-tussiflerden) birini ya da birden fazlasını içeren ilaçlar.

  Komisyonun aldığı başka bir kararla bu etken maddeleri içeren ilaçlarla ilgili daha fazla inceleme yapılması da istendi.

  İlaç şirketlerinin 2 yaş altındakilere reçetesiz satılan bu tür ilaçların satışını durdurmak için harekete geçtiği belirtildi.

  Uzmanlar bu tür ilaçların daha büyük çocuklarda işe yaradığını gösteren veriler de olmadığını belirtiyorlar, ancak bu ilaçların kullanımına karşı bir tavsiyede bulunmaktan kaçınıyorlar.

  İlaç sanayi yetkilileri ise çocuklarda soğuk algınlığı ve öksürük tedavisi için yılda 3,8 milyar kez kullanılan bu ilaçlarının işe yaradığını ve güvenli olduğunu savunuyor.
   
 2. 26 Ekim 2007
  Konu Sahibi : seyran
 3. minenisa

  minenisa Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  27
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  arkadaşım fda nedir anlamadım
   
 4. 26 Ekim 2007
  Konu Sahibi : seyran
 5. minenisa

  minenisa Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  27
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  peki soğuk algınlığında ne kullanabiliriz bilginvarmı