bebişlere peynir yapalım

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve minikkuzum tarafından 11 Nisan 2009 başlatılmıştır.

11 Nisan 2009
    Konu Sahibi : minikkuzum
  1. minikkuzum

minikkuzum 4 erkeğim ve ben:)) Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    3 kilo süt
    yarım kiloya yakın yoğurt
    bez torba
    tuz
    3 kilo sütü alıyoruz.kaynatmaya baslıyoruz içine bir süre sonra yaklasık yarım kilo yoğurt döküyoruz.eveeet sütü kestiriyoruz.kaynasın belli bi süre daha, rengi hafif yeşilimsi olana kadar kaynatıyoruz.altını kapatıp biraz ılımasını bekliyoruz.sonra bir bez torbaya döküyoruz.torbamızı bir erkeğe büyük ihtimal kocamız olur bu kişi güzelce sıktırıyoruz peynir sekli verilecek.iyice sıktıktan sonra yani bastırarak sağdan soldan üstten. bir kaba koyup üzerine de bir ağırlık koyuyoruz 1 gün bekliyor.ertesi gün çıkarıp birkaç parçaya kesiyoruz sonra bu parçaları kaya tuzuyla tuzluyoruz.bir gün de böyle bekliyor.ve ertesi gün yıkayıp tuzlu suya koyuyoruz.bebisinize yedirmek için geceden suya koyarsınız artık.
    ben denedim kimse evde yaptığımı anlamadı çok da güzel oldu.en azından temiz ve sağlıklı denemeye değer.lor gibi olmuyor baya peynir oluyor benden söylemesi annecikler delikafaduldendelikafadulden

Son düzenleme: 11 Nisan 2009
  2. 11 Nisan 2009
  3. denizel

denizel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    en kısa zamanda denicem ben peynir mayasıvar onunlayapılıyor sanıyordum demek yoğurt la kestiriliyormuş öğrenmiş oldum sağol

4. 11 Nisan 2009
  5. el-muallim

el-muallim kırk yaşımın çiçekleri.. Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    196
    çok guzel elıne sağlık kendımıze yapsak olmaz mı bebşişimiz yokk bız yıyelım tadı nasıl.....denemem lazım

6. 11 Nisan 2009
  7. tanger

tanger ben, oğlum ve aşkım Üye

Beğenildi:
    208
    Ödül Puanları:
    163
    arkadaşım çok sağol bilgiler için ben yurt dışındayım ve burda peynir yok oğlum ekgıdaya geçti türkıyeden getirdiğim peynir bitti doğal olarak yapıcam bu gun hemen
    benımde bir tarıfım var bu arda bende sutu ısıtıyorum sonra içine sirke sıkıyorum karıştırıyorum o kesılınce süzüyorum güzelce içine az tuz atıyorum lor gibi oluyo börekler için yapıyodum burda peynır olmadıgı için

8. 13 Nisan 2009
  9. minikkuzum

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    afiyet olsun tatlı anneler.tabiki kendimize de yapabilir aslında kendimize yapıyoruz zaten.ama ben doğal olduğu için bebislere diye yazdım.cünkü bu süt kaynatılıyor mikroplar ölüyor.peynir mayasıyla yapılan süt kaynatılmıyormuş sadece ılıtılıp mayalanıyormuş o yüzden bu iyi bir çözüm sanırım.hem de çok zevkli her yiyene bunu "ben yaptım "
    diye ağzınızı yaya yaya söylemek çok güzel oluyorkaydirigubbakcemile3.tadı da güzel bence.deneyin bakın iste çok kolay.bi de isterseniz peyini yaptıktan sonra tuzlu su yapıp onun içinde saklayabilirsiniz isterseniz de kapaklı bir kapta buzdolabında.zaten az çıkıyor.hadi kolay gelsinkaydirigubbakcemile2

Son düzenleme: 13 Nisan 2009
  10. 13 Nisan 2009
  11. sevhan

sevhan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    uygun zamanda bende denicem sağol arkadaşım.

12. 13 Nisan 2009
  13. xeno

xeno Carpe Diem Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    Çok teşekkürler en kısa sürede deneyeceğim.

14. 13 Nisan 2009
  15. minikkuzum

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    afiyetler olsun insallah kızlar.bu arada kullanacağınız tuz kaya tuzu unutmayın yani tursuluk tuz var ya ondan.tuzlu suya koyacaksanız sonra o da kaya tuzu olacak yoksa erirmiş

16. 13 Nisan 2009
  17. minikkuzum

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    haa bir de geçen gün tv de duydum".kaynayan süte limon sıkıp bunun suyunu süzün ve bebek mamalarına koyun çok faydalıdır" dedi.tanger arkadasım seninkine benzer bir örnek sanırım bu da.herhalde o da lor oluuyordur sonra

18. 16 Nisan 2009
  19. sule-46

sule-46 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    valla harika.
    denemek gerek. - vakit bulursam -