Bebeklerimizin Zeka Gelişimine Katkıda Bulunmak İçin Öneriler.

Konusu 'Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri' forumundadır ve esssraaa tarafından 22 Eylül 2010 başlatılmıştır.

  22 Eylül 2010
  Konu Sahibi : esssraaa
 1. esssraaa

  esssraaa minik kurabiyenin annesi Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2.434
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Arkadaşlar,herpimizin bebişleri genetik koşulların elverdiği bir zeka kotasıyla doğuyor ve beslenme-sosyal çevre-aileyle iletişim gibi etmenlerle bu kotaya yaklaşıp-yaklaşamamaları söz konusu oluyor..Peki bu aşamada bizlere düşen görevler neler?

  Ben kendi payıma hamileliğim boyunca hergün aynı saatlerde kulaklığı karnıma yerleştirip Mozart dinlettim kızıma..Mutlu bir hamilelik yaşamak için elimden geleni yaptım..Ama iş bu kadarla kalmıyor asıl şimdi başlıyor..

  Yaklaşık bir haftadır Monozebra Zeka Gelişim Setinin oyun kartlarını kullanıyoruz..
  Kızımın tepkileri şaşırtıcı,büyük bir ilgiyle kartları izliyor..
  Kartların üzerinde dairesel şekilli siyah beyaz hayvan figürleri var..her karttaki hayvanla ilgili hikayer uyduruyorum,seslerini taklit ediyorum,komşular çıldırdığımı düşünüyor olabilir:)) Kızım da heyecanla ve gülücükler saçarak takip ediyor..Hayvanı tanıtırken ağzıma-dudak hareketlerime bakıyor..
  0-12 ay arası için uygun olarak tasarlanmış ama biz malasef 4.ayda tanıştık bu kartlarla..
  Hatta huysuzluk ederken bile ilgisini çekiyor:)

  Evet bu yaptıklarımızla bebeğimizin Baby Einstein olmasını beklemiyoruz ama eğer mümkünse(ki uzmanlar mümkün olduğunu söylüyor) genetik kotalarına yaklaşmalarını sağlayabiliriz:)
  Doğru adımlar atılırsa 10 puanlık bir IQ artışı bile sağlanabilirmiş ama bize var olan cevheri kullanmaları bile yeterli:))

  Eskiden beri ninnilerde bile ''uyusun da büyüsün,okullara gitsin,büyük adam olsun'' diye dilekler dile getirilirmiş,anladım ki zaman ne kadar değişse de annelerin dileği ortak:))

  Tüm bebişlerimiz Büyük İnsan olup,güzel işler yapsınlar inşallah..Bizler de bilinçli anneler olarak onlara yardımcı olalım..

  Peki sizler ne tür şeyler yapıyorsunuz?Paylaşalım,öğrenelim hepbirlikteopuyorumnanaktan
   
 2. 22 Eylül 2010
  Konu Sahibi : esssraaa
 3. ameliepoulain

  ameliepoulain Küçük Kara Balık Üye

  Katılım:
  14 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1.138
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  153
  İşte, zeka gelişiminde bebeğinizle birlikte gerçekleştirebileceğiniz aktiviteleri de içeren 25 öneri:

  1- Göz teması kurun: Yeni doğan bebekler kısa süre içinde yüzleri ayırt etmeye başlarlar ve sizin yüzünüz onun için en önemlisi! Size her baktığında, belleğini biraz daha oluşturur.

  2- Onunla uzun konuşmalar yapın: Alabileceğiniz tek karşılık, boş bir bakış olacak ama çocuğunuz konuşmaya istekli gibi göründüğü zamanlarda, konuşmanıza kısa aralıklar vermeyi unutmayın. Kısa süre sonra, diyalogların ritmini anlamaya başlayacaktır. Bakışları da boş olmayacaktır.

  3- Anne sütüyle besleyin: Anne sütü ile beslenen çocukların daha yüksek IQ’ları olduğu bilinen bir gerçek. Ayrıca emzirirken; çocuğunuzla konuşmayı, ona şarkılar söylemeyi ya da basitçe saçını okşamayı ihmal etmeyin.

  4- Dil çıkarın: Araştırmalar, yeni doğan bebeklerin daha iki günlükken basit yüz hareketlerini taklit edebildiklerini gösteriyor. Bu da çok erken problem çözebilme yetisi oluşturmalarını sağlıyor.

  5- Aynada kendine baksın: Bebeğinizin aynada kendisine bakmasını sağlayın. İlk başta, başka bir bebeğe baktığını düşünebilir ama ’diğer’ bebeğin kollarını hareket ettirmeye ve gülümsetmeye bayılacaktır.

  6- Ayaklarını gıdıklayın: Bebeklerin espri anlayışını geliştirmenin ilk adımı gülmektir. Ayak parmaklarından çenesine kadar onu gıdıklayarak; "Geliyor geliyor..." ya da "Seni yakalayacağım" oyunları oynayın. Bu, çocuğunuzun olacakları tahmin edebilme becerisi oluşturması için ilk adımdır.

  7- Farklılıkları vurgulayın: Birbirine benzeyen ama aralarında küçük bir fark bulunan iki fotoğrafı bebeğinizin yüzüne doğru tutun. Çok küçük bir bebek bile, bir birine bir ötekine bakacak, anlatmak istediğiniz şeyi anlamaya çalışacak ve sonunda ayırt edici ayrıntıyı görecektir. Bu egzersiz okumaya başlamarken katkı sağlayacaktır.

  8- Manzarayı paylaşın: Bebeğinizle birlikte syürüyüşlere çıkın. Yürürken ona etrafta olup biteni anlatmayı unutmayın. Böylece bebeğinize sonsuz bir kelime haznesi kazandırmış olursunuz.

  9- Yanında çıldırın: Bebeğiniz sizin değişen tonlarda sesler çıkararak yaptığınız konuşmalardan büyük keyif alır.

  10- Şarkı söyleyin: Bazı araştırmalar, müziğin ritmini öğrenmenin matematik öğrenme ile bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor. Günlük yaptığımız işleri ona melodiler eşliğinde söyleyin.

  11- Bezini değiştirme süresini iyi kullanın: Bebeğinizin altını yavaşça değiştirin. Rutininizi anlayabilmesi için o sırada neler yaptığınızı ona sakin sakin anlatın.

  12- Oyun bahçesi olun: Yere sırtüstü yatarak üzerinize tırmanmasına, üstünüzde emeklemesine izin verin. Böylece bebeğiniz ileride koordinasyon ve problem çözme becerilerine sahip olur.

  13- Alışverişe gidin: Oyunlara ara verdiğinizde onunla birlikte alışverişe gidin. Oradaki yüzler, sesler ve renkler bebeğinizin iyi vakit geçirmesini sağlayacaktır.

  14- Kitap okuyun: Araştırmalar, 8 aydan itibaren bebeklerin bir hikayeyi 2- 3 kez dinledikten sonra, içindeki kelimeleri öğrenmeye başladıklarını gösteriyor. Ona kitap okuyun!

  15- Ce-e oynayın: Saklanma ve bulunma oyunlarınız sayesinde bebeğiniz, objelerin kaybolabileceğini, sonra yine geri gelebileceğini öğrenir.

  16- Albüm yapın: Akraba ve arkadaşlarınızın fotoğraflarının olduğu bir albüm yapın ve bebeğinizin hafızasını tazelemek için zaman zaman ortaya çıkartın.

  17- Yemeğiyle oynamasına izin verin: Hazır olduğunda, farklı farklı yiyeceklerin tadına parmaklarıyla bakmasına izin verin.

  18- Yerdekileri toplayın: Bebeğiniz durmaksızın mama sandalyesinden aşağı bir şeyler atıyor. Sinirlenmeyin! Bebeğiniz yalnızca yerçekimi kanununu öğreniyor.

  19- Engelli bir yol hazırlayın: Minderleri ve oyuncakları yere serpiştirin ve ona,bunların nasıl üstünden ya da altından emekleyerek geçebileceğini gösterin. Motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlamış olursunuz.

  20- "Beni yakalayamazsın!" oynayın: Bazen hızlanıp bazen yavaşlayarak evin içinde dizlerinizin üstünde gezinin ve sizi takip etmesini sağlayın. Eğlenceli oyunlar oynayabileceğiniz yerlerde durmayı ihmal etmeyin.

  21- Komik surat yapın: Bebeğiniz burnunuza her dokunduğunda ’Bip’ sesi, kafanıza vurduğunda komik bir ses çıkarın. Aynı ses ya da davranışları üç-dört kez tekrarlayın.

  22- Kendi yolunuzu bulun: Bebeğinizi kucağınıza alıp tüm evi dolaşın. Ellerini soğuk cama, yeni yıkanmış çamaşırlara, yumuşak yapraklara ve diğer güvenli eşyalara dokundurun. Dokunduğu her nesnenin adını söylemeyi de unutmayın.

  23- Uzun hikayeler anlatın: En sevdiği hikayeyi bulun. Hikayenin kahramanının adını bebeğinizin adı ile değiştirerek daha cazip hale getirin.

  24- Bir hayvan kitapçığı oluşturun: Onunla hayvanat bahçesine gidin ve en çok ilgi gösterdiği hayvanların fotoğraflarını çekerek bir albüme yerleştirin. Daha sonra, hep birlikte hayvan kitabınızı okumaya başlayın. Arada hayvan sesleri çıkartmayı unutmayın.

  25- Her şeyi sayın: El ve ayak parmaklarını, evinizdeki merdivenleri ya da yerdeki oyuncakları birlikte sayın. Kısa süre sonra o da size eşlik etmeye başlayacaktır.

  Sabah-Günaydın

  a.s.
   
  mun3mun ve Sinemissss bunu beğendi.
 4. 23 Eylül 2010
  Konu Sahibi : esssraaa
 5. esssraaa

  esssraaa minik kurabiyenin annesi Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2.434
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Paylaşım için teşekkürler,çok yararlı bilgiler..
  Bu listedekilerin çoğunluğunu yapıyoruz ama yaşımız yeterli olmadığı için ve hiç aklıma gelmediği için yapmadığımız şeyler de var tabii..Tekrar teşekkürler..
   
 6. 23 Eylül 2010
  Konu Sahibi : esssraaa
 7. ameliepoulain

  ameliepoulain Küçük Kara Balık Üye

  Katılım:
  14 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1.138
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  153
  zaten hepsini yapmaya kalksanız minik kurabiyenin nevri döner bencekafamçokkarıştı
  a.s.
   
 8. 23 Eylül 2010
  Konu Sahibi : esssraaa
 9. esssraaa

  esssraaa minik kurabiyenin annesi Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2.434
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  :))) Hakikaten döner:)))
  Özellikle aman şunu yapmalıyım eyvah halinde değilim de,akışa göre kendiliğinden birşeyler yapıyorum zaten:)
  Amaç mutlu bir çocuk yetiştirmek,iyi iletişim kurmak..ve mümkün olduğunca gelişimine katkıda bulunmak..

  Monozebranın oyun kartlarını da en çok bu yüzden sevdim,birlikte keyifli vakit geçiriyoruz,iletişim kuruyoruz:) Dedim ya baby Einstein olmasını beklemiyorum:))


  Eee anneler nerdesiniz,yok mu öneriniz,kimse birşey yapmıyor mu ?
   
 10. 23 Eylül 2010
  Konu Sahibi : esssraaa
 11. 74umut

  74umut Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2010
  Mesajlar:
  479
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  benim bebegim 2 aylık oyun kartlarıyla oynaya bilirmiyiz acaba
   
 12. 23 Eylül 2010
  Konu Sahibi : esssraaa
 13. JJuLiEtt

  JJuLiEtt Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  11.605
  Beğenildi:
  52
  Ödül Puanları:
  198
  kartlar benimde ilgimi cekti en kısa zamanda edinmeliyim...
  bizde uykudan uyandığımız zaman 1 saat oyun oynuyoruz parmaklarını sayıyorum anlamasada :) sarkı söyleyip kucağımda oynuyoruz her gün yarım saatte olsa parka götürüyorum renkleri tanııyorum h,kaye anlatıyorum

  1 saatte özgür bırakıyorum kendi kendine oynuyo bütün odaları geziyor emekleyek tabiki nerde ne var karıstıyor sonra yorgun düşüp uykuya dalıyor...
   
 14. 24 Eylül 2010
  Konu Sahibi : esssraaa
 15. esssraaa

  esssraaa minik kurabiyenin annesi Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2.434
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Doğumdan itibaren kullanılabiliyormuş..

  Yaptıklarınız süper ama ben en çok etrafı karıştırmasına bayıldım:))) gözümde canlanıyor o minik tosbağanın ilerleyişi:))
   
 16. 24 Eylül 2010
  Konu Sahibi : esssraaa
 17. zeze26

  zeze26 günışığımsın,tek günışığı Üye

  Katılım:
  1 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.530
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  saydıklarınızın biçoğunu farkında olmadan yapıyomuşum çok mutlu oldumalkisalkisalkis
   
 18. 26 Eylül 2010
  Konu Sahibi : esssraaa
 19. zasa

  zasa мαSαL тαdıηdα Üye

  Katılım:
  22 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.689
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  esracım merhaba.bende bu kartlardan edinmek istiyorum fakat bulamadım,internet üzeri dışında nerden bulabilirim,ben ist.anadolu yakasında oturuyorum.