Bebeklerimizi hormonsuz ve sağlıklı nasıl besleyeceğiz

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve yixgxitimmm tarafından 8 Ocak 2009 başlatılmıştır.

8 Ocak 2009
    Konu Sahibi : yixgxitimmm
  1. yixgxitimmm

yixgxitimmm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    :ecrin_bebek: Hepimizinde bildiği gibi bebeklerimiz hormonlar ve kimyasallardan daha fazla etkileniyor.Peki çocuklarımızı ve bebeklerimizi bu kimyasallardan ve hormonlardan nasıl koruyacağız.Bu konu ile ilgili olarak alışveriş yaparken nelere dikkat ediyorsunuz ve neleri yedirip neleri yedirmiyorsunuz paylaşırmısınız.Yada hormonsuz gıdaları nasıl seçeceğimiz konusunda bilgileri olan varmı ?:KK46:

2. 8 Ocak 2009
  3. xeno

xeno Carpe Diem Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    Ben bu konuda baya dertliyim. Bir yerden kaçarken diğer tarafa yakalanıyorsun. Önce Türkiye de organik tarım diye birşey yok. Bu bir ütopya. Tamam organik tarım sertifikalı ürünleri alıyorum ama tarlaların önünden geçen arabaların eksoz dumanı, yeraltı sularına karışan kimyasallar ve yağmur suyuna engel olamıyor insan. Zaten hormonu küçük üretici kullanamıyor çok pahalı. Ben tarım ilaçlarından özellikle PEPTİSİTTEN korumaya çalışıyorum oğlumu. Yurt dışında yasaklanan bir ilaç ama ülkemizde maalesef cayır cayır kullanılıyor. Gelelim nasıl alışveriş yaptığıma... Ben büyük marketlerin organik reonlarından veya bildiğim bazı manavlar var sertifikalı ürün satan onlardan alıyorum. Peptisitten korunmanın en önemli şartı mevsimsiz besin almamak. Ben Çınar'a asla domates, salatalık, biber vs vermiyorum. Bu mevsim elma mevsimi mesela. Bol suda yıkıyorum ve bir kaç saat sirkeli suda bekletiyorum. Kabukarını soyup veriyorum. Çocuklarımız bizler gibi şanslı değil ne yazık ki kabuklarıyla tüketemeyecekler meyveleri. Bunları yaparken başka biryerden kansorojene yakalanıyorum silikon kaşıklar. Sulukların tamamı polikarbon. Evde internetim kablolu ama tüm odalardan komşuların interneti çekiyor. Komşu apartmanlarda baz istasyonu. Yani çok korumak imkansız. Fazla düşünme. Ben ruh sağlığımı kahbettim. Alıp çocuklarımızı mağrada yaşamamız lazım ki mümkün değil. Allah'a emanet diyeceğiz mecburen. Çok acı ama ülkemizde durum bu. Sevgiler

4. 8 Ocak 2009
  5. sevhan

sevhan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    xeno arkadaşım çok güzel anlatmış aynen katılıyorum ve bu duruma çok üzülüyorum.Ben bebeğim için organik gıdalar alıyorum bunlar için iki katı fark ödüyorum ama kesinlikle inanmıyorum sadece vijdanımı rahatlatmak için.İki gün önce organik pekmez aldım ve normal pekmezden çok pahalı verdiğim parayada acıyorum inanmadığım ürünü oğluma yedirdiğimede.Genel olarak TEMA vakfının ürünlerini alıyorum.

6. 8 Ocak 2009
  7. keri34

keri34 derinin annesi Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    ben mevsımsız meyve ve sebze yedırmemeye calısıyorum ogluma.sebze corbasına mevsım sebzelerı koyuyorum.bırde hazır urun alıyorsam organıc mamalardan almaya calısıyorum.bunun dısındada pek bısey yapabılecegımı sanmıyorum.

8. 8 Ocak 2009
  9. keri34

keri34 derinin annesi Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    aslında organık almakla tabıkı dogrusunu yapıyorsun ama ulkemızde organık adı altında cıkan urunlerın organık oldugunu pek sanmıyorum.bıraz para ıcın organık dıye normal urunlerı satıyor olabılırler

10. 9 Ocak 2009
  11. xeno

xeno Carpe Diem Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    Sevhan arkadaşım çok doğru söylemiş. Vicdanen rahat olmak için organik olmadığını bile bile alıyoruz. Keri34 arkadaşıma da tamamen katılıyorum. Organik tarım savsatasından birileri gerçekten iyi rant sağlıyor. Üstünde Tarım Bakanlığı'nın bandrolü var organik tarımla üretildiğini taahüt eden ama ben inanamıyorum. Sizler hatırlamazsınız. Yaşça çoğunuz benden ufaksınız. Ben ilkokula giderken Çernobil faciası olmuştu. Karadeniz bölgesi dertli tabii. Sonra birileri çıkıp tv de çay içmişti. Çaylar temizdir, için denmişti. Şimdi koca bir bölge kanserle savaşıyor. Ne Kazım Koyuncular kaybetti bu ülke. O günlerin Türkiyesi ile bu günlerin Türkiye'si arasında canım ülkemde değişen birşey yok. Ay çok çenem düştü. Özetle şunu söylemek istiyorum. Biz bu çocukları kimyasalların arasında mecburen büyüttüğümüze göre ben kendi adıma çocuğumu hastalıklardan korumak adına karaciğerini besliyorum. Karaciğerini besliyorum ki kimyasallara karşı dirençli olsun. Dut pekmezi veriyorum, kara üzüm zamanı bol bol kara üzüm suyu verdim, arada verebildiğim ölçüde nar suyu veriyorum. Şevketi bostan evimizden eksik olmaz. Enginar çıkmaya başladı enginar veriyorum. Doktorumuza sordum kara üzüm çekirdeği aldım eczaneden çay kaşığının ucuyla çorbasına koyuyorum haftada bir. Ben artık koruyamayacağımı anladım, zararlarını nasıl minimalize ederim onun derdindeyim. Sustum...

12. 9 Ocak 2009
  13. yixgxitimmm

yixgxitimmm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bilgilerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.Aslında elinde sonunda bu gıdaları yiyecekler ve dünya malesef daha iyiye gitmiyor.ama göz göre görede onların zehirlendiğni düşünmek içimi acıtıyor . Pazara gittiğimde artık hiç bir ürünün kokusunu alamıyorum. Bazen mandalina ,domatesi falan koklarım pazarcılarda bana gülerler .kokla abla kokla diye .ama malesef artık hiç bir ürün kokmuyor. Her ürünü mevsiminde yedirin diyorlar ama inanırmısınız ben artık hangi ürünün hangi mevsimde üretildğini bile bilmiyorum. Çünkü hiç bir şey pazardan kalkmıyorki. Özellikle benim yaşadğım bölge seraları ile ünlü. Böyle oluncada hiç bir ürün mevsiminde üretilmiyor malesef. Birde şu varki . ürünün serada üretilmediğini bilsem bile zaten ürünlerin genetiği ile oynandığı için baştan zaten kaybediyoruz. örneğin : Çocuklarına mısır ve mısırdan üretilen şeyler yedirmeyen zıraat mühendisi arkadaşlar biliyorum.
    Tüm yorumlarını bildiren arkadaşlara teşekkür ediyorum ve Başka Paylaşımlarınız olursa memnun olurum.
    1) Bunların dışında mesela şu mevsimde hangi sebze ve meyveler yedirmeliyiz sizce.. 2)Hazır mamalar hakkında ne düşünüyorsunuz (ben milupanın ürünlerini kullanıyorum mesela)
    3) Cep telefonlarınızı çocuklarınızın bulunduğu ortamlardan uzak tutuyormusunuz.Yada internet kullanımının zararı varmıdır?
    4) bir arkadaşımız dut pekmezi demiş ,bu konu iyi bir paylaşım olmuş ,dut pekmezi değil ama keçiboynuzu ile burada oldukça şifalı olduğu söylenen andız pekmezi yedirmeye çalışacağım bende çocuklarıma

Son düzenleme: 9 Ocak 2009
  14. 9 Ocak 2009
  15. ELXIXFNAZ

ELXIXFNAZ Meleklerim Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    108
    arkadaşlar teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için kara üzüm çekirdeğini bende alacağım ben enginar, kereviz yemem eşimde aynı ama hem çok faydalı hemde kızıma yedirmek istediğimden sizlerden tarif bekliyorum nasıl yapıyorsunuz yemekleri, nelere katıyorsunuz mesela bi arkadaşımdan mercimek çorbasna kereviz kattığını öğrendim bunun gibi tarif yazarsanız sevinirim yarın pazara çıkacağım ordan alırım inşllah hormonlu gıdalardan her anne gibi bende çok endişelyim heleki domates onsuz çorba olmuyor yazın yaptığım konserveler bitti en son çeri domates aldım tadı çok güzeldi o bildiğimiz kış domatesi gibi değildi ama bilemiyorum ondada vardır heralde çorbalarınıza domates kullanıyormusunuz

16. 9 Ocak 2009
  17. ELXIXFNAZ

ELXIXFNAZ Meleklerim Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    108
    pekmez yönünden ben şanslıyım ilk ek gıdaya başladığımda yine burdan bi arkadaşın tavsiyesiyle koskanın pekmezini aldım ama 1-2 kere kullandım çünkü konya'dan ve trabzon'dan tanıdıklar pekmez gönderdi sağolsunlar :teytey:en azından pekmezi şeker katkısı varmı doğlamı diye düşünmeden gönül rahatlığıyla yediriyorum

18. 9 Ocak 2009
  19. sevhan

sevhan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Ben mevsim sebzeleri dışında kullanmıyorum.Cep telefonu çok zararlı kullanırken bebeğe yaklaştırmamak lazım.Bir proğramda izlemiştim dört tane cep telefonunu masa koyuyorla ortaya bir tane mısır bütün telefonları aynı anda çaldırıyorlar ve ortadaki mısır patlıyor.Vayles modem çocuklar için zararlı ama hdi ben kaldırdım üste ve alltaki komşularım kullanıyor.
    Kış sebzeleri;Ispanak,karnabahar,pazı,karalahana,lahana,yerelması,kereviz,brüksel lahanası,havuç,brokoli.Şuan aklıma bunlar geliyor evde olanlar bunlar dün pazara gittim.Bunların dışında patates kullanıyorum.Ben domates kullanmıyorum,korkunç kabak yemek sitiyorum ama almıyorum çünkü bunu bir kural haline getirdim.Mevsim zamanında siyah ve beyaz üzüm bende kullandım ama şuan almıyorum.