Bekarlık mı? Evlilik mi?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve ÇXIXTLENBXIXK tarafından 26 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  26 Eylül 2007
  Konu Sahibi : ÇXIXTLENBXIXK
 1. ÇXIXTLENBXIXK

  ÇXIXTLENBXIXK Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  80
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Yaşamınıza bekar olarak mı devam etmeli, yoksa evlenmeli misiniz ?Birlikteliğin mi, yoksa yalnız kalmanın mı daha iyi olacağına karar vermeye çalışırız. Beraber olmak mı, bağımsız yaşamak mı? Kendini teslim etmek mi yoksa özgür olmak mı? Yaşadığınız olumsuz tecrübeler, hayal kırıklıkları hatta mutsuz bir aile ortamında büyümek bu ikilemi yaşamanıza neden olur. Oysa birçok insan bunun kararını rahatlıkla verebilirken siz hâlâ birçok endişeyi içinizde barındırırsınız. Evlilik değil, ciddi bir beraberlik bile sizi tedirgin etmeye yeterli olur. Bağlılık ve özgürlük noktasında bu hassas dengeyi kurmaya çalışırsınız. Ne zaman o dengeyi aşarsınız, işte o zaman hayatınızda eksik olan şeylere ihtiyaç duymaya başlarsınız. Uzun soluklu bir ilişkiniz olduğunuzda, ait olma duygusu hoşunuza gidebilir. Fakat bazı noktalarda bu bağlılık kısıtlayıcı olmaya, sizi sıkmaya başlayabilir ve kendi hayatınız üzerinde daha fazla söz sahibi olma ihtiyacı duyabilirsiniz. Eğer bekarsanız ve özgürseniz, içinde bulunduğunuz bağımsız olma duygusu sizin hoşunuza gidebilir fakat sonrasında bu duygu yerini yalnız hissetmenize ve biri ile beraber olma isteğinize bırakabilir. Yeni bir ilişkiye başladığınızda da bağımlı olduğunuzu ve kısıtlandığınız duygusuna yeniden kapılıp yeni bir kısır döngünün içinde kendinizi hissedebilirsiniz.

  Kararsızlık yaşıyorsanız

  Eğer hâlâ içinde bulunduğunuz durumdan emin değilseniz, ikilemlerin içine düşmeniz çok normal. Bir birliktelik yaşamadan önce ayrılığı düşünüyor ya da bir evlilik yaşamadan önce boşanmayı düşünüyorsanız bu aslında sizin korkularınızın da bir göstergesidir. Oysa özgürlük ve bağlılığı bir arada yaşayabilirsiniz. Temelinde saygı, adalet, dürüstlük ve güven olan bir ilişki yaşadığınızda da hem özgürlüğü tadabilir hem de aitlik duygunuzu tatmin edebilirsiniz. Birlikteliği ya da evliliği kısıtlayıcı bir durum gibi görmemek ve bakış açınızı genişletmeniz gerekir. Bu noktada empati kurmak, isteklerinizi birbirinize açıkça söylemek ve zaman zaman birbirinizi yalnız bırakmak bir ilişkide yapmanız gereken en önemli şeydir. İşte her iki durumda da yaşayacağınız avantajlar ve dezavantajlar listesi:

  Bekar olmak

  Avantajları

  * Kendinizi keşfetmek ve geliştirmek, yani kendiniz olmak için yeterli özgürlüğe sahipsinizdir. Fedakarlık yapmak zorunda kalmazsınız. İstediğinizi yapabilirsiniz. Örneğin: Dans dersleri alabilir, İspanyolca öğrenebilir, evinizde kedi ya da köpek besleyebilirsiniz. Ayrıca geride bırakacağınız hiçbir şeyinizde yoktur. İstediğinizde yeni bir ev, yeni bir iş ve farklı bir şehirde yaşamayı bile düşünebilirsiniz.

  * Başka birinde mutluluğu aramak yerine kendinizde mutluluğu elde etmeyi öğrenirsiniz.

  * Eksiksiz, çok yönlü ve özgürsünüzdür. Gelecekte yaşayacağınız ilişkilerinizde daha mükemmel vasıflarla girme şansına sahip olabilirsiniz. Her anlamda tam bir donanıma sahip olmak, tek başına rahat bir yaşam sürebilmek ve ayaklarınızın üzerinde dimdik durmak ilerde yaşayacağınız ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyecektir.

  * Mali konularda daha fazla söz hakkına sahipsinizdir. Nereden alışveriş yaptığınız ya da yüksek bir fiyata aldığınız ayakkabı için hesap vermek zorunda değilsinizdir.

  * Her erkekte olan horlama, yorganı çekme, geğirmek ve tıraş takımlarını lavaboda bırakmak gibi sinir bozucu durumlarla karşı karşıya kalmazsınız.

  * Kız arkadaşlarınızla, ailenizle ve gönül işlerinizle daha fazla vakit ayırabilirsiniz. İhmal ettiğiniz ve size destek olan kişilerle ilişkilerinizi rehabilite etme şansınız olur.

  * Dışarıya rahatlıkla çıkabilir ve yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Bunun içine yeni erkek arkadaşlarınızı da ekleyebilirsiniz.

  * Eve geldiğinizde yemek yapmak, çamaşır yıkamak, evi toplamak gibi zorunluluklarınız olmaz. İstediğiniz zaman bunları yapabilirsiniz. Üstelik en önemlisi gömlek ütülemekten artık yorgun düşmezsiniz.

  Dezavantajları

  * Kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Özellikle etrafınızda o kadar çift varken ve aileniz artık biri ile birlikte olmanızı isterken.

  * Bunu başarısızlık olarak değerlendirebilirsiniz ve bu konuda kendinizi acımasızca eleştirebilirsiniz. Hatta depresyona bile girebilirsiniz.

  * Bekar olduğunuz için etrafınızdaki adaylar arasında bir tercih yapmakta zorlanabilirsiniz. Ama uzun süre bekar kalırsanız ve ince eleyip sık dokursanız elinize geçen fırsatları değerlendiremeyebilirsiniz.

  * Flört etmek bir sürüklenmeye sebep olabilir. Kadınlar ve erkekler sürekli farklı şeylerin peşindedirler. Kadınlar kendilerini anlayan, güvenebilecekleri bir erkek ararken; erkekler ise rahat bir ilişki yaşayabilecekleri bir kadın ararlar.

  * Bir çiftin sahip olduğu şeyleri gördüğünüzde üzülebilirsiniz. Birbirine ruh ikiziyim diyen ve onunla bir ömür boyu yaşamak istediğini söyleyen bir çifti ya da çocuklarıyla oyun oynayan bir aileyi gördüğünüzde bazı şeyleri kaçırmış hissine kapılabilirsiniz. Fakat evlendiğinizde bile bazı şeyleri geç yaşamış olmak sizi yine üzebilir.

  * Sürekli neden bekar olduğunuzu kendinize sorabilirsiniz. Bunu dert edip bir an önce yeni birini bulmak umuduyla karşınıza çıkan her erkekle ilişki yaşayabilirsiniz. (Sizin bu halinizi gören potansiyel eş adaylarını da bu arada kaçırma şansınız da yüksek.)

  * Aileniz ve arkadaşlarınız sizi rahatsız edici yorumlarıyla canınızı sıkabilirler. "Tam sana uygun bir çocuk buldum" diyerek çöp çatanlığa bile başlayabilirler.

  Birliktelik ya da evlilik

  Avantajları

  * Birlikteliğin sizin için doğru olduğuna karar verdiyseniz tadını çıkarın.

  * Flört etmeye, yeni bir erkek arkadaş bulmaya, ayrılıklara ve boşanmaya son verdiniz. Artık rahatlayabilirsiniz.

  * Birbirinizi hem duygusal, hem de maddi yönden destekleme şansına sahipsinizdir. Deneyimlerinizi ve kazanımlarınızı paylaşmak size iyi gelebilir.

  * Beraberlik size derinlik katacaktır. Doğruluk, dürüstlük ve inançlar konusunda sizin tatmin olmanıza yardımcı olur.

  * İlişkinizde aitlik, güven, istikrar ve devamlılık duygularını hissetmeye başladığınızda gelecek için güzel şeylerde düşünmeye de başlarsınız.

  * Bekar arkadaşlarınıza göre kendinizi daha üstün hissedebilirsiniz.

  * Arkadaş çevrenizi onun ailesi ve arkadaşları ile genişletebilirsiniz.

  * Duygusal olarak kendinizi bağlı ve güvenli hissedersiniz.

  Dezavantajları

  * Birliktelik, mutluluk ve memnuniyet için bir sigorta değildir. Çünkü tek başınayken mutlu olamıyorsanız hayatınızda biri olduğunda da mutlu olamayabilirsiniz. Sağlıklı ve uzun soluklu bir ilişki yaşamak istiyorsanız kendinizi eşinizle paylaşmalı, siz de olmayan ama onda olan olumlu özellikleri ondan almaya çalışmalısınız. Aksi takdirde hayal kırıklığı yaşayabilir ve pişman olabilirsiniz.

  * Çok fazla deneyime sahip olmadan bir evlilik yaşarsanız ileride ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

  * Eğlencenin ve özgürlüğün tadını kaçırmış olduğunuzu düşünebilirsiniz. Özellikle de çocuklar ve ev işleriyle uğraşmak zorundayken.

  * Geleceğinizi planlamaya çalışırken kendinizi kapana sıkışmış hissedebilirsiniz.

  * Başkalarına karşı sorumlu olduğunuz için (sevgiliniz, eşiniz, ailesi v.s) kızgın olabilirsiniz. Geç kalacağınızı söylemek bile olsa...

  * Bazı şeyleri rutin bir şekilde yapmak zorunda olmak (ev işleri gibi) ve bazı rolleri oynamak sizi sinirlendirebilir.

  * Yanlış bir erkeğe aşık olup incinebilirsiniz. Özellikle genç yaşta doğru kişiyi bulmak o kadar da kolay değildir.

  * Oturmuş bir ilişkiyi bırakıp gitmek günlük yaşadığınız flörtlerden zordur.

  * Ailenizle ve arkadaşlarınızla daha az görüştüğünüz için, yaşamınızın sadece iki kişi arasında geçtiğini düşünebilirsiniz.

  * Kendinize ait özel hayatınız kalmayabilir. Onun yakın çevresi ve ailenizin ziyaretleri bazen programınızı bozabilir
   
 2. 26 Eylül 2007
  Konu Sahibi : ÇXIXTLENBXIXK
 3. hadibakem

  hadibakem oğlum bırakma anneni Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  5.625
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  benim düşüncem ikiside yaşanmalı.ama şahsen 18 -20 yaşlarda evlenmek istemezdim.en az 28 diye düşünüyorum.niye derseniz çalışıyosunuz kendinize güveniniz var kendi başınıza yaşıyosunuz bunu farkında olmak yani kendimiz geliştimiş olmamız gerekiyor.

  çünkü erkekelr bir gün herşeyi baş kalkkıcı yapabiliyor.

  birçok şeyi kendimiz yaşamak hatalarımızla tecrübe edinmiş olmamız bundan sonra yapacagımız evliligi daha degerli kılıyor.yani aklımızın bir tarafı acaba şunu yapsadım şurayada gitseydim demez diye düşünüyorum.

  yani kariyerde yapalım çoçukda dimi.
   
 4. 26 Eylül 2007
  Konu Sahibi : ÇXIXTLENBXIXK
 5. xxyxixldxixzxx

  xxyxixldxixzxx Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.386
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  148
  ben hayatıma bekar olarak devam etmeyi isterdim. sanki bekarken hayat daha güzeldi.
   
 6. 26 Eylül 2007
  Konu Sahibi : ÇXIXTLENBXIXK
 7. ÇXIXTLENBXIXK

  ÇXIXTLENBXIXK Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  80
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bence evlilik , ama bazen şimdiki aklım olsaydı evlenmezdim dediğim de olmuyor değil hani.şu anki aklım ve tecrübelerim olsaydı evlenmezdim heralde ama hepsi bir tecrübe ve yaşanması gerekiyor.
  evlenince daha rahat oldum aslında , çünkü çok diktatör bir babam vardı.
  evlilikte sorumluluk o kadar sorun değil anlaştıktan sonra , çocuk olduktan
  sonra daha büyük sorumluluk ve zorluklar başlıyor bence.
  bekarlık çalıştıktan sonra güzel ama bir yere kadar , aile hayatını kurmalı her genç diye düşünüyorum.....
   
 8. 27 Eylül 2007
  Konu Sahibi : ÇXIXTLENBXIXK
 9. SalvaMea

  SalvaMea Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  762
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  ben çok kararsızım bekarlıkmı evlilikmi karar veremiyorum :KK43:
   
 10. 27 Eylül 2007
  Konu Sahibi : ÇXIXTLENBXIXK
 11. aynen ben de
   
 12. 27 Eylül 2007
  Konu Sahibi : ÇXIXTLENBXIXK
 13. Cerenimo

  Cerenimo Derin' im hoşgeldin... Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.080
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  neden bekarlık niye..sevgili iken herşey süper de evlenince niye bozlur neden ? işte sorgulanması gereken ve çözüm bulunması gereken iki soru var..

  ben sevgilime aşığım..o artık nişanlım sonra da kocam olacak..nesi kötü?

  neden yalnız dolaşayım sokaklarda neden onsuz oturayım sofraya neden onsuz gireyim yatağa..hepsi paylaşınca güzel olmuyo mu?

  hepsi sevdiğin kişiyle yaşayınca güzel olmuyo mu??

  kızlar ben asla bekarlık sultanlıktır demiyorum....evlilik kadar güzel bir kurum daha var mı?

  tüm bekarlar hayırlı kısmetler diliyorum size...sanmayın toz pembe görüyorum dünyayı tabiki farkındayım sorumluluğun ama cesaret işidir evlilik ki o yürek ben de fazlasıyla var..a.s.a.s
   
 14. 27 Eylül 2007
  Konu Sahibi : ÇXIXTLENBXIXK
 15. ÇXIXTLENBXIXK

  ÇXIXTLENBXIXK Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  80
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bravo cerenimo çok güzel anlatmışsın , hayat paylaşmak değilmi zaten yerimseniben
   
 16. 27 Eylül 2007
  Konu Sahibi : ÇXIXTLENBXIXK
 17. Pamuğum

  Pamuğum Guest

  Bekarlara : evlilik
  evlilere :bekarlık
  işin sırrı bu...sengözlerimebaksanab
   
 18. 21 Aralık 2008
  Konu Sahibi : ÇXIXTLENBXIXK
 19. EU2

  EU2 Guest

  bu sordugun sorulari bende cok sordum arkadasim.bekarken guzel yasanan her an evlilikte percinlesir derdim.niye bozulsunki diye sorardim.hepte aile cevremden su cvp alirdim. suan tek kisisiniz bir butun oldugunuzu dusunuyorsunuz.ama evlendiginde bunun boyle olmadigini anlamaya basliyorsunuz. alirken sadece esini deil ailesini sulalesini birden aliyorsun. evet ayni evde yasayan sensin ama ne yazikki dis etkenler de yatagin icine girebiliyor cogu zaman. oyuzden aslaa hicbir seyy bekarlikta yasandigi gibi olmuyor.en yakin ornek kendimden vereyim.anlasarak evlendim evet esimi seviyorum.cok buyuk bir askla herseeyee karsi duraraak buyuk zorluklarla evlendik ve ne yasadiysaak en guzelini yasadik bekarlikta. ne zaman evlendikk anasi danasi sulalesiii derkeeen birdeenn isin akisi degismeye basladi.ve bana cevremde soylenen sozlerin dogru oldugunu dusunmeye basladim.gercekten alirken bir kisiyi degil onun sulalesinii aliyormusun.kimsede istedigin gibi olmadigindan iki minare arasinda kalmis hoca gibi kaliveriyorsun.ve istee bekarligi ozlemeyeeee yavastaaann basliyorsuunnn..