Bel fıtığı felç yapabilir!

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve right19 tarafından 22 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  22 Ocak 2009
  Konu Sahibi : right19
 1. right19

  right19 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2008
  Mesajlar:
  353
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  108
  "Bel ve bacak ağrısı bel fıtığında en belirgin şikâyettir

  Nöroşirürji Uzmanı Doç.Dr. Ahmet YILDIZHAN bel fıtığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

  Yıldızhan, "Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar yaygındır ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı almaktadır. İnsanların yaklaşık % 80'i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı ile karşılaşmaktadırlar." ifadesinde bulunan Yıldızhan, "Bazen bel veya bacak ağrısından sadece biri de bulunabilir. Hareket kısıtlılığı, topallayarak yürüme, vücudun bir tarafa doğru çarpılması gözlemlenebilir. Ağrıyla birlikte bacaklarda uyuşma, karıncalanma, hastalık ilerledikçe kuvvet kaybı ve incelme (atrofi) görülebilir. Sinirlere genişçe basan fıtıklarda cinsel fonksiyonlar olumsuz etkilenebilir" dedi.

  Hastalığın erken teşhisinin önemli olduğunu vurgulayan Yıldızhan şunları kaydetti:

  "Bazen orta hattan omurilik kanalına doğru uzanarak sinirleri sıkıştıran büyük bel fıtıklarında ağrının yanında idrar ve büyük abdestini tutamama veya yapamama gibi rahatsızlıklar ile bacaklarda felce doğru gidiş, süvari yaması tarzında (oturak civarında) duyu kaybı ve cinsel fonksiyon bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu klinik tabloya kauda "ekuina sendromu" adı verilir. Omurilik kanalı dar olan hastalarda küçük orta hat fıtıkları bile benzer şikayetlere yol açabilir. Hastalığın bu derecede ilerlemesine müsaade edilmemeli, zamanında müdahale ile uygun bir tedavi gerçekleştirilmelidir."

  Bazı fıtık türlerinde felç gelişebileceğini belirten Yıldızhan, "Bel fıtığında bel ve bacak ağrısı öksürmekle, yürümekle, iş yapmakla ve ayakta kalmakla artarken sert yatakta yatmakla azalabilir. Nadiren de olsa, ani ilerleyen böyle büyük hacimli orta hat bel fıtıklarında ağrıyla birlikte bacaklarda felç gelişebilir. Hasta idrar ve büyük abdestini altına kaçırabilir. Oturak civarında eyer tarzında duyu kaybı oluşabilir. Cinsel fonksiyonlar kaybolabilir" şeklinde konuştu.
   
 2. 22 Ocak 2009
  Konu Sahibi : right19
 3. SunayAbla

  SunayAbla doktor annesi Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2.048
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  doğrudur ben 2,5 yıl önce temizlik yaptım 1 gün sonra birdenbire tutuldum 2,5 ay yatağa mahkum oldum fizik tedavi sonuç vermedi felç olma tehlikesi başladı ameliyat oldum hala ayağımın uyuşukluğu tam geçmedi ama en azından ayaktayım egzersizlerimi aksatmıyorum ramak kalmıştı felç olmama yi günler
   
 4. 22 Ocak 2009
  Konu Sahibi : right19
 5. right19

  right19 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2008
  Mesajlar:
  353
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  108
  Çok geçmiş olsun canım, inşallah tamamen düzelirsin çünkü sağlık herşey bence :Saruboceq: