Bebişimde doğuştan lenfanjiom

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Lebiss tarafından 14 Kasım 2007 başlatılmıştır.

14 Kasım 2007
    Konu Sahibi : Lebiss
  1. Lebiss

Lebiss Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    slm arkadaşlar benim bebeğim 5 aylık ve doğuştan lenfanjiom rahatsızlığı var buna bağlı solunum sıkıntısı olduğu için boğazından delik açtılar ve oradan nefes alıyor.bebeğimin lenfanjiomu sağ yanakta daha daha belirgin olmak üzere sol yanağa kadar uzanıyor,doktorlar kendi kendine geçecek bekleyin dediler ama ben beklemekten sıkldım...çevrenizde hiç böyle bir rahatsızlık duydunuzmu?duyan bilen varsa tedavi yöntemini yazsın lütfen ben bitkisel çaylar kullanmayıda düşünüyorum ama kötü yönde etkilenmesindende korkuyorummm...yorumlarınızı bekliyorummm

2. 16 Kasım 2007
  3. Lebiss

Lebiss Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    yaa neden kimse yorum yapmamışşşşşş........................

4. 17 Kasım 2007
  5. umaysu

umaysu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım ilk önce çok geçmiş olsun.rabbim mis kokulu bebeğine tez zamanda acil şifalar versin.biraz bilgi toplamaya çalıştım.bu hastalık genelde dudak ve dilde görülüyormuş.en güzelide hastalık 3 yaşına kadar geriliyormuş.

6. 17 Kasım 2007
  7. umaysu

umaysu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Lenfanjiomlar konjenital ve gelişimsel olaylardır ve cerrahı şaşırtabilirler. Fetal anjiogenesisteki lenfatik vazoformatif dokuların aşırı gelişmesi ile oluşurlar. Lenfanjiomlar 3 şekilde sınıflanabilir.

1.Lenfanjioma simpleks

2.Lenfanjioma kavernosus

3.Kistik higroma

L.Simpleks tek veya grup halinde bulunabilen nadir yüzeyel lezyonlardır. Bu kapiller boyutundaki lezyonlar gri renkli olabilir ve genellikle genital, dudak ve dilde görülürler.

Kavernöz lenfanjiomlar küçük lezyonlardır veya geniş alanları tutabilirler (Makroglossi ve makrochelia yapabilirler.) Bunlar genellikle dilate lenfatik kanallarla karakterize olarak derin dokuları tutar.

Kistik higromalar lenfatiklerin gerçek konjenital malformasyonlarını içerir. Genellikle boyun üst toraks ve groin bölgesinde bulunurlar. Genelde küçük olan bu lezyonlar bazen geniş alanları tutabilir. KH lar tek kompartmanlı veya daha çok multi kompartmanlı olur ve bunların içi berrak sıvı doludur. Lezyonlar doğumda görülebilir ve % 90 olgu ikinci yıl civarında belirginleşir (% 80 i 1 yaş civarı). KH basmakla kaybolmaz. Lenfanjiomlar genellikle kapiller, kavernöz veya kistik sinüsoidlerin bir karışımı halindedir. Sıklıkla büyük kistik alanlar diğer biri ile ilişkili değildir. Onun için eğer aspirasyon ile küçültülmeleri denenecekse herbir kaviteye ayrı ayrı girmek gerekir.

Lenfanjiomlarda eşit seks dağılımı vardır ve ailesel bir yatkınlık sözkonusu değildir.

Birkısım yazarlar pür lenfanjiomların regresyona uğradığını diğerleri ise bunun olmadığını ve cerrahi girişimin şart olduğunu iddia etmişlerdir. Grabb % 5 yaş civarında tam involüsyonu % 41 ve kısmi involüsyonu % 29 olarak saptamıştır. Değişik oranlara rağmen Grabb 20 yaşa kadar % 15-70 involüsyon olduğunu bildirmiştir.

TEDAVİ

Beş yaşa kadar birçokları gerilediği için tedavi konservatif olmalıdır. Nadiren bir kistik higroma hava yolunu engelleyebilir ve acil girişim gerekebilir.

Grabb genel olarak lenfanjiomların ve kistik higromaların tedavisinde:1.Ekspektant tedavi kuraldır. 2.Geçici büyüme cerrahi için bir zorlama yapmamalıdır. 3. Üç yaşa kadar gerilemeyen lenfanjiom için birkaç seanslı kısmi eksizyon (önemli yapıları koruyarak) önemli fonksiyonel ve kozmetik sonuçlar yaratabilir. Bunlar malign lezyonlar olmadığı için radikal cerrahi gerekmez. Parça parça küçük eksizyonlar tercih edilmelidir. 4.Residual skar kabul edilebilirse küçük lezyonlar için cerrahi eksizyon endikedir. 5.Emniyetli olarak eksize edilemeyecek olan kistler marsupialize edilebilir birkaç direnle drene edilip baskı uygulanabilir veya aspire edilebilir. 6.Radyasyon, skleroze edici ajanlar ve steroid tedavisi ikna edici sonuç vermez.

8. 17 Kasım 2007
  9. umaysu

umaysu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bebişin çoookkk tatlı yaa :nazar:yerim onu ben benim yerime kocaman öp...Şenizbu arada güzel haberlerini bekliyorum:1hug:

10. 17 Kasım 2007
  11. AYCAN000000

AYCAN000000 Guest

Allah şifa versin bilgim yok ama üzüldüm..İşallah düzelir..

12. 17 Kasım 2007
  13. Lebiss

Lebiss Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    teşekkür ederim arkadaşlar,ben internetten vs çok araştırdım çok doktorlara götürdüm ama doktorlar uğraşmak istemiyor çünkü hakikaten çok uğraş gerektiren bir tedavi,o nedenle başından geçen duyan varmı diye sordum,inşallah hepimizin dualarıyla Rabbim tedavi vs gerek kalmadan iyi eder yavrumu,tekrar teşekkür edeim arkadaşlar

14. 10 Ocak 2008
  15. neseyilmaz

neseyilmaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    cok gecmiş olsun allah şifalar versin gecer inşallah seninle duydum duadan başka yardımımız pek az galiba güzelim alllah sanada kolaylık versin geciyormuş ya bundan güzel avuntuda olmasa gerek sana...

16. 18 Ocak 2008
  17. Lebiss

Lebiss Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    önemli olanda dularınız zaten teşekkür ederim..

18. 18 Ocak 2008
  19. Ilgxixn

Ilgxixn Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    büyük geçmiş olsun kardeşim dualarımız bebeginle acil şifalar dilerim