Bebeklerimiz için ek gıda tarifleri

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve hilarya tarafından 17 Ocak 2009 başlatılmıştır.

17 Ocak 2009
    Konu Sahibi : hilarya
  1. hilarya

hilarya Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Arkadaşlar bu başlık altında toparlayalım ki sayfa aralarında kaybolmaz tariflerimiz... Hepsi elimizin altında olur... Hepimiz yaptığımız çorba ve bebek yemeklerini burda paylaşabiliriz..

Karışık sebze maması : 4. ayında meyve sularına başladıktan 1-2hafta sonra başlanır.Genellikle öğle öğününde verilir.
    1-2 tatlı kaşığndan başlayıp yavaş yavaş arttırılarak verilir.Başlangıçta koyu çorba ,ilk haftadan sonra koyu püre şeklinde hzırlayın..
    1.hafta (sebze çorbası)
    4 su bar. su,2 orta boy havuç ve 1orta boy patatesi 45-50dk ağzı kapalı kapta pişirin. Düdüklü tencere kullanacaksanız 1.5 su bar. su ile 10-15dk pişirin..
    Tel süzgeçten geçirip hiç ezmeden sebzelerin suyunu bir kaba alın.Bir çay kaşığı irmik ile 5 dk daha kaynatın..
    2.Hafta (basit sebze püresi)
    4 su bar. su,2 orta boy havuç ve 1orta boy patatesi 45-50dk ağzı kapalı kapta pişirin.Tel süzgeçte havuçları ve patatesleri ezerek püre haline getirin. Bu pürenin içine yine irmik katarak 5 dk daha kaynatın..

Hazırladığınız gıdaları 2 saatten fazla oda ısısında bırakmayın.
    rondo blender ile çorbaları öğütmeyin..
    Nişasta bebeğin sindirimini zorlar.Bu yüzden prinç unuyla yapacağınız maları tercih edin. Mama yaparken kesinlikle un ve prinç ununu kavurmayın. Ek gıdalara başladığınızda her beslenmeden sonra mutlaka bebeğinize su verin..

3.Hafta (karışık sebze püresi)
    4 su bar. su,2 orta boy havuç ve 1orta boy patatese 1 çay kaşığı prinç ve her gün bir sebze daha ekleyin..(örneğin ilk gün 3-4 yaprak maydonoz ertesi gün maydanoz ve birkaç yaprak ıspanak ) 45-50dk ağzı kapalı kapta pişirin.Tel süzgeçten geçirin.. Aynı şekilde irmik ilave edebilirsini.z
    4.Hafta ( Tam sebze püresi)
    Yukarıdaki şekilde hazırlanan püreye bir çay kaşığı zeytinyağı katın.

Muhallebi : 250ml (bir bardak ) süt ya da su ,3 çay kaşığı şeker , 3 tatlı kaşığı prinç unu 15 dk pişirilir..
    Ben bunu tercih etmeyeceğim.. Çünkü içinde şeker var..

4-5 aylık normal süt çocuğunun beslenme programı örneği

06:00 1. Öğün Anne sütü
    08:00 Ara öğün Meyve püresi
    11:00 2.Öğün Sebze püresi
    16:00 Ara öğün meyve püresi ya da yoğurt
    19:00 3.Öğün Muhallebi
    22:00 ara öğün anne sütü

Bunlar sadece örnek arkadaşlar sizler kendi çocuğunuzun düzenine göre ayarlayabilirsiniz..
  2. 17 Ocak 2009
  3. gnydn64

gnydn64 serapgnydn.blogspot Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    canım saol paylaşımın için ek gıda tarifleri için topic açman iyi olmuş. ben daha ek gıdaya başlamadım. başlayınca bol bol yararlanıcam. teşekkürler canım
  4. 17 Ocak 2009
  5. maibeyaz

maibeyaz Geçici Olarak Hesap Pasiftir !

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    süpper oldu böyle...ben geçmişe dönüp pek okumuyorum... kaçıracaktım bütün tarifleri...
    ben de daha başlamadım.. zaten bizimki hiç bişeyi beğenmiyo...
    6. aydan sonra deneyeceğim inşallah..
  6. 18 Ocak 2009
  7. aspirin26

aspirin26 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    çok iyi yapmışsın böyle bi sayfa açmakla hilarya.böylece tarifleri kaçırmayız.ellerine sağlık
  8. 18 Ocak 2009
  9. sweet curse

sweet curse annesinin kuzusu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    bizimde perşembe günü kontrolümüz vardı.dr.umuz anne sütüne devam etmemi söyledi.ancak 6.ayda katı gıdalara geçerken zorlanmamak amacıyla hergün öğlen 2'de elma ve armut püresi.(cam rendede)akşam 6'de sütaş'ın babymix yoğurdundan vermemi söyledi.amaç beslenmek değil katı gıdalar alıştırmak dedi.

sizlerden elmanın kabız yaptığını duyduğumdan dr.a söylediğimde o yüzden armutla beraber veriyorum zaten dedi.

ama benim oğlum sadece meyva mamasını yiyor.yoğurdu beğenmedi şimdilik.zaten dr.teyzesi zorlama dedi.yerse devam et dedi.
  10. 19 Ocak 2009
  11. sule3852

sule3852 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    ben bugün kış türlüsü yapmıştım kendimize.havuç karnıbahar patates pırasa brokoli var içinde.kendimiz yerken hemen içinden havuç brokoli ve patatesi azcık yemeğin suyundan da koyup ezdim ve yedirdim.çok sevdi minnoşum bi güzel yedi. babymix yoğurt verdim ama sevmedi benim kız.normalyoğurt veriyorum onu seviyor.bi de hero baby nin sebze püresini verdim onu da sevmedi.zaten tadı çok kötü.ama meyve püresini yedi.
  12. 24 Ocak 2009
  13. ChoqSeqeR

ChoqSeqeR Aktif Üye Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    38
    Özel Mesaj At
    sebze püresi ve haşlama suyuna tel şehriye çorbası

1 küçük patates 2 küçük havuç çeyrek kabak doğrayıp üzerine 2 çay bardağı su koydum düdüklüde 10 dk haşladım haşlanan sebzelerin suyunu süzüp bir tencereye aldım kalan sebzeleri tel süzgeçten geçirip sebze püresi yaptım

suyuna da önceden kırıklayıp sıcak suda bekletmiş olduğum bir yemek kaşığı tel şehriye yi ve 1 tatlı kaşığı irmik katıp kaynattım içine bir çay kaşığı da püreden ekledim

kuzucuğum ikisini de severek yedi cokacimcoook denemek isteyenlere afiyet olsun
  14. 24 Ocak 2009
  15. seren_

seren_ Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    kızlar yavas yavas baslasam yaa
    yoksa erkenmı nedıyorsunuz sonra emmeyı bırakmasın:uhm:
  16. 24 Ocak 2009
  17. serencim 4. ayını doldursun öyle başlarsın azar azar bence canım..
    daha erken değil mi 3,5 aylık henüz senin paşa :ecrin_bebek:
  18. 24 Ocak 2009
  19. seren_

seren_ Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    evet cnm banada erken gelıyo ama nebılım cogunluk baslamıs banada habıre ver dıyolar
    aslında 6 ay ek gııda yok doktorlar ole dıyo bende napıcgmı sasırdm vallalaelaelaelaelae