Bebiş Bakımı

Konusu 'Kasım Anneleri' forumundadır ve Pelish tarafından 9 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

9 Temmuz 2008
    Konu Sahibi : Pelish
  1. Pelish

Pelish Guest

Herkese Merhabalar..

Bilmiyorum böyle bir konu açmak için erken mi fakat eşimle ben şimdiden gerek doğum gerekse doğum sonrası hazırlıklara başladık. Bunların arasında en önemlisi tabiki bebek bakımı. Akrabalarıyla sıkı fıkı olan biri değildim zira ailemin genellikle yurt dışında yaşaması pek sağlam aile ilişkileri kurmamızı engellemişti. Dolayısıyla çevremde hiç ufak bebiş olmadı daha önce ve benim ne bir gözlemim ne de bir tecrübem var. Bende bunu düşünerek şimdiden bu konuda kitaplar araştırmaya kaynaklar bulmaya ve en önemlisi bebiş sahibi olan arkadaşlarım ya da çevremden insanlardan tecrübeleri dahilinde bilgi almaya başladım. Bir not defteri hazırladım ve buna önemli detayları dikkat edilmesi gerekenleri listeliyorum.

Sizler bu konuda ne derece bilgilisiniz ? Böyle birşey yapmayı düşünür müsünüz ? Bu başlık altında bildiklerimizi paylaşmaya ne dersiniz ?

Herkese teşekkürler, iyi günler ve sorunsuz hamişlikler dilerim a.s

2. 9 Temmuz 2008
  3. polipe

polipe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    İyi fikir bencede bilmediğimiz bi dünya şey var mesela yeni doğan bebeği özellikle karnını doyurduktan sonra yan yatırıyolar sırt üstü genzinden gelen sütün genzine kaçıp nefes alamamasına sebep olabiliyormuşçbu benim geçenlerde öğrendiğim bişey birde bebişi 5dakika emzirip gaz çıkartıyolar ardından tekrar emziriyolar karnını doyurduktan sonra çıkarmaya kalkarsan olmuyormuş hepsi çıkmyormuş benden bu kadar

4. 9 Temmuz 2008
  5. julianne

julianne Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Ben en çok bebeği nasıl yıkayacağımı düşünüyorum kızlar. Gerçi ilk zamanlar büyüklerden bu konuda yardım alırız heralde ama küçücük bir şey, zor olur heralde, hele bir de hareketliyse. Uzman TV'de bir hemşire anlatıyordu. Sanırım en önemli şey, heyecanlanıp panik yapmamak ve bebekle göz teması kurmakmış.

6. 9 Temmuz 2008
  7. julianne

julianne Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Ber de oradaki hemşire bebeğin gündüz 3 saatten fazla uyumaması gerektiğini söylemişti ama ben yeni doğan bebeğin gündüz bir 6-7 saat uyuduğunu biliyorum annem de olur mu hiç 3 saat falan dedi. Ama 3 saatten fazla uyursa gece uykusu düzensiz olurmuş?? Benim de kafam karıştı :KK43:

8. 9 Temmuz 2008
  9. Pelish

Pelish Guest

Biz Ayşe Öner'in ''Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı'' adlı kitabını aldık. Biraz inceledim epey bilgiler var farklı konulara genel çözümler ve alternatif çözümler içeriyor. Yani çeşitlilik var bizim gibi tecrübesi olmayan anne adaylarının işine yarayacak cinsten. Ben okudukça bulduğum işe yarar bilgileri sizlerle paylaşacağım sizlerede bu kitabı tavsiye ederim çünkü gerçekten son dönemlerde yazılan en yararlı doğum ve bebek bakım kitabı olarak herkes tarafından tavsiye edilmekte...

Kendisi hakkında ekşisözlükte bulduğum bilgiyi paylaşayım (kimdir bu diyenler için)

Ayşe hemşire pozitif enerjisi ve sevecenliği ile anne adaylarını hayatlarının en muhteşem süreci olan anneliğe hazırlayan çok özel biri. 1997 yılında kurduğu "ayşe öner hamile eğitim merkezi"nde bilgi ve deneyimlerimi anne adaylarıyla paylaşmakta. kurslarında işlenen konulardan bazıları: emzirme hazırlıkları,emzirirken olabilecek sorunlarla nasıl başederiz, yeni doğanın özellikleri,neler yapılmalı ve yapılmamalı, evde alınacak güvenlik önlemleri,ilk yardım 1, evde alınacak güvenlik önlemleri,ilk yardım 2, hastaneye giderken anne ve bebeğin valiz hazırlığı, yürüme ve tuvalet alışkanlığı.

10. 9 Temmuz 2008
  11. eylul166

eylul166 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    833
    Ödül Puanları:
    238
    bu konu çok iyi olmuş doğrusu..bende bildiklerimi paylaşmak isterim ..nitekim ablamın ikinci bebeğine doğumdan 5. ayına kadar ben baktım ..ben hamile kalınca bakamıyorum artık..bu yüzden çok tecrübeliyim..tek başıma yıkadım ,giydirdim inanın göbek bağı bakımını bile ben yaptım..elimden geldiğince paylaşmak ,bilmediklerimi de öğrenmek isterim...

12. 9 Temmuz 2008
  13. polipe

polipe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    Ben bebişimi küvette leğende yıkamıycam o ana kucaklarına koyup birlikte gireceğim duşa hep hayalim oydu sanki daha pratik olacak gibi tabi denemeden bilemeyiz.yıkama mezusu benimde en çok takıldığım şey bizde ne kadar yıkanırsa o kadar iyi derler.

juliciğim uyku konusunda o uzmana katılıyorum.çocuğun muhakkak bi düzeni olmalı beslenme uyuma aa uyuyo nasılsa diye gün içi fulll uyutmamalı azıcıkda yormalı ki gece derin derin uyusun.başta nasıl alıştırırsak öyle gider gibi geliyor.kış bebişleri olacak bizimkiler ohh pişikdi isilikdi derdimiz olmayacak yaza kadar büyütürüz inşallah

14. 9 Temmuz 2008
  15. julianne

julianne Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Ben de kasım doğumluyum, o zamanlar soba varmış evimizde, annem yıkamak çok zor olurdu diyor. Kapının altlarını bile kapatırdım ki soğuk gelmesin diye diyor. Ama yine de yazın çok rahat etmiş annem. Pelish benim uzman tv'de izlediğim hemşirede Ayşe Öner'di sanırım. Tatlı bir kadına benziyor.

Bu arada ben bebeğe annem bakacağı için bir yandan içim rahat bir yandan da değil. Elbette çok güzel bakacağına, özen göstereceğine eminim ama mesela anneme ben bilimsel bir bilgi söylesem annem tecrübeleriyle kıyaslayıp belki de bunu reddedecek. Uyku konusunda da öyle mesela. Geçen komşunun çocuğunu uyutuyordu. Ben dedim çok uyumuş, uyandırın. Annem yok yok bırak uyusun uyuyorsa dedi. Sanki içimden bir his evde fırtınalar kopacak diyor :KK43:((

16. 9 Temmuz 2008
  17. eylul166

eylul166 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    833
    Ödül Puanları:
    238
    bende her ne kadar bilinçli olsamda annem yanımda olacak ilk bir iki ay sanırım ..annem bu konuda çok tecrübeli..kreşi vardı annemin biz küçükken..0-3 yaş grubu çocuklara bakılıyordu bende 6-7 yaşında filandım ..ablamın çocuklarıda onun elinde büyüdü halada öyle..sanırım ben rahat rahat emanet edebileceğim anneme...

18. 9 Temmuz 2008
  19. azo

azo Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    teşekkürler peliscim.güzel bi konu açmışsın.böylece bilgilerimizi paylaşıp herşeyin en doğrusunu yapmaya çalışırız bebişlerimiz için..a.s.