bebekleri yere bastırmak gerekli mi?

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve esther tarafından 5 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

5 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : esther
  1. esther

esther let the game begin... ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    arkadaşlar ben memlekete geldim ve burdaki kocakarılar kafamı allak bullak etti. bebeğim 4 aylık ve yere bastırıyolar. ayakları niye basmıyor bunun diyorlar. niye alıştırmadın diyolar. yere bastırıldığında kendini itip zıplamalıymış. ilk kez böyle bişey duydum ve korktum açıkçası. sizin bebekler ne alemde, siz yere basma alıştırması yaptırıyor musunuz?kafamçokkarıştı

2. 6 Temmuz 2009
  3. titi8686

titi8686 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    yok valla benım kızımda oyle bısı yapmıyo ama sen yınede cok bastırma daha cok kucuk zamanı gelınce basıcakta yurucekte alışmayla alakası yok bence

4. 6 Temmuz 2009
  5. kelebegim

kelebegim Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    148
    bebekler tümhareketleri kendileri hazır olduğunda yaparlar zorlamayın bence alıştırayım derken zorlamalara dayanan farklı acılar oluşabilir.

6. 6 Temmuz 2009
  7. nergiz tunalxix

nergiz tunalxix Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    86
    benim bebeğm 4 aylıkken temizliğe gelen kadın da "aaa bu niye basmıyor bastır erken yürür" demişti. o gün basmayı öğrendi bizimki
    bende devam etim 5 aylıkken koltuklara dayanmayı öğrendi
    6,5 aylık sıralamaya başladı 10 ayını doldurmadan da yürüdü
    bastırmaya başlayınca doktorumuza da sormuştum beline kemik yapısına zararı olur mu diye 6 aya kadar çok zorlamayın kısa süreli çalıştırın gün içinde demişti

çok yakın bir arkadaşım da birşey olur diye korktu olduğu gibi bıraktı. oğlu 13 aylıkken emekledi. 16 aylıkken de yürüdü.

ama tabiki erken bastırmazsan kesinlikle erken yürümez diye birşey yok. genetik durumlarda söz konusu mutlaka. ama yardımcı olunca daha çabuk alışıyor gelişiyorlar.
    çocuk istemiyorsa ağlıyorsa zorlamayın ama

8. 6 Temmuz 2009
  9. elif445

elif445 anne Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    canım zıplamaz zaten yaa çok küçük onu abartmışlar yada başka manada demişlerdir ama yere bastırtma konusunda haklılar sanırım çünkü drç.muz basması iyimi diye hep dikiltir annemlerde sağüolsun hep bu konuda banada yardımcı oldular ve kızım artık 3 aylıkken ayaklarının üzerinde basabilirdi yani dimdik dururdu.....ama erken yürümesi felan için değil ısrarcıda olmamalı ama ben her gün masaj yaparken dik urma ayağının üzerine basabilmesi için hareketleride yaptırırdım erken yürüsün diye değil ama zaten istersen 1 aylıken bassın ayağının üzerine yürümedimi yürümez...

10. 6 Temmuz 2009
  11. esteda

esteda Batuhan & Bertuğ canlarım Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    canım benim oğlanıda annemler hep öyle bastırdı. ayağını yere koyar koyma kendini zıplatmaya çalışıyodu ama daha biimki 10 adımı geçmiyo yürümesi onunla alakalı olduğu pek sanmıyorum

12. 6 Temmuz 2009
  13. andina222

andina222 nihayet bir anne... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    hay Allahım yaa , herşeyin bir zamanı , her bebeğin gelişimi var , canım doktorumuz bize 6 aylık olana kadar bastırma demişti , ben hiç bastırmadım şimdi 7,5 aylık kendiliğinden çok güzel basıyo , destek alarak ayağa bile kalkıyo..
    zamanını bekle , çocuğunu zorlama derim ben , 4 aylık daha çok minik kıymam ben garibime yaa

14. 6 Temmuz 2009
  15. esther

esther let the game begin... ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    gel de kafayı yeme. neyse ki sizin gibi bilinçli annelerle paylaşıyorum da rahatlıyorum. ayrıca çocuk ayaklarını yere basabiliyo. yani dik tutunca bi süre ayağını basıyo. ama bizimkiler yürümesini bekliyo heralde. doktorumuz 6 aya kadar oturtmayın dedi. millet ayağa kaldırın diyor

16. 6 Temmuz 2009
  17. s_eker

s_eker ŞükürlerOlsunAllah'ımSana Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    cnmbnm sen onlara bakma ben doktora sormuştum bebekleri bastırmak erken yürütece koymak eğilimli ise Allah korusun kalça çıkığına sebep olur dedi.zaten onlar zamanı gelince basarlar herbebeğin gelişimi farklıdır anlıyorum sinir bozucu birdurum ama sen hiç takma ve bebeğini bastırma

18. 6 Temmuz 2009
  19. B&M

B&M FB & M & YE Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    yok canım daha neler 4 aylık her bebek hoplicak zıplıcak diye bişimi varki?
    oğlum 4 aylıkkken karnından tutarak diklediğimizde reflex olarak dizlerini kırıp ittiriyodu
    yada adım atıyodu ama bunu bilinçli yapmıyodu
    bizde yürüsün diye yapmıyorduk
    kendini tutmayı öğrensin,sırtı rahatlasın diye tutuyoduk
    sürekli yatmaktan yorulur yani

ama her bebek basıcak zıplıcak diyemeyiz
    cünki her bebeğin direnci ve gücü aynı olamazki :)