Bebeklerimiz İçin Pirinç Unu Yararlı mı?

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve Hadise_5426 tarafından 21 Şubat 2010 başlatılmıştır.

  21 Şubat 2010
  Konu Sahibi : Hadise_5426
 1. Hadise_5426

  Hadise_5426 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2009
  Mesajlar:
  91
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Geleneksel beslenmenin bir parçası haline gelen annelerimizden öğrendiğimiz pirinç unu aslında düşündüğünüz kadar yararlı değildir.

  Özellikle Anneler bebeği tok tutmak amacıyla akşam öğününde pirinç unuyla muhallebi yapmakta ya da gece öğününde biberonda pirinç unu vererek bebeği beslemektedir. Bu beslenme şekline maalesef bebeğin ilk 3 ayında geçilmeye başlanmaktadır. Unutmayınız ilk 6 ay anne sütü bebeğin beslenmesi için en önemli besindir.Hatta prinç unu zamanla anne sütünün yerini almaya başlayarak bebeğin 4-6 ay arasında yedirilme sıklığı artmaktadır.

  En önemli yanılgılardan birisi pirinç ununu bebek için üretilmiş mama zannedilmesidir. Pirinç unu pirincin öğütülerek toz haline getirilmiş şeklidir. Hiçbir şekilde bebek mamaları ile karıştırılmamalıdır.

  • Pirinç ununun hiçbir besleyiciliği yoktur.

  • Kof şişmanlık yapar. Kırmızı ve şişman yanaklar sizi yanıltmamalıdır.

  • Sağlıklı zihinsel ve fizksel gelişim için gerekli vitamin ve mineral içermez.

  İnek sütü ile hazırlanan Pirinç unu muhallebileri dışında endüstriyel pirinç unlu mamalar demir ve vitamin katkılı mamalardır. Bunlar su ile hazırlanmaktadır.

  Ancak hepsi birbirinin aynı olmayan Pirinç unu muhallebilerinin özelliklerini iyi incelemek gerekir.

  Artık Türk annelerinin alışkanlıklarına uygun pişirilerek hazırlanan kaşık mamaları ciddi firmalar tarafından bebeklerimizin kullanımına sunulmuştur. Bu pirinç unlu mamalar ; pirinç unu gibi kof şişmanlık yapmak yerine bebeğin besinsel ihtiyaçlarını da eksiksiz karşılamaya yardımcı olurlar.

  Sağlıklı gelişimi sağlayabilmek için su ile hazırlanan pirinç unu muhallebilerinde şu özelliklerin olmasına dikkat ediniz :

  • Devam sütü içermesi
  • Zengin tahıl çeşitlerini içermesi
  • C,D,E vitamini ve Demir gibi vitamin ve mineralleri içermesi
  • Diyet lifi içermesi
  • Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini içermesi…
  Doğru öneriler için lütfen doktorunuza danışınız.

  Dr.Suat ERKMEN
  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - FATSA

  mirmirmirmir