Bebeklerimiz Nasıl Büyüyorlar ?

Konusu 'Temmuz Anneleri' forumundadır ve febi tarafından 16 Ekim 2009 başlatılmıştır.

16 Ekim 2009
    Konu Sahibi : febi
  1. febi

febi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Arkadaşlar 1 yaşına ulaştığında bir bebeğin beyni ilk doğduğunun 2-3 misli ağırlığına ulaşıyor.. 6 yaşındaki ağırlığıyla 40 yaşındaki ağırlık aynı.. yani ilk 6 yılda tüm hayatını etkileyecek karakteri oluşuyor..

Bebeklerimiz 15 aylık oldular .. onları büyütürken izlediğimiz stratejilerimizi ve tecrübelerimizi , edindiğimiz bilgileri okuduğumuz kitapları ,önerilerimizi burdan paylaşalım mı ne dersiniz ? bebeklerin sağlıklı beslenmelerinden daha önemlisi sağlıklı bir ruh sağlığına sahip olmaları .. asıl mesele bu .. peki nasıl olucak ?

güzel paylaşımlarımız olur inş.. opuyorumnanaktan

2. 16 Ekim 2009
  3. febi

febi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    • sinirli ve geçimsiz çocuklar saadetsiz izdivaçların mahsuludür ..
    • çocuğun eğitimi hamilelikte başlar..
    • normal sevgi ile marazi sevgiyi birbirinden ayıramayan anneler kendilerine sıkı sıkıya bağlı gölge tipler yetiştirirler..
    • çocuklarına aşırı sevgi ve şefkat besleyen her isteklerini yerine getiren anneler zayıf iradeli kendi başlarına bir iş beceremeyen aciz insanlar ortaya çıkarırlar ..
    • aşırı ilgi kadar ilgisizlik de çocuğun gelişmesini engelleyen bir tutumdur..
    • mutlu bir evlilik karşılıklı sevgi saygı sıcak bir yuva görünmeyen dalgalar halinde çocuğun ruhunu bir atmosfer gibi sarar ..
    • altı ıslanınca acıkınca gaz sancılarından rahatsız olunca veya sizinle oynamak isteyince farklı frekanslarda ağlar ..
    • bazı anneler bebk ağladığı zaman onu eğlendirmek gerektiğini düşünür saatlerce beşiğini sallar ninni söyler oda içinde gezdirir..... böylece çocuk kendi kendisiyle meşgul olmayı ve yanlız kalmayı öğrenemez ..
    • çocuğu ayrı bir odada yatırınız .. karanlığa ışığa yanlızlığa seslere alışsın ve bunları kendi başına keşfetsin..
    • öyle çocuklar var ki 7 yaşına geldikleri halde yanlız başına tuvalete gidemezler..
    • çocuklara verebileceğimiz en iyi sermaye bağımsız hareket etme kabiliyetidir..
    • geç kaldığımız takdirde her dedğini yaptıran bizi gölge gibi takip eden kendisine daima hizmet ettiren bir zorbaile uğraşmak zorunda kalırız..
    • dayakla çocuğu terbiye etmek cehaletin ve acizliğin işaretidir..
    • terbiyenin ve çocuk üzerinde disiplin sağlamanın en emin vasıtası sevgi şefkat sabır ve çocuğa iyi örnek olmaktır..
    • tartmakla onu şişmanlatamaz ölçmekle boyunu uzatamazsınız..bazı kitaplarda verilen ölçülere itibar etmeyiniz.. her çocuğun yaratılıştan takdir edilen bir boy ve kilosu vardır.. belki aşırı beslemekle onu şişmanlatabilirsiniz.. görenler ne bakımlı çocuğu var derler.. fazla kilo çocuğu hantallaştırmaktan başka bişeye yaramaz .. sakın çocuğunuzu zorla besin ambarı haline getirmeyiniz.. bırakın açlığın ve doymanın zevkine varsın ..
    • bebeğin ağzına zorla meme tıkıştıran elinde kaşık odanın içinde çocuğu kovalayan anneler aşağılık duygusu içinde olan endişeli annelerdir..
    • çocuğun bakımı ve terbiyesi konusunda ne kadar az endişeli ve tabii olursanız çocuk o derece sağlıklı büyüyecektir..

4. 16 Ekim 2009
  5. febi

febi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bunları şu an okuduğum kitaptan yazdım kızlar .. benim dikkatimi çeken merve ben nereye gidersem oraya gidiyo .. ben mutfağa merve mutfağa ben salona merve salona .. tam gölge tip :eek:lmaz::kedi:

ağladığında hemen dibinde bitiyorum .. aynı odada yatıyorum ve en beteri yemiyor diye sinir krizleri geçiriyorum .. aşağılık duygum mu var ne kaydirigubbakcemile3

hadi bakalım sizde durumlar ne opuyorumnanaktan

6. 16 Ekim 2009
  7. ro_se17

ro_se17 no paniq no heyecan Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    peşimden gezme konusunda bızde buna yıkınız ama sürekli değil uykusu geldığınde karnı acıktığında susadğında bunlarda en normal şeylerr..genelde evi talan ettığı için zarar peşinde oluyorr :bbo:

yemek konusunda çok fazla sıkıntımız yok emıyor çünkiçok fazla üstüne gıtmıyorum yemesse kendı bılır nasıl olsa acıkınca yıyorr..bunu şimdilerde daha bı anladım yaklaşık 2 hafta oncesıne kadar hastalığı nedenıyle hıç yemıyordu ve çok üzüldüm sonra anladımkı yememe sebebı hastalığı daha sonra gayet güzl yemeye başladı benım istediğim zamanlar değilde kenıd istediğ zzaman yıyor o ayrııı :kedi:

bende aynı odada yatırıyorummmm :eek: :mymeka: AMA KENDI YATAĞINDA YATIYOR YANIMIZDA DEĞıL..

ağladığı zaman hemen avutma çarelerı ne başvuruyorumm ama vermeyeceğim bişi elde etmek için ağladığında değilll ozaman katı kuralları uyguluyoruzzz:):smiley-cool:..

aslında ferıdem gerçekten güzel olmuş topic hepimizin zayıf yanları var çoğu zaman çocuklarımıza kıyamazkenn onları ılerkı hayatlarındakı yaşamlarına yanlış hazırlıyoruzz..rabbım hepimizinyavrulaırnı korusunnn hepsini hayırlı evlatlardna eylesın ınşalahhhh..

Son düzenleme: 17 Ekim 2009
  8. 16 Ekim 2009
  9. ro_se17

ro_se17 no paniq no heyecan Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ............................................

Son düzenleme: 17 Ekim 2009
  10. 16 Ekim 2009
  11. genciza

genciza annesinin sosisi o :) Üye

Beğenildi:
    36
    Ödül Puanları:
    148
    çok güzel bi paylaşım olmuş eline sağlık feridecim.alkisalkisalkis

bende elimden geldiğince rahat bi anne olmaya çalışsamda bazen benide zıvanadan çıkarabiliyolar duru kafamçokkarıştı

duru daha yeni yeni yalnız başına kalmaya başladı oda merve gibiydi ben nereye o oraya
    şimdi ben mutfaktayken oyuncaklarıyla oynayabiliyo içerde.eve birileri geldiğindede beni genelde hiç aramıyor özellikle çocuklarla oynamaya bayılıyor.sanırım sorun bana düşkün olması değil yalnız kalmak istememesi.

kendi yatağında yatıyor,yanıma çok nadir alıyorum alsamda yatmıyo zaten tekrar yatağına koyuyorum.odasını ayırmak çok istiyorum ama şimdilik yer yok bi süre daha bizimle.

dokunmasını istemediğim bişey olduğunda ilgisini çoğunlukla başka yönlere çeksemde bazen kanmıyor ve ben hayır demek zorunda kalıyorum.sesimi yükselttiğim zamanlarda oluyor maalesef.

sürekli onunla konuşuyorum ağladığında ne istediğini soruyorum oda kendini ifade etmeye çalışıyor.bunu çoğunlukla çokta güzel başarıyor.

kendi kendine yemek yeme alıştırmaları yapıyoruz.tabi daha yolun çok başındayız.bizimle mutlaka masaya oturuyo özellikle son bir aydır.önüne kaşık tabak koyuyorum yemesede onunda masada bi yeri olduğunun farkında olsun istiyorum.

dağınık biri olsun istemiyorum o yüzden dağıttığı şeyleri toplamasını öğretiyorum.oyuncaklar,çekmeceler v.s.

hiç birimiz mükemmel anne değiliz yukarıdakileri okuduğumda bendede eksiklikler var, çoğu kez kıyamıyoruz onlara.bu topik gerçekten güzel oldu umarım paylaşımı çok oluropuyorumnanaktan

12. 16 Ekim 2009
  13. maeves

maeves Hayat Öpücüğüm Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    feridecim çok güzel bi konu açmışsın çok teşekkürler ellerine sağlık... iremde ben nereye gitsem oraya gelir, eğer oyuncaklarına daldıysa bi süre oyalanıyo ama benim odada olmadığımı farkettiği zaman hemen yanıma geliyo..

yeme konusunda 1 yaşına kadar oturarak gayet güzel yiyodu.. ama hastalığı dolayısıyla babaannesinde 1 hafta kalmıştık orda ayakta yemeğe alıştı maalesef.. bide önüne geçtiğimde kaşığı almıyo illa arkasına geçip yediricem:)) elimde kaşıkla peşinden dolaşıyorum napim yürüyerek yiyo..bunun aşağılık kompleksiyle ne ilgisi var anlamadım doğrusu.. kısacası genel anlamda yemesi fena değil...

evde çok sıkılıyo ikimiz olduğumuz için.. babaannesine yada komşuya filan gittiğimiz zaman inanılmaz mutlu oluyo zıplayarak bütün evde fink atıyo:))

sebepsiz yere ağlamıyo özelikle uykusu geldiği zaman çok mız mız oluyo... uyuturken kendi uydurduğum ninnileri söylüyorum:)

yemek yapmak için mutfağa girdiğim zaman bacaklarıma yapışıyo kucağıma gelmek için öyle zamanlarda biraz sinirleniyorum ama yinede kızmamaya çalışıyorum.. ısrarla almaması gereken bişeyi almak için çok mızıldanırsa o zaman yüksek sesle hayır diyorum elimde olmadan:KK43:(

irem bizim yatağımızda sadece ilk ay yattı sonra hep kendi karyolasında uyudu ama odalarımızı ayıramadık bi türlü.. bugün yatak odamıza geçicez ireminde park yatağını odaya alıcaktım ama yatak odasının balkonunda ıvır zıvır şeyler olduğu için balkonun kapısını açtığım zaman kendine zarar verebilecek bir şeyler bulmasından korkuyorum... sanırım irem kendi odasında bizde kendi odamızda yatıcaz... ama burda ve etrafımda kimse odaları ayırmamış henüz.. bende hiç istemiyorum ayırmak.. neyse yazdıkça kafam karışacak:))

en büyük arzum iyi bir anne olabilmek.. Allahım o gücü sabrı ve her zaman doğru şeyleri yapabilmem için berrak bi mantığı benden esirgemesin hiç bir zaman... tabi sizdende:))

14. 17 Ekim 2009
  15. febi

febi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    • 2 sene boyunca meme emen çocuklar daha sağlıklı ve hastalılara karşı daha dirençli olurlar
    • ölüm korkusu yaşayan yetişkinlerin çoğu tek çocuklu ailelere mensupturlar.. bunların çoğu yüksekten yanlızlıktan korkarlar ( aşırı derecede korunmacı ve nazlı yetiştirildikleri için )
    • tek çocuğun bakımı ve eğitimi bir düzine çocuğun eğitiminden daha zordur..ona hayatınızı vakfetseniz de yine de nankörlük eder..
    • iki çocuk arasındaki yaş farkı ne kadar çok olursa ilk çocuğun ikincisini kabul etmesi o kadar zorlaşır..
    • kötü huy edinir düşüncesiyle akrabayla komşuyla görüştürülmeyip eve hapsadildiğinde çocuk sosyal yönden zayıf olur. okul hayatında başarılı olmaz. arkadaş edinemez.
    • çocuk 4 yaşına kadar eşya ile canlı varlıkları birbirinden ayıramaz. oyuncağı ile canlı bir varlıkmış gibi konuşur sever kızar ..
    • yürüteçler ve oyun parkları çocukların fıtratına aykırıdır. ha sağlam bir adamı koltuk değnekleriyle yürümeye mecbur etmişsiniz ha bir çocuğu yürütece bindirmişsiniz..oyun parklarına gelince çocuğu bir metrekarelik yere hapsetmek ne büyük insafsızlık
    • çocuğa pahalı oyuncaklar almak gereksizdir.. çocuğu mekanik hayalperest yapar.. bir tencere kapağı ile oynamak en pahalı oyuncaktan daha zevkli gelir..
    • oyun çocuğun en ciddi işidir .. vakit öldürme değil bir öğrenme vasıtasıdır ..
    • korku vasıtalarının hepsi zararlıdır.. fakat belki en zararlısı Allah la korkutmaktır..
    • 3 yaşına kadar ninniler ondan sonra masal ve kısa hikayeler gelmelidir..

16. 17 Ekim 2009
  17. febi

febi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    güzel yorumlara teşekkür ederim .. inş. okuduklarımız duyduklarımızı da yazalım yada iyi netice veren yöntemlerinizi yazın .. hepimizin şu sıralar en büyük derdi çocuklarımızı en iyi bir şekilde yetiştirmek sanırım çünkü bence tam dönüm noktasındayız.. şimdiye kadar fazla anlamıyolardı ama artık herşeyi çok iyi anlıyolar ve yarın çok geç olabilir.. şimdi öğretemezsek bazı şeyleri bir kaç ay sonra bile değiştiremicez gibi görünüyor..

ben sallamadan uyumaya alıştırma girişimlerine başladım .. ninni söylüyorum ama uyuyana kadar .. çok ağladı ilk gün .. bakalım inş. alışır .. :1no2: ve biz ne yiyosak onu yedirmeye başladım zaten koyuyodum tabak çatal kaşık.. çok stres yapıyorum yemeyince yok tv aç yok reklam ara yok elini tut yok ağzını tut bu ne yaa .. bundan sonra ya yer ya aç kalır.. bir hafta bu sistem gidicem bakalım .. meyveleri bile hala cam rendeden geçiriyodum .. çok sıkıldım artık .. inş. pişman olmam bakalım .. ilk günlerimiz resmen aç acına akşam ederek geçiyor..ama diş faktörü de var çünkü uyanırken eli ağzında inliyo resmen senağlama

benden şimdilik bunlar var bu iki konu hoşuma gitmiyodu değiştirmek için uğraşıyorum .. ya olur ya olmaz .. bir hafta denicem olmazsa geri adım atarım .. çocuklarla inatlaşmak da doğru değil demek zamanı değilmiş derim ..

18. 17 Ekim 2009
  19. genciza

genciza annesinin sosisi o :) Üye

Beğenildi:
    36
    Ödül Puanları:
    148
    hadi sana bu kararlı yolunda kolay gele feridecim :1hug:
    bende duruyu artık ayağımda sallamadan uyutmayı istiyorum.gerçi şimdilik pek umudum yok bazen yastıkla yanına yatıyorum ninni söylüyorum pışpışlıyorum ama çok hareketli bi sağa bi sola dönüp duruyor en sonundada ayağa kalkıyor.kafamçokkarıştı