Bebeklere tv seyretmek...

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve selege tarafından 1 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1 Eylül 2010
    Konu Sahibi : selege
  1. selege

selege İlayda Deniz Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Slm arakadaşlar ben bebeğime tv seyretmek zorundayım yoksa hiç iş yapamıyorum,anakucagına koyup işim bitene kadar digitürkteki baby tv yi izletiyorum, bebeğimde ilgi ile bakıyor,sizlerde bebeginize tv seyrettiriyormusunuz?

2. 1 Eylül 2010
  3. Miroslava

Miroslava Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Ben de bu konuyu merak ediyordum, internette bunu buldum:

"Son zamanlarda, TV’de bebeklere yönelik kanallar veya programlar, bebeğinizi olumlu etkilediği söylenen özel DVD’ler belki de anne baba olarak sizlerin de kafasını karıştırıyor olabilir. Acaba gerçekten bunları izlemek, bebek için yararlı mı? Bebeğinizi bunlardan mahrum bırakmamalı mısınız? Ya da bu tarz yayınları izlemesi olumsuz etkilere yol açabilir mi?

Bu konuyla ilgili yapılan bir çalışma, geçenlerde ‘ The Journal of Pediatrics’ dergisinde yayımlandı. Buna göre; 8-16 aylık bebeklerden bu tarz yayınları izleyenler, izlemeyen akranlarına göre 6-8 kelime daha az bir kelime dağarcığına sahipler. 17-24 aylık bebeklerde ise izleyenler ve izlemeyenler arasında bir fark saptanmamış. Bebeklerin, tam da ilk kelimelerini öğreneceği aylarda olumsuz etkiye daha açık oldukları düşünülebilir. 2 yaş altı bebeklerin dil gelişimi için olmazsa olmaz şart diğer insanlarla iletişimde olmalarıdır. TV’den izlenen ne olursa olsun, bu hassas dönemde pek de olumlu etkisi olmayacağı açıktır. Bu tarz eğitici programlar, DVD’ler anaokulu çağında yararlı olabilir. Beyin gelişimi için çok önemli olan 0-2 yaş arası dönemde, bebeklerin TV ile hiç tanışmamaları en doğrusu olacaktır.’
    Dr Nilüfer TOPRAKÇI
    Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

4. 1 Eylül 2010
  5. yeniannecik

yeniannecik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Valla benim oğlumda baby tv izliyor.yoksa hiç bir iş yapamıyorum.bizde küçükken tv izlemişiz çok şükür her şeyimiz tam

6. 1 Eylül 2010
  7. zelzela

zelzela Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    herzaman olmasada bazen bende öyle yaparım ama artık yalnız bırakamıyorum oğluşum sağa sola dönebiliyo :KK46::KK46::ecrin_bebek:

8. 1 Eylül 2010
  9. cmrm

cmrm Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    uzun süreli izletmek bebeğin gözüne zarar veriyomuş.bebeğinle televizyonun mesafeside çok önemli

10. 1 Eylül 2010
  11. MaviEge

MaviEge DENİZCİM VE BİRİCİK KIZLARIM Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    kısa süreli aralıklarla izlettiriyorum.zaten çok sevmiyor. bir tek yumurcaktaki reklamları izliyor kızım.

12. 1 Eylül 2010
  13. rxuxyagibixsxeker

rxuxyagibixsxeker Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    kızlar mecburuz izletmeye özellikle yalnız olanlar peşimden ayrılmıyor oğlum biz ayrıca pedogağa gidiyoruz tabi zararlı ama bize kesinlikle klip izletmeyin dedi klip çok zararlıymış benim oğlumda izledi izliyor tabi zamanı kısıtlamakda fayda var

14. 1 Eylül 2010
  15. sezince

sezince Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ben de baby first izletiyorum. çok eğleniyor, mutlu oluyor. zaten programlar pedagog eşliğinde hazırlanıyormuş. çizgi filmler sayıları, renkleri, hayvanları vb. öğretmeyi amaçlıyor.bütün gün izlemiyorsa sorun olmaz sanıyorum. klipler hariç tabii... müzik klibi izletmek klip sendromuna yol açabiliyormuş.

16. 1 Eylül 2010
  17. semprex

semprex Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    benizletmiyorum ama arada bazen ufak kaçamaklar oluyor bunalınca ama izletmeyi düşünmüyorum..

18. 1 Eylül 2010
  19. biricik_tuana

biricik_tuana Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    88
    ilk üç yaş çocuklara tv mümkün olduğunca izlettirilmemeli. İlla izleyecekse de baby first tv dahil, ki eğer biraz izlerseniz o kanalı da pedagoglar çıkıyor ve tv yi çocuğunuza nasıl izlettirmeniz gerektiğinden bahsediyor. Baby first tv de çıkan pedagog'un söylediği şey özetle şu: çocuk tv karşısında tek başına bırakılmamalı, yanında bir yetişkinle interaktif bir şekilde izlemeli, pasif izleyici olarak bırakılmamalı...

Reklam ve kliplere gelince, bunlar daha gelişme çağındaki bebek için çok sakıncalı, sebebi ise, gerek reklamların, gerekse kliplerin konu bütünlüğü yok. bir görüntü bitiyor, diğeri bir anda başlıyor, çocuk bağlantı kuramıyor. daldan dala atlayan kuş gibi düşünün. Zihnini toparlayamıyor çocuk. Sonuçta dikkat dağınıklığı meydana geliyor.

Bir arkadaş, biz de televizyonla büyüdük bir şey olmadı diye bir şey yazmış da, burda en azından 25li yaşlardan daha büyük kişileriz bizler ve bizim bebekliğimizdeki televizyon programlarıyla, reklamlarla, kliplerle, görsellikle günümüzdeki tv ler çok farklı.