Bel fıtığı rahatsızlığı olanların deneyimleri

Konusu 'Nöroloji - Beyin ve Sinir Hastalıkları' forumundadır ve carmen77 tarafından 14 Ekim 2011 başlatılmıştır.

14 Ekim 2011
    Konu Sahibi : carmen77
  1. carmen77

carmen77 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Merhaba kızlar,
    Böyle bir konu açtım çünkü ben de maalesef bu berbat hastalıktan muzdaribim. Ağrılar, hayatımızın kısıtlanması, zaman zaman yaşadığımız ve bizi en az 10 gün yatağa mahkum eden tutulmalar... Bunların hepsi zaten yeterince kötü ve hayat standardımızı düşüren şeyler. Bir de işin içine filminizi gören doktorların kimisinin hemen ameliyat deyip kimisinin ameliyat olmadan yaşarsın ya da ameliyat diyen grubun içinde endoskopik olsun, açık ameliyat şart, mutlaka vida takılmalı vidasız ameliyat olursan ileride bel kayması olur diyen doktorlar. Hangisine inanacağımızı bilemiyoruz, nasıl bir karar vermeliyiz? Kimi insanlar ameliyat olmuş çok mutlu hayata yeniden geldim diyor kimisi eskisinden beter yeni ameliyatlar olması gerekiyor. Bu nedenle bu konuyu açmak istedim. Eğer bu konudaki deneyimlerimizi paylaşırsak henüz bu konuda radikal adım atmamış arkadaşlarımıza yardımcı olabiliriz, doğru seçimleri yapmalarına yardımcı olabiliriz diye düşündüm. Umarım bu kötü hastalıktan muzdarip olan tüm arkadaşlar deneyimlerini paylaşırlar.

Sevgiler,
    Son düzenleme: 14 Ekim 2011
  2. 14 Ekim 2011
  3. carmen77

carmen77 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Ben bundan yaklaşık 16 yıl önce 18 yaşındayken yakalandım bu hastalığa. L4-L5 seviyesinde başlangıç aşamasında 2 adet fıtığım vardı. O zamanlar 57 kg.dım. Çeşitli doktorlar o zamanda acil ameliyat olmalısın dediler. Ama sonra ünlü bir nöroşurirji uzmanına gittim sakın ameliyat olma daha çok gençsin. Hareketlerine dikkat ve hiç kilo alma iyileşirsin dedi 1 ay sert zeminde istirahat verdi. Gerçekten 1 ay sonra ayağa kalktığımda hiç bir sorun yoktu. Sonraki 10 yıl boyunca fıtık olduğumun farkında bile değildim. Ama bu arada sürekli kilo alıyordum ve 2005 yılına geldiğimizde ben artık 93 kiloydum. Ve o yıl maalesef yine bir tutulma yaşadım. Mr çekildi ve fıtıkları aynı yerde aynı şekilde duruyorlardı yine ameliyat ol olma diyenler oldu. Ve ben yine olmadım. Sonra bu yıla kadar çeşitli zamanlarda özellikle de kışa girişte tutulmalar oldu. En son bu yılın Haziran ayında çok kötü bir tutulma yaşadım ve bu sefer bacağa giden siniri de tuttuğu için sol bacağımda ve ayağımda güç kaybı oldu. Doktor eğer güç kaybı geçmezse ya da artarsa acil ameliyat olacağımı söyledi ve ben de Bursa'da bir masöre gittim. Masör siniri kurtardı güç kaybı düzeldi fakat ağrılarım o günden bugüne hiç geçmedi. Gerçek bel fıtığı ağrısının ne olduğunu öğrendim diyebilirim. Ve tabi durum böyle olunca da benim iyi bir cerrah arayışım başladı. En az 5 cerraha filmlerimi gösterdim sıradan 4 tanesi ameliyatı önerdi fakat farklı yöntemlerle ilki açık ameliyat, ikincisi endoskopik ameliyat, üçüncüsü açık ve vidalı ameliyat, dördüncüsü endoskopik başlayan ama ameliyat sırasındaki duruma göre açığa dönebilecek ameliyat. 5. si ise mümkünse ameliyat olmamamı çünkü ameliyat ile belimizin ve omurlarımızın fiziki yapısını bozan işlemler yaptıklarını ve ameliyat sonrasında da ağrılarımın geçip geçmeyeceğinin garantisi olmadığını söyledi. Kilo vermemmi ve hayatımı dikkatli yaşamamı kaslarımı güçlendirmemi önerdi. Ama eğer bacak ya da ayakta güçsüzlük olursa ecil ameliyat olmamı çünkü beklersem felce kadar gidebilecek sonuçları olduğunu söyledi. Şimdilik barfiks demirinde sallanmak, diyetime dikkat etmek (76,50 kg.a düştüm), strese girmemeye çalışmak gibi önlemler alıyorum ama sonrası ne olur bilinmez. Bu hastalığı yaşayan tüm arkadaşlarıma geçmiş olsun diyorum.
  4. 14 Ekim 2011
  5. carmen77

carmen77 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Ben bundan yaklaşık 16 yıl önce 18 yaşındayken yakalandım bu hastalığa. L4-L5 seviyesinde başlangıç aşamasında 2 adet fıtığım vardı. O zamanlar 57 kg.dım. Çeşitli doktorlar o zamanda acil ameliyat olmalısın dediler. Ama sonra ünlü bir nöroşurirji uzmanına gittim sakın ameliyat olma daha çok gençsin. Hareketlerine dikkat ve hiç kilo alma iyileşirsin dedi 1 ay sert zeminde istirahat verdi. Gerçekten 1 ay sonra ayağa kalktığımda hiç bir sorun yoktu. Sonraki 10 yıl boyunca fıtık olduğumun farkında bile değildim. Ama bu arada sürekli kilo alıyordum ve 2005 yılına geldiğimizde ben artık 93 kiloydum. Ve o yıl maalesef yine bir tutulma yaşadım. Mr çekildi ve fıtıkları aynı yerde aynı şekilde duruyorlardı yine ameliyat ol olma diyenler oldu. Ve ben yine olmadım. Sonra bu yıla kadar çeşitli zamanlarda özellikle de kışa girişte tutulmalar oldu. En son bu yılın Haziran ayında çok kötü bir tutulma yaşadım ve bu sefer bacağa giden siniri de tuttuğu için sol bacağımda ve ayağımda güç kaybı oldu. Doktor eğer güç kaybı geçmezse ya da artarsa acil ameliyat olacağımı söyledi ve ben de Bursa'da bir masöre gittim. Masör siniri kurtardı güç kaybı düzeldi fakat ağrılarım o günden bugüne hiç geçmedi. Gerçek bel fıtığı ağrısının ne olduğunu öğrendim diyebilirim. Ve tabi durum böyle olunca da benim iyi bir cerrah arayışım başladı. En az 5 cerraha filmlerimi gösterdim sıradan 4 tanesi ameliyatı önerdi fakat farklı yöntemlerle ilki açık ameliyat, ikincisi endoskopik ameliyat, üçüncüsü açık ve vidalı ameliyat, dördüncüsü endoskopik başlayan ama ameliyat sırasındaki duruma göre açığa dönebilecek ameliyat. 5. si ise mümkünse ameliyat olmamamı çünkü ameliyat ile belimizin ve omurlarımızın fiziki yapısını bozan işlemler yaptıklarını ve ameliyat sonrasında da ağrılarımın geçip geçmeyeceğinin garantisi olmadığını söyledi. Kilo vermemmi ve hayatımı dikkatli yaşamamı kaslarımı güçlendirmemi önerdi. Ama eğer bacak ya da ayakta güçsüzlük olursa ecil ameliyat olmamı çünkü beklersem felce kadar gidebilecek sonuçları olduğunu söyledi. Şimdilik barfiks demirinde sallanmak, diyetime dikkat etmek (76,50 kg.a düştüm), strese girmemeye çalışmak gibi önlemler alıyorum ama sonrası ne olur bilinmez. Bu hastalığı yaşayan tüm arkadaşlarıma geçmiş olsun diyorum.
  6. 14 Ekim 2011
  7. BitterKuzucuk

BitterKuzucuk miniğim <3 Pro Üye

Beğenileri:
    219
    Ödül Puanları:
    63
    Özel Mesaj At
    Bende de çok bel ağrısı oluyor bazen korkuyorum fıtık olabilir mi diye..genelde iş yaptktan sonra çok oluyor dinlendikten sonra geçiyor.
    Dün doktorum programında bel fıtığı konusu vardı.
    Fizik tedavi uzmanıydı sanırım 13 günde iyileştiriyormuş ameliyat kararı almadan mutlaka bu tedaviyi uygulayın diyordu bilmem artık ne kadar doğru.
  8. 14 Ekim 2011
  9. carmen77

carmen77 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Genellikle fizik tedavi uzmanları sakın ameliyat olmayın bize gelin diyorlar, cerrahlar da fizik tedavi hikaye ameliyat edelim diyorlar olan da bize oluyor arada:26:
    Son düzenleme: 14 Ekim 2011
  10. 14 Ekim 2011
  11. sevgidemir

sevgidemir Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    bende bel fıtığından çok çektim halada çekiyorum 2006 yılında amelyat oldum o zamanlar son çareydi yerlerde sürünüyordum ne kabustu rabbim ameliyatım çok riskliydi hocalar yaptı belimde 4 tane vida var şimdi yine iyi değilim bacağım hala ağrıyor ayağımı artık iyice sürüklüyorum yürümekte zorluk çekiyorum ayağım uyuşuk yani çekiyorum işte doktora gittim tekrar fıtık olmuş ameliyat şansım yok platin olduğundan ilaçlarla idare ediyorum nereye kadar bilmiyorum
  12. 15 Ekim 2011
  13. carmen77

carmen77 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Gerçekten çok üzüldm çok geçmiş olsun. Nerede ameliyat oldun? Ve birde nede şimdi ameliyat olamıyorsun? Sonuçta yeni oluşan fıtık için endoskopik bir ameliyat yapamazlar mı?
  14. 15 Ekim 2011
  15. sevgidemir

sevgidemir Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    ankarada numune hastanesinde oldum vidalama yapıldığından riskli olurmuş ama iyileşemedim
  16. 16 Ekim 2011
  17. mordabirrenk

mordabirrenk Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Özel Mesaj At
    merhaba,
    bel fıtığı sorunu yaşıyorum.benim sağ ayağıma vuruyor.mr da da zaten fıtık çıktı.en son tıp fakültesi algoloji servisine gittim mr istedi ben tekrar başa dönerek mr çektirdim. tıpta çektirmedim. çok sonraya gün veriyorlardı.araştırma hastanesinde beyin ve sinire giderek çektirdim doktor ameliyat önermedi. bana tekrar tıpa giderek Epidural Steroid Enjeksiyonu diye bişey önerdi.pazartesi günü gidicem.ama gerçekten bu şeklide yaşamak zor yemek yapmakta bile zorlanır hale geldim....
  18. 17 Ekim 2011
  19. carmen77

carmen77 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Vidalı mı yapıldı ameliyatın? Peki sence hiç bir iyileşme yok mu?