belirti olarak nefesin daralması???

Konusu 'Hamilelik Belirtileri' forumundadır ve cicekcik tarafından 28 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : cicekcik
 1. cicekcik

  cicekcik 02.08.10 Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.802
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  146
  merhaba arkadaşlar hamilelik belirtisi olarak ara ara nefes alamıyormuş gibi hisseden oldu mu hiç??
  ben 8 yıl önce düşük yapmıştım ve hamileliğimi nefesim daralıyordu sanki zor nefes alıyormuşum gibi hissetmiştim reglime bir hafta kala bunuda yeni hatırladım. ve regli günüm gelmeden bir gün önce test yaptığımda iki çizgi çıkmıştı.
  4-5 gündür yine aynı şekilde nefesim daralıyor sanki nefes alamıyormuşum gibi hissediyorum 1 yada 2 haziranda regli olmam gerekiyor. böyle bir durum yaşayan oldumu acaba. bilgi veriseniz özellikle hamile arkadaşlar çok sevinirim.
   
 2. 28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : cicekcik
 3. AskBocugu

  AskBocugu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  15 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.847
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  Bende hıÇ Öyle olmamıŞtı canım ama bu pısıkolojık olabılır bence hamılelıktede bıraz asabı oluyosun ya ondandır sanırım
   
 4. 28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : cicekcik
 5. cicekcik

  cicekcik 02.08.10 Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.802
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  146
  evet aşkbocüğü büyük ihitmalle öylede işte ne bilim diyafram daralıp rahim genişlediği için doktor bana nefes daralabilir demişti o zaman şimdi de acaba diyorum.

  yoksa kasıklarımda ara ara batma sancı oluyor midem yanıyor başımda arada bir dönme olup geçiyor ama bunları ben normaldede arada sırada yaşadığım için ayıredici olarak görmüyorum. psikopat olucam sonunda ama ilgin için çok saol canım.
   
 6. 28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : cicekcik
 7. cicekcik

  cicekcik 02.08.10 Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.802
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  146
  Hamilelik ve astım
  Astım hamilelikte en sık karşılaşılan sistemik kronik hastalıklardan birisidir ve tüm hamilelerin %4-7’sinde görüldüğü kabul edilmektedir. Bununla birlikte hayatı tehdit edecek şekilde şiddetli astım atakları çok daha nadir olarak %0.05-2 arasında görülür. ıyi kontrol edilmediği taktirde hem anne adayında hem de bebekte ciddi sorunlara neden olabilir. Astım daha önceden var olabileceği gibi ilk kez hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir.

  Hamilelikte solunum sisteminde ortaya çıkan fizyolojik değişiklikler
  Hamilelik dönemi tüm vücut sistemlerinde olduğu gibi solunum sisteminde de bazı değişikliklere neden olur. Bu değişikliklerin hemen hepsi normal kabul edilir ve vücudun gebeliğe uyumu için gereklidir.

  Özellikle son dönemlerde genel ödeme paralel olarak ve östrojen hormonunun etkisiyle solunum yollarında da ödem ve şişlikler olur. Bunun sonucunda burun tıkanıklığı, akıntı, horlama ortaya çıkabilir.

  Rahim büyüdükçe diyafram kasını yaklaşık 4 cm yukarı iter ve göğüs çapı artar. Progesteron hormonu ise akciğer kapasiteleri üzerinde değişikliğe neden olur. Buna bağlı olarak hamile bir kadın daha hızlı soluk alıp verir ve kandaki oksijen ve karbondioksit oranları değişir.

  Tüm bu değişimler hamile kadınlarda daha kolay ve şiddetli solunum yetmezliği ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

  Gebeliğin astım üzerindeki etkileri
  Astım gebelik döneminde değişken bir seyir izler. Genel olarak hastaların 1/3′ünde hastalığın seyrinde düzelme, 1/3′ünde kötüleşme saptanırken geri kalan üçtebirlik kısımda herhangi bir değişiklik gözlenmez.

  Hastalık genelde gebeliğin son dönemlerinde düzelme eğilimi gösterir ve akut atakların sıklığı azalır. Bunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte progesteron hormonundaki değişimlerin neden olduğu düşünülmektedir.

  Akut ataklar en sık gebeliğin 24. haftaları civarında görülürken ortaya çıkan değişimler doğumdan 3 ay kadar sonra gebelik öncesi haline döner.

  Genel olarak eğer astım hamilelikten önce kötü ve şiddetli ise hamilelik sırasında daha da şiddetleneceği öngörülebilir. ıkinci ya da daha sonraki hamileliklerini yaşayanlarda ise ilk hamilelikte ortaya çıkan değişikliklere benzer değişimler beklenmelidir.

  ılginç olarak kız bebek bekleyenlerde astımın şiddetlendiği ileri sürülmektedir

  Astım Ve Gebelik | Sağlık bilgisi kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri
  bilgiler bu siteden alıntı yapılmıştır.
   
 8. 28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : cicekcik
 9. cicekcik

  cicekcik 02.08.10 Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.802
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  146
  Astımın gebelik üzerindeki etkileri
  Astımın gebe kadın ve karnındaki bebeği üzerindeki etkileri değişkendir. ıyi kontrol edilen bir astım varlığında hem anne adayı hem de bebekte sorun çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Öte yandan iyi kontrol edilmeyen olgularda ortaya çıkan istenmeyen etkilerin altında yatan temel sebep yan etkilerinden çekinerek yetersiz ilaç kullanılmasıdır. Bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır çünkü astım ilaçları gebelikte güvenli olarak kabul edilen maddelerdir.

  ıyi kontrol edilemeyen astım anne adayında

  Bulantı ve kusmalarda
  Vajinal kanama görülme sıklığında
  Gebeliğe bağlı hipertansiyon görülme riskinde
  Anne ölümlerinde
  artışa neden olabilir.
  Bebeklerde ise

  Erken doğum
  Büyüme geriliği
  Düşük doğum ağırlığı
  Kronik hipoksi (oksijen yetersizliği)
  Anne karnında ölüme
  neden olabilmektedir.

  Tedavi
  Astımlı bir hamilelinin tedavisi hamile olmayanlardan çok farklı değildir ve genelde aynı tür ilaçlar kullanılır. Astım tedavisinde kullanılan ilaçların gebelik ve bebek üzerinde zararlı etkileri gösterilmemiştir ve bu nedenle güvenli olarak kabul edilirler. Asıl korkulması gereken kontrol edilemeyen astımın neden olduğu bebekteki zararlı etkilerdir.

  Astım tedavisinde amaç en iyi solunum fonksiyonuna ulaşarak ataksız bir dönem sağlamaktır. Tedavide genel prensipler ise mümkün olan en az sayıdaki ilacın kullanılması, optimal solunum fonksiyonunun sağlanması, havayolu iritanlarından kaçınılması, astımı alevlendiren üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit ve reflünün tedavi edilmesidir.

  Gebelerde astım tedavisinin amacı hipoksi yani oskijen azlığına neden olan atakların önlenmesi ve ideal solunum fonksiyonunun sağlanarak bu hipoksinin bebeğin gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerinin engellenmesidir.

  Tedavide belki de en önemli faktör hasta eğitimi ve bilinçlendirmedir. Öte yandan hastalığın ve gebeliğin solunum sisteminde neden olduğu değişimler sık aralıklarla yapılacak olan solunum fonksiyon testleri ile değerlendirilmeli, hastaya göre tadavi dozu ve şeması belirlenmelidir. Doktorunuza haber vermeden ilaç dozlarını değiştirmeniz olumsuz etkilerin ortaya çıkma riskini arttıracaktır.

  Astım ataklarını tetikleyen ev tozu, küf, mantar, evcil hayvanlar, sigara dumanı, kirli hava, kokular, yiyecek katkı maddeleri gibi alerjenlerden kaçınmak ilaç gereksinimini de en alt düzeye indirecektir.

  Gebe kalmayı planlayan bir kadında ise önceden astım kontrol altına alınmalıdır.

  Bebekte astım ortaya çıkması
  Astım hastası anne adaylarının en büyük endişelerinden birisi de bebeklerind ede bu hastalığın ortaya çıkma olasılığıdır. Yapılan araştırmalar astımlı annelerden dünyaya gelen bebeklerin %20’sinde bu hastalığın görüldüğünü ortaya koymaktadır. Bu oran genel popülasyonda görülen oranın çok üzerindedir. Ancak anne sütü ile besleme, alerjen faktörlerden kaçınma, bebeğin bulunduğu ortamda sigara içmeme gibi basit önlemler bu oranların azaltılmasında yardımcı olabilmektedir.

  KAYNAKLAR
  Anderson HR, Butland BK, Strachan DP. Trends in prevalance and severity of childhood asthma. Br Med J 1994; 308: 1600-1604.
  Hernandez E, Angell CS, Johnson JWC. Asthma in pregnancy-current concepts. Obstet Gynecol 1980; 55: 739-744
  Ortega CD, Busse W. Spesific problems-asthma in pregnancy and menses. Manuel of Asthma Management’da Ed. O’Bryne PM, Thompson NC. Londra, WB Saunders, 1995; 653-671.
  Schatz M. Asthma during pregnancy: interrelationships and management. Ann Allergy 1992; 68: 123-133
  Tetikkurt C. Asthma in pregnancy. CerrahpaÅŸa J Med 2001; 32 (1): 60-67
  White RJ, Coutts I, Gibbs CJ, MacIntyre C. A prospective study of asthma during pregnancy and the puerperium. Respir Med 1989; 83: 103-106.


  Astım Ve Gebelik | Sağlık bilgisi kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri
  bu siteden alıntı yapılmıştır.
   
 10. 28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : cicekcik
 11. cicekcik

  cicekcik 02.08.10 Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.802
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  146
  biraz araştırma yaptım ve sadece hamilelik döneminde bile bir insanda astım ortaya çıkabiliyormuş benim belkide önce ki gebeliğimde öyle olmuştu.
  işte şimdide aynı şeyi yaşadığım için
  gerçi bu şu da demek olabilir astım oldum bahardan alerjik reaksiyon gösteriyor bünyem uuf çıldırcam
  biraz sabredip bekleyip görmek gerekiyor ama eğer hamileysem erken gebelik belirtisi olarak nefes daralması eklenebilir tabiki herkeste değil .
   
 12. 28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : cicekcik
 13. eftelyaaa

  eftelyaaa Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  2.938
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  106
  canım bende duymamıştım hiç hamilelik belirtisi olarak nefes daralmaını bakalım bir test yap Allah gönlüne göre versin canım
   
 14. 28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : cicekcik
 15. cicekcik

  cicekcik 02.08.10 Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.802
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  146
  saol eftelyaaa amin canım yaaa cümlemizin gönlüne göre versin allahım yarabbimmmmm
   
 16. 28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : cicekcik
 17. cicekcik

  cicekcik 02.08.10 Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.802
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  146
  test yap diyorsun ama daha 5 gün var erken olur acık sabretmeliyimm ama ne bilim işteee yaa uufffffffffffffff çatlıycam patlıycam sıkıntıdannn