Bel fıtığı

Konusu 'Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon' forumundadır ve Elif tarafından 13 Şubat 2009 başlatılmıştır.

13 Şubat 2009
    Konu Sahibi : Elif
  1. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.191
    Ödül Puanları:
    438
    Bel fıtığı beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan disk adı verilen kıkırdakların fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Fıtıklaşan disk sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder.

Belirtiler:
    - Bel ve bacak ağrısı en belirgin şikayettir.
    - Bacak ağrısıyla birlikte bacaklarda uyuşma ve hastalık ilerledikçe kuvvet kaybı da ortaya çıkabilir.
    - Bazen orta hattan omurilik kanalına doğru uzanarak sinirleri sıkıştıran büyük bel fıtıklarında idrar ve büyük abdestini tutamama veya yapamama gibi bozukluklar da ortaya çıkabilir.
    - Hastalığın bu derecede ilerlemesine müsaade edilmemeli, zamanında müdahale ile uygun bir tedavi gerçekleştirilmelidir.
    - Bel fıtığında bel ve bacak ağrısı yürümekle, iş yapmakla ve ayakta kalmakla, öksürmekle artarken sert yatakta yatmakla azalabilir.

Hastalığa Yanlış Yaklaşımlar:
    Ülkemiz geneli düşünüldüğünde maalesef insanlarımızın büyük bir kısmı hastalıkları konusunda çok bilinçsiz. Ağrı içinde kıvranırken doktora gitmeyi tercih etmiyor da kulaktan duyma birtakım yöntemlere başvuruyorlar. Hatta bir kısmı kendine zarar veriyor. Doktora geldiğinde belini birtakım maddelerle tamamen yaktırmış veya cildini ciddi şekilde kestirmiş insanlar görmekteyiz. Basit bir tedavi ile iyileşmesi mümkün iken, bilinçsizce yapılan uygulamalar sonucu ameliyatlık hale gelmiş hastalar vardır.

Bel Fıtığından Korunmak:
    - Diğer hastalıklarda olduğu gibi bel fıtığına da yakalanmamak en iyisidir.
    - Yani tedbirler hastalığa yakalanmadan önce alınmalıdır.
    - Kişi hiç bir zaman çok ağır bir yükü kaldırmamalı, bir yük kaldıracaksa mutlak surette dizlerini kırarak o cismi yerden almalı ve o şekilde kaldırmalıdır.
    - Yani belden eğilerek kaldırmamalıdır.
    - Uzanarak hiçbir cismi almamalıdır. Mesela raftan kitap alırken uzanmamalıdır. Telefon bile çalsa ona doğru uzanarak almamalıdır.
    - Daima cisimlere yaklaşarak, arada mesafe bırakmaksızın almalıdır.
    - Sağlıklı iken bel ve karın adalelerini güçlendirici eğzersizler yapmak yararlı olacaktır.

Teşhis:
    - Bel ve bacak ağrısı ile seyreden hastalıklar çok çeşitlidir. Bu nedenle öncelikle teşhisin ne olduğu net olarak ortaya konmalıdır. Çünkü tedavide başarıya giden yol her şeyden önce doğru teşhisten geçer. Bunun için de ilgili uzman hekime müracaat etmek gerekir. Hekim hastanın şikayetlerini dinleyecek, muayenesini yapacak ve hastalığıyla ilgili tüm tetkik ve tahlilleri yaptıracaktır.
    - Gerekirse bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans gibi ileri tetkik yöntemlerine başvurulacaktır.
    - Neticede bel fıtığı olup olmadığı, bel fıtığı ise hangi safhada olduğu net olarak ortaya konacaktır.

Tedavi:
    Bel fıtığı rahatsızlığı bulunan bir hastada tedaviye geçmeden önce hastalığın hangi safhada olduğunu iyi bir muayene ve ileri tetkik metotları ile net olarak tespit etmek gerekir. Bundan sonra pratik olması açısından hastalar cerrahi müdahale gerekenler ve cerrahi müdahale gerekmeyenler diye iki büyük gruba ayrılabilirler. Bel fıtığı gelişiminin erken dönemlerinde konservatif tedavi adı verilen cerrahi dışı tedavi metotları uygulanır. Bu safhada hastaya bütün dünyada ağrı kesici, adale gevşetici ve antienflamatuar ilaçlar verilir. Sert yatak istirahati tavsiye edilir. Fizik tedavi yapılabilir. Lazer ile tedavi cihetine gidilebilir. Yine ciltten birtakım girişimlerde bulunulabilir.

Bel fıtığı hastalığının tedavisini bir ekip işi olarak görmekte yarar vardır. Nöroşirüji, Nöroloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktorlar ile Diyetisyen, Psikolog ve Fizyoterapistler bu ekibin içinde yer almalıdır. Gerektiğinde diğer bazı branşlardaki uzman doktorların görüşlerine de müracaat edilmelidir. Bütün bu prensipler ve modern imkanlar kullanılarak hastaların büyük bir kısmı ameliyat harici metotlar kullanılarak tedavi edilebilir. Prensip olarak cerrahi müdahale son çare olarak düşünülmelidir. Ancak hastalık ilerlemiş ve yapılan muayenede bazı şartlar teşekkül etmiş ise o zaman ameliyat kararı verilir. Bu kararı verirken cerraha bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme metodu büyük oranda yardımcı olur.
    Bu konunun uzmanı olan doktor kesin olarak ameliyata karar vermiş ise, artık ameliyatı geciktirmemek gerekir. Çünkü gecikme neticesinde bazen felce kadar giden telafisi imkansız birtakım problemler ortaya çıkabilmektedir. Buna karşılık zamanında yapılan, uygun ve yeterli bir cerrahi müdahale hastayı ömür boyu rahat ettirebilmektedir.

Kaynak:draligus.com

2. 15 Şubat 2009
  3. tuba88

tuba88 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba.benim kimi zaman sırtım uyuşuyo.omuzlarımda karıncalanma ve ağrı oluyo.ama doktora gideiyorumm.biraz çekingen biriyim.napcamm

4. 15 Şubat 2009
  5. aspettami

aspettami Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Boyun fıtığı olabilir, vakit kaybetmeden doktora gitmelisin. Eğer ağrı girerse çok canın yanar. Önlemini almalısın. Benim fıtığım çıktığında hiç abartmıyorum ölüyorum sanmıştım:KK43:

6. 16 Şubat 2009
  7. tuba88

tuba88 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    geçmiş olsun.ya ama arkadaşım doktordan utanıyorum belimi sonuna kadar açacak.saoll nerin için.

8. 16 Şubat 2009
  9. Puantiye

Puantiye en güzeli hiç doğmamış olmak........ Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    86
    geçmiş olsun öncelikle....
    daha nerelerini açacan doktora ileride bir bilsen belinden utanıyosun-tatlicadiarzu-

10. 16 Şubat 2009
  11. tuba88

tuba88 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    haklısınız.sağolun arkadaşlar en kısa zamanda gidicem

12. 17 Şubat 2009
  13. aspettami

aspettami Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Utanılması gereken en son kişi doktor bence:) Ayrıca belini açmaz merak etme. Emar ister muhtemelen. Canın daha fazla yanmadan git bence.

14. 11 Mart 2009
  15. yaprakli

yaprakli Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    Arkadaşlar bel fıtığına bir kaç seansta çözüm diyorum, boyun fıtığı ve menisküs için de... Eşim ve arkadaşımı iki seansta tedavi eden bu doktor hanım Sibirya'dan gelmiş, gerçekten mükemmel, biz iyileştik sizler de isterseniz buradan mesaj atın, numarasını size de verebilirim.. O acıyı bir tek yaşayan bilir... Şiddetle tavsiye ediyorum, ölene kadar bana dua edersiniz...
    Sevgiler...

16. 22 Mart 2009
  17. scorpioangel

scorpioangel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşım annem şu anda bel fıtığı ameliyat dediler ama biz hemen yaptırmak istemedik sen kesin şahitsin değilmi nasıl alabileceğim numarasını yardımcı olursan sevinirim

18. 9 Mayıs 2009
  19. beyaz46

beyaz46 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Yapraklı sana özelden mesaj attım yardımın için umarım yapabilmişimdir.