Bekarlık mı?Evlilik mi?Buyrun Avantaj ve Dezavantajlarını Saptıyalım

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve vicdan tarafından 21 Eylül 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  21 Eylül 2009
  Konu Sahibi : vicdan
 1. vicdan

  vicdan ~ справе&#1076 Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.101
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Yaşamınıza bekar olarak mı devam etmeli, yoksa evlenmeli misiniz ?Birlikteliğin mi, yoksa yalnız kalmanın mı daha iyi olacağına karar vermeye çalışırız. Beraber olmak mı, bağımsız yaşamak mı? Kendini teslim etmek mi yoksa özgür olmak mı? Yaşadığınız olumsuz tecrübeler, hayal kırıklıkları hatta mutsuz bir aile ortamında büyümek bu ikilemi yaşamanıza neden olur. Oysa birçok insan bunun kararını rahatlıkla verebilirken siz hâlâ birçok endişeyi içinizde barındırırsınız. Evlilik değil, ciddi bir beraberlik bile sizi tedirgin etmeye yeterli olur. Bağlılık ve özgürlük noktasında bu hassas dengeyi kurmaya çalışırsınız. Ne zaman o dengeyi aşarsınız, işte o zaman hayatınızda eksik olan şeylere ihtiyaç duymaya başlarsınız. Uzun soluklu bir ilişkiniz olduğunuzda, ait olma duygusu hoşunuza gidebilir. Fakat bazı noktalarda bu bağlılık kısıtlayıcı olmaya, sizi sıkmaya başlayabilir ve kendi hayatınız üzerinde daha fazla söz sahibi olma ihtiyacı duyabilirsiniz. Eğer bekarsanız ve özgürseniz, içinde bulunduğunuz bağımsız olma duygusu sizin hoşunuza gidebilir fakat sonrasında bu duygu yerini yalnız hissetmenize ve biri ile beraber olma isteğinize bırakabilir. Yeni bir ilişkiye başladığınızda da bağımlı olduğunuzu ve kısıtlandığınız duygusuna yeniden kapılıp yeni bir kısır döngünün içinde kendinizi hissedebilirsiniz.

  Kararsızlık yaşıyorsanız

  Eğer hâlâ içinde bulunduğunuz durumdan emin değilseniz, ikilemlerin içine düşmeniz çok normal. Bir birliktelik yaşamadan önce ayrılığı düşünüyor ya da bir evlilik yaşamadan önce boşanmayı düşünüyorsanız bu aslında sizin korkularınızın da bir göstergesidir. Oysa özgürlük ve bağlılığı bir arada yaşayabilirsiniz. Temelinde saygı, adalet, dürüstlük ve güven olan bir ilişki yaşadığınızda da hem özgürlüğü tadabilir hem de aitlik duygunuzu tatmin edebilirsiniz. Birlikteliği ya da evliliği kısıtlayıcı bir durum gibi görmemek ve bakış açınızı genişletmeniz gerekir. Bu noktada empati kurmak, isteklerinizi birbirinize açıkça söylemek ve zaman zaman birbirinizi yalnız bırakmak bir ilişkide yapmanız gereken en önemli şeydir. İşte her iki durumda da yaşayacağınız avantajlar ve dezavantajlar listesi:

  Bekar olmak

  Avantajları

  * Kendinizi keşfetmek ve geliştirmek, yani kendiniz olmak için yeterli özgürlüğe sahipsinizdir. Fedakarlık yapmak zorunda kalmazsınız. İstediğinizi yapabilirsiniz. Örneğin: Dans dersleri alabilir, İspanyolca öğrenebilir, evinizde kedi ya da köpek besleyebilirsiniz. Ayrıca geride bırakacağınız hiçbir şeyinizde yoktur. İstediğinizde yeni bir ev, yeni bir iş ve farklı bir şehirde yaşamayı bile düşünebilirsiniz.

  * Başka birinde mutluluğu aramak yerine kendinizde mutluluğu elde etmeyi öğrenirsiniz.

  * Eksiksiz, çok yönlü ve özgürsünüzdür. Gelecekte yaşayacağınız ilişkilerinizde daha mükemmel vasıflarla girme şansına sahip olabilirsiniz. Her anlamda tam bir donanıma sahip olmak, tek başına rahat bir yaşam sürebilmek ve ayaklarınızın üzerinde dimdik durmak ilerde yaşayacağınız ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyecektir.

  * Mali konularda daha fazla söz hakkına sahipsinizdir. Nereden alışveriş yaptığınız ya da yüksek bir fiyata aldığınız ayakkabı için hesap vermek zorunda değilsinizdir.

  * Her erkekte olan horlama, yorganı çekme, geğirmek ve tıraş takımlarını lavaboda bırakmak gibi sinir bozucu durumlarla karşı karşıya kalmazsınız.

  * Kız-erkek arkadaşlarınıza ailenize ve işlerinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz. İhmal ettiğiniz ve size destek olan kişilerle ilişkilerinizi rehabilite etme şansınız olur.

  * Eve geldiğinizde yemek yapmak, çamaşır yıkamak, evi toplamak gibi zorunluluklarınız olmaz. İstediğiniz zaman bunları yapabilirsiniz. Üstelik en önemlisi gömlek ütülemekten artık yorgun düşmezsiniz.

  Dezavantajları

  * Kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Özellikle etrafınızda o kadar çift varken ve aileniz artık biri ile birlikte olmanızı isterken.

  * Bunu başarısızlık olarak değerlendirebilirsiniz ve bu konuda kendinizi acımasızca eleştirebilirsiniz. Hatta depresyona bile girebilirsiniz.

  * Bekar olduğunuz için etrafınızdaki adaylar arasında bir tercih yapmakta zorlanabilirsiniz. Ama uzun süre bekar kalırsanız ve ince eleyip sık dokursanız elinize geçen fırsatları değerlendiremeyebilirsiniz.

  * Flört etmek bir sürüklenmeye sebep olabilir. Kadınlar ve erkekler sürekli farklı şeylerin peşindedirler. Kadınlar kendilerini anlayan, güvenebilecekleri bir erkek ararken; erkekler ise rahat bir ilişki yaşayabilecekleri bir kadın ararlar.

  * Bir çiftin sahip olduğu şeyleri gördüğünüzde üzülebilirsiniz. Birbirine ruh ikiziyim diyen ve onunla bir ömür boyu yaşamak istediğini söyleyen bir çifti ya da çocuklarıyla oyun oynayan bir aileyi gördüğünüzde bazı şeyleri kaçırmış hissine kapılabilirsiniz. Fakat evlendiğinizde bile bazı şeyleri geç yaşamış olmak sizi yine üzebilir.

  * Sürekli neden bekar olduğunuzu kendinize sorabilirsiniz. Bunu dert edip bir an önce yeni birini bulmak umuduyla karşınıza çıkan herhangi bir erkekle ilişki yaşayabilirsiniz. (Sizin bu halinizi gören potansiyel eş adaylarını da bu arada kaçırma şansınız da yüksek.)

  * Aileniz ve arkadaşlarınız sizi rahatsız edici yorumlarıyla canınızı sıkabilirler. "Tam sana uygun bir çocuk buldum" diyerek çöp çatanlığa bile başlayabilirler.

  Birliktelik ya da evlilik

  Avantajları

  * Birlikteliğin sizin için doğru olduğuna karar verdiyseniz tadını çıkarın.

  * Birbirinizi hem duygusal, hem de maddi yönden destekleme şansına sahipsinizdir. Deneyimlerinizi ve kazanımlarınızı paylaşmak size iyi gelebilir.

  * Beraberlik size derinlik katacaktır. Doğruluk, dürüstlük ve inançlar konusunda sizin tatmin olmanıza yardımcı olur.

  * İlişkinizde aitlik, güven, istikrar ve devamlılık duygularını hissetmeye başladığınızda gelecek için güzel şeylerde düşünmeye de başlarsınız.

  * Bekar arkadaşlarınıza göre kendinizi daha üstün hissedebilirsiniz.

  * Arkadaş çevrenizi onun ailesi ve arkadaşları ile genişletebilirsiniz.

  * Duygusal olarak kendinizi bağlı ve güvenli hissedersiniz.

  Dezavantajları

  * Birliktelik, mutluluk ve memnuniyet için bir sigorta değildir. Çünkü tek başınayken mutlu olamıyorsanız hayatınızda biri olduğunda da mutlu olamayabilirsiniz. Sağlıklı ve uzun soluklu bir ilişki yaşamak istiyorsanız kendinizi eşinizle paylaşmalı, siz de olmayan ama onda olan olumlu özellikleri ondan almaya çalışmalısınız. Aksi takdirde hayal kırıklığı yaşayabilir ve pişman olabilirsiniz.

  * Çok fazla deneyime sahip olmadan bir evlilik yaşarsanız ileride ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

  * Eğlencenin ve özgürlüğün tadını kaçırmış olduğunuzu düşünebilirsiniz. Özellikle de çocuklar ve ev işleriyle uğraşmak zorundayken.

  * Başkalarına karşı sorumlu olduğunuz için (sevgiliniz, eşiniz, ailesi v.s) kızgın olabilirsiniz. Geç kalacağınızı söylemek bile olsa...

  * Bazı şeyleri rutin bir şekilde yapmak zorunda olmak (ev işleri gibi) ve bazı rolleri oynamak sizi sinirlendirebilir.

  * Oturmuş bir ilişkiyi bırakıp gitmek günlük yaşadığınız flörtlerden zordur.

  * Ailenizle ve arkadaşlarınızla daha az görüştüğünüz için, yaşamınızın sadece iki kişi arasında geçtiğini düşünebilirsiniz.

  * Kendinize ait özel hayatınız kalmayabilir. Onun yakın çevresi ve ailenizin ziyaretleri bazen programınızı bozabilir
   
 2. 21 Eylül 2009
  Konu Sahibi : vicdan
 3. vicdan

  vicdan ~ справе&#1076 Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.101
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106


  Evlilikte tıpkı şairlik,yazarlık,ressamlık gibi sanattır.Bütün mesele bu sanatı hassas dozlarına ve milimetrelik ayarlarına göre icra edip etmemektedir.

  Huzur ve mutluluk arayan hanımlara evli erkeğin psikolojisiyle ilgili tespitlerimiz var şimdi…Bunları bilen ve itinayla uygulayan kadın kocasıyla kolay kolay uzun süre problem yaşamaz.

  1.Bir kadın her zaman yoğundur.Uzun süre evli kalmış çiftlerin sıklıkla karşılaştıkları bir problem vardır.Evliliklerin yıl dönümünde kadın tarafından evde güzel bir masa ve hoş bir ortam hazırlar.Hatta özenle seçilen bir hediye bile konur masanın üzerine… Akşam eve gelen eş gördüğü manzara karşısında donup kalır.Eşinin bu ince düşüncesine mukabil sevinsin mi kendi unutkanlığına dövünsün mü? Kafası allak bullak olur.Çünkü bu önemli gün tamamen kafasından çıkmış ve eve eli boş gelmiştir.Tabii ardından küçük rahatsızlıklar yaşanır.Peki böyle bir durumda erkek ne kadar hatalı? Yoğun bir tempoyla geçen günlerimizde hangi birimiz kafamızı toparlayıp hatırlamamız gereken şeyleri beynimizin bir köşesine not edebiliyoruz?Dolayısıyla kocasının psikolojisini tahlil edebilen bir hanım bu durumda problem çıkarmaz veya en azından hadiseyi fazla büyütmez.

  2.Günümüz dünyasında her erkek sinirlidir birazcık.Asabiyet sergilemeyen sinirlerine hakim olan öfkesini engelleyen gerçek kahraman bir koca beklentisindeki kadın boşuna bekler.Yapılması gereken mümkün mertebe sinirlilik ortamı meydana getirmemeye çalışmaktır.Dışarıya karşı en masum görünen “beyefendilerin” de çoğu maalesef böyledir.Normalde iki yüzlü insanlara kızarız; günümüz dünyası 20 yüzlü bazen 200 yüzlü insanlardan meydana gelmiştir.

  3.Evli erkek haklı çıkmaya çok sever ve arzular.Evli erkeğin belki de ne karakteristik özelliği sayılabilecek bu durumun farkındaki kadın evlilik sanatını büyük bir ustalıkla icra ediyor demektir.Ayrıca bütün karı-koca problemleri karı koca arasındaki haklılık yarışından çıkmaktadır boşanmaların ana sebebi de budur.

  4.Evli erkek aslında büyük bir ilgiye desteğe yardıma muhtaçtır.Siz bakmayın onun asıp kesen konuşmalarına aile reisliği havalarına…

  5.Evli erkek rahatına çok düşkündür çünkü bu lüks hakkını sadece ve ancak evde kullanabilmektedir.Hayat yükünü omzunda hissetmek bakımından erkekler kadınlardan daha endişeli bir yapıya sahiptirler.Erkeğin 10 gr. stresi kadının 1 kg. stresine eşittir.Bu bakımdan evlilik sanatkarı bir kadın kocasına evdeki “rahata düşkünlük” lüksünü çok görmemelidir.

  6.Evli erkeğe en çok bıkkınlık veren şey; eve gelince eşinden dert,sıkıntı,felaket haberleri dinlemektir.İdeal bir kadın beyi eve geldiğinin ilk 1.5 saati içinde ona dert ve tasa haberleri vermez.

  7.Evli erkek karısının kendisiyle söz yarışmasına ve dalaşına girmektense akşam yemeğinde zehir sunmasını tercih eder.Her seferinde nefsini avukat gibi müdafaa eden kadın aslında baltayı ayağına vurarak eşini kendisinden bir santim daha uzaklaştırmaktadır.

  8.Evli erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer.2x2=4 kadar net bir gerçektir bu…

  9.Evli erkek çok dağınıktır ama asla dağınık bir ev ve dağınık bir eş istemez.Erkeklerin fıtratında dağıtmak, kadınlarınkindeyse toplamama özelliği ağır basar. “Yuvayı yapan dişi kuştur” atasözü bundan dolayı söylenmiştir.Evliliğini dağıtmamak isteyen bir kadın kocasının dağıttıklarını toplama sabrını ve becerisini gösterir.

  10.Evli erkeğin evdeki durgunluk ve sessizlik tavrını çok iyi anlamak gerekir. “Hiç konuşmuyor; durgun sessiz ve dalgın!” değerlendirmesini yaparken kırıcı olmamak gerekir.Evli erkeğin cilveli sevgi sözlerini sıklıkla sarf etmesini ondaki sevgi noksanlığından değil çeşitli sorumluluk psikolojisinin verdiği yoğunluğa bağlamak daha doğru olur.

  11.Evli erkek aşırı ve hayali kıskançlıktan kaynaklanan bıkkınlık verici strese asla tahammül edemez.Kıskançlık aslında güzel normal ve gereklidir ama dozu ayarlanmamış kıskançlık evli erkeği çileden çıkarıp büyük bir stres altına sokar.Bu durumdaki erkek tahmin edilenden çok olumsuz tepki gösterebilir.Kıskançlığın dozunu iyi ayarlamakçeşitli ağır ve hayali suçlamalarla kırıcı olmamak en ideal bir davranıştır.Aksi halde hayali endişeler yavaş yavaş gerçeğe bürünebilir.

  12.Evli adam aile meselelerine en yakınlarının dahi yerli yersiz müdahalesinden hoşlanmaz.En beceriksiz kocalar bile böyledir.Akıllı bir kadın bu tür müdahalelere fırsat vermez iplerin kocasının elinden çıkmasına zemin hazırlamaz

  13.Evli adam eşinin kendisine bizzat ve ismen dua ettiğini bilmek ve öğrenmek ister.Duanın gücü dünyaca meşhur dergilere konu olmuş enteresan bir etkileyiciliğe sahiptir.Kocasının başarısı problemlerinin giderilmesi ve huzuru için sıklıkla ve bizzat dua eden bir kadın esasen son derece önemli bir faaliyet icra etmektedir.Bunu fark eden kocası manevi bir güven ve doyum yaşayacağından inanılmaz derecede rahatlar gevşer ve istenilen kıvama gelir.Beylerin ve hanımların duadaki bu gücü keşfetmeleri gerekir.

  14.Evli erkek kendi işinde başarılı olmak için çırpınan biriyse onun olumsuz görünen tavırlarını iki kat anlayışla karşılamak gerekir.Çünkü işkolikler aslında iki evlidirler.Normal evliliklerin dışında adeta işleriyle de evlenmişlerdir.Ne yaparsanız yapın bir işkoliği kendi faaliyetlerinden uzaklaştıramazsınız.En iyisi onunla mücadele etmek yerine diyalog kurmaya çalışmak , ona yardım etmek problemlerinin çözümüne katkıda bulunmaktır.

  Bütün hanımlarınevli erkeğin psikolojisini doğru anlayıp ona göre davranarak huzur ve mutluluk sanatkarı olmaları temennisiyle…
   
 4. 1 Aralık 2009
  Konu Sahibi : vicdan
 5. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.