Belki derdim küçük ve komik ama benim uykularımı kaçırıyor

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve pembebulutlar tarafından 29 Nisan 2010 başlatılmıştır.

29 Nisan 2010
    Konu Sahibi : pembebulutlar
  1. Herkese öncelikle merhabalar.Sitenizi karşıma Allah çıkardı.Burda çok tatlı insanlar ve dostluklar kurulmuş sanalda olsa.Belki kimilerine göre çok küçük ve komik ama bana göre çok büyük bir derdim var.Kaç aydır uykularımı kaçırtan,gizli gizli yastığıma gömüp beni ağlatan.Ben 22 yaşımı bitirmek üzere nişanlı bir kızım arkadaşlar.Bir iki ay kadar sonra artık düğünüm var.Adapazarına gelin gidiyorum İzmirden.Tüm çocukluğumu 18 yaşıma gelene kadar babannem ve dedimin yanında geçirdim.Ailemle aynı apartmanda otururken ortaokul hazırlığa başladığım yıl sonu babamlar ev aldı ve diğer 2 küçük kardeşimle şehrin diğer ucuna taşındılar.Ben ise babannemlerde kaldım uzun yıllar.Nedeni sadece okulumdu.Okuduğum okulu ve arkadaşlarımı öğretmenlerimi çok sevmem ayrılmamak için bunalıma girmemdi.Uzun lafın kısası aynı şehirde ailemle oturarak ama babannemlerin evinde büyüdüm yetiştim.Şimdi benim en büyük derdim şu…
    Annem çok titiz temiz bir kadın.Babannemse anneme göre çok rahattı temizlik konularında.Dolayısıyla babannem tarafından yetiştirildim ona benzedim.Rahmetli olalı 1 yıl oldu onu hala çok özlüyorum.Elimi sıcak sudan soğuk suya sokturmadı asla.Hiç ev işi yaptırmadı.Bir kız gibi değilde erkek gibi büyüdüm.Temizlik nedir nasıl yapılır bilmem asla.Babannemle büyüdüğüm ev leş gibi değildi ama annemin evi dezenfekte ötesi.Cümla alem der ki annem için kadının banyosuna gir yemek ye yok böyle bir temizlik tertip düzen o derece.Babanne 15 günde ev süpürürdü annem hergün evi süpürür viladalar,salon ve mutfak camlarını 3 taraf boydan boya cam olmasına rağmen siler,diğer evin odalarını haftada 1 kesin siler,15 günde perdeler yıkanır,günde 2 kez toz alınır dip köşe,banyo ovulur sabahtan birde gece yatmadan önce klozet dezenfekte edilir,mutfak yer cam fayans itinayla temizlenir.Öyle ki toz alırken günlük avizelerin bile tozu günlük alınır.Balkonların ikisi her sabah yıkanır yaz kış hergün.Sabah kuşluk vakti kalkar sabah kahvaltısına kadar ev bal dök yaladır.Bildim bileli böyledir annem.Ama babannem 3 ayda bir perde yıkardı.Balkonları hafta bir yıkardı.Annemin tencereleri mağazadan hemen 5 dk önce alınmışta gelinmiş gibi ayna gibi parlar.Babannemkilerin altı yanık yanıktı.Vs vs vs.Şimdi 2 ay sonra evleniyorum ve hiç ev işi bilmiyorum.2 eltim var kankalar ama göstermelik.2 görümce var sessizler ama bir fenaymış eltilerim öyle diyor.İçlerinde tam değilim şimdi bilemiyorum.Nişanlım ailenin en son en küçük oğlu.Şimdi gurbette o evi ben çekip çevirecem.Herşeyi ile ben temziliycem vs vs.Nişanlımın sülalaesi kalabalık ve biraz soğuk gibiler.Çok çekiniyorum rezil olucam diye çok korkuyorum.Allah aşına temizlik günlük temizlik nasıl olmalıdır??siz nasıl yapıyorsunuz günlük temizliğinizi ve evinizi nasıl ansızın gelen misafire karşı temiz tutuyorsunuz?Anneme soramıyorum gurur meselesi yapıyorum çünkü babannemle arasında hep bir rekabet vardı,benide sanki onlarla kaldım diye hep cezalandırdı farkında bile değil belki ama neyse bunlar başka konular.Kısacası annemede ona ihtiyacım olmadan bak başardım demek kendimi kanıtlamak istiyorum.nasıl anlatsam umarım beni anlarsınız çok üzülüyorum.uykularım kaçıyor artık.ev temizliği günlük nasıl yapılır?kaç günde bir çarşaflar değişir mesela?yastık kılıfları kaç günde bir değişir?hergün elektirikli süpürge yapılmalı mıdır?vilada hergün gerekli midir?balkon hergün mutlaka silinir mi?sizler nasıl yapıyorsunuz?derdime bi çare bir akıl ne olurbilmiyorumkismile

2. 29 Nisan 2010
  3. er_ca

er_ca 6-11-2012 Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    ah canım yaa..:)

bende evleninceye kadar hiç iş yapmadm ne yemek ne temizlik.

evliliğin ilk ayları baktım küvet lekeleniyor. lavobanın rengi değişmiş. wc parlamıyor. yastıklar hafif sararmış. balkona kuş pislemiş toz toz olmuş:))) ahaaaa dedim. işte temizlik zamanı. jeton düştü tabi..:))
    yavaş yavaş başladım. 10 aylık evliyim. epeyce yemekler yaktım çorbalar taşırdım öğrendim sayılır.
    evimde iki köpeğim var birde. heryerimiz kıl tüy oldukça hergün siliyorum. balkonu gözüme çarparsa siliyorum 4. kat pek tozlanmıyor. birde hiç açmam kapısını. bence evlenip evin olunca eşyalar yerler hafif hafif renk değiştirince anlarsın temizlik vaktini..:)
    evin gereğine göre hareket edersin. halıların üstü çok saç kıl toz olduysa aç süpürgeyi yere viledayı gezdir kolay iş:) her banyodan sonrada banyoyu temiz bırak. aynı şekilde mutfağı da her kullanımdan sonra temiz bırak. zamanla öğrenirsin:)
    kimse çat kapı gelmez yeni evli insana. dert etme o yüzden.

4. 29 Nisan 2010
  5. Çok teşekkür ederim halimi anladığın için valla kabusum oldu artıkeyvahedigeldismilenişanlımın ailesi gelir tahminimce,zaten gurbette olucam diye annemlere sen merak etme biz hep yanındayız diyorlar.Benim ailemde hastalık var sağlık var diye yanımda olsunlar istiyorlar eşim evde olmadığında bir derdim olduğunda yetieşbilcek.Gelir giderler gibi,özellikle büyük eltimfisfisfisBende ne kendime laf ettirmek istemem arkadan.Yemek konusunda çok iyi yemek yaparım,mutfağa çok hakimim canım benim Allahtan bir o artım var gerisi yokbilmiyorumkismiletek derdim işte hafta bir yapılcaklar neler hergün mutlaka yapılcaklar neler onu bilemem:kedi:annem gibi yapsam herhalde pestilim çıkar gibiohaoldumsmileyapmasam ev pislik götürür rezil olurum bilmiyorumkismileÇok teşekkür ederim şu mesajın bile içime bir damlada olsa serinlik veri canım

6. 29 Nisan 2010
  7. er_ca

er_ca 6-11-2012 Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    canım hergün yapılacak bir iş çıkıyor. ama evine habersiz gelmelerini engelle. kendine yapılacak iş bul kurs bul. 24 saat açığız yol geçen hanıdır havası verme..:))) yoksa '' aman nasıl olsa eşi evde değil yalnız diyen gelir'' birkaç kez memnun olsanda canın çok sıkılır.
    günlük olarak toz alırsın viledalarsın birşeycik olmaz:)

8. 29 Nisan 2010
  9. decemBer

decemBer Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    131
    Ödül Puanları:
    153
    laf edecek olan sen mükemmel olsan da laf eder. kendi gibi ol bacım boşver derim. başkaları için bi tarafını yırtacağına kendi kendine yavaş yavaş öğren. nişanlına durumu açıkla tabi, en azından o senin arkanda olsun. anneni de bi psikologa götürün, kadının yaşama sevinci kalmamış o ne öle be. :sinifsinif:

10. 29 Nisan 2010
  11. sebbnemm

sebbnemm umutlarbaskabaharakaldı Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    cnm benim bende 2 ay sonra evlenicem ailem banada evdeyken ne yemek nede temizlik yaptırtmıyor ama benim bir endişem yok zaten kendi evinde olunca kendi düzenini kurarsın zamanla

bencede kimsenin sana çat kapı gelmesine müsade etme insanın binbirtürlü hali var .arandaki mesafeyi koru bence

onun dışında temizlik işleri olur cnm merak etme olmadı ben varım buralarda ne yapılacak diye konuşuruz sen üzme kendini opuyorumnanaktan

12. 29 Nisan 2010
  13. cilekk

cilekk Kücük adamIna asIk.. Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    146
    Konuyu okurken annem canim annem geldi gözümün önüne.Babanem sizinkinden daha beter ama:)

Yok böyle bisiy ya,bir insn bu kadarmi temiz olur?evet olur ama bence illaki tedavide olmali..neysee

kendime geleyim.O titiz annecim bana hicbisiy yaptirmazdi cünkü begenmezdi,ne yemek ne temizlik bi

gram bilmeden evlendim bende.Yasadigim ülkede temizlikci olayi hic yok,olanlarda yabanci.bu arad ben

tr den yurtdisina geldim.Bir iki defa aldim evime kadin yk icime sinmedi onuda biraktim.

7 yildir evliyim ve hep kizdigim hatta zaman zaman titizliginden nefret ettigim canim annem gibi oldum bende.cok takintiliyim temizlik konusunda asla rutini bozmadan hergün evimi süpürüp silerim.tozumu alirim ve ohhhbe mis gibi oldum derim..Bu arad 1,5 yasinda bi oglum var dolaysiyla evim hicbirzaman istedigim gibi temiz olamiyor malesef.

yemek konusuna gelince biz cok disardann yedik cünkü hicbisi yapamiyordum.yaptiklarimda bisiye benzemiyordu.ama ne zaman oglum dogdu o zaman evimde yemek oismeye basladi.ha belki cok iyi olmuyordu ama en azindan saglikli besliyorum ailemi..

banyon,mutfagin temiz olmali,zaten iki kisisiniz sürekli takip et tertemiz olur.dusun klozetin filan.

halilarin yeni olucagi icin tüg cikabilir onuda farekdince süpürüp silersin etrafini.

Bak söyle yap istersen,haftada bir tüm evini kaldir sil süpür temizle.ama hafta ici daha hafif temizlik yap mesela günlük kullandigin odayi temizle girmediginiz odayi temizlemene gerek yok.ama hergün mutlaka toz al bence cünkü günes gelirse hepsi ucusuyor.

14. 29 Nisan 2010
  15. iremiremirem

iremiremirem Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    benzer bir şekilde yaşamışız ailemle yaşarken suyumu bile annem getirirdi yatagımı arada toplardım düşün o haldeydim.ama şimdi tek yaşıyorum iş başa düşünce öyle şeyler yapılıyorki öğreniyorsun büyük bir hızla çünkü mecbursun bir iki defa yemek yaktım birkaç defa bulaşık yıkamamda sorun oldu sonra hepsini hallettim :) sana tavsiyem üzülme kendini sıkmadan yawaş yavaş işin içine gir aldıgını yerine koymayı ögren sonra yaparım diyince dağınıklık oluyor işini sonraya bırakma elindeyken yap kurtul:KK70: nişanlınada anlat durumu senden başta çok şey beklemesin o da yardımcı olsun :KK66:

16. 29 Nisan 2010
  17. krizalit.kristalin

krizalit.kristalin Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Annem hep derdi "bana yaparsın ama kendine öğrenirsin." diye, ne kadar da haklıymış. Altı yıldır kâh yalnız, kâh arkadaşlarımla yaşadım, evin her şeyini çekip çeviren ben oldum. Sen de önce biraz ne yapacağını şaşırır, sonra kendi düzenini yavaş yavaş oturtursun.

Ben de bu gibi konularda hassas olabiliyorum bazen, o yüzden yıllarca ev ev gezdim (2 senede 5 kez taşındım), ev arkadaşlarım beni delirtti resmen. Sana şunu söyleyeyim, evin tozlu diye veya eviyende birkaç kirli bir şey var diye kimse sana bir şey demez, ancak temel temizlik kurallarına çok dikkat et. Banyo ve mutfak gereçlerini birbirinden ayır. Bir vakitler evden ayrılmamı sağlayan sevgili ev arkadaşlarım gibi mutfaktaki el bezleriyle yere dökülenleri temizleme, mutfak bile olsa. Veya başka bir ev arkadaşım gibi makinadan çamaşırları büyük diye içinde kısır falan yaptığın leğene çıkarma. Veya yine o evdeki başka bir arkadaşım gibi tasarruf olsun diye bulaşık yıkadığın suyu saklayıp sonraki bulaşıkları yine o suyla soğuk ve yağlı suyla yıkamaya kalkışma, ve yine o kişi gibi elbezlerini temizlensin diye içinde iç çamaşırlarının da olduğu makinaya atma..

Yapma yapma dedim ama yapmazsın zaten, ne insanlar var ben onu yazdım sadece. Daha da neler yazarım da neyse.. O yüzden hâline şükret, yapmasan da en azından görmüşsün, neyin doğru olduğunu biliyorsun, sadece biraz pratik yapman gerekecek. Onu da tek başına kalmadan gerçek anlamda yapamazdın zaten. Hiç sıkma kendini, her şeyi kısa zamanda yoluna koyabileceksin bence. Yeter ki çamaşır suyunu çok sev opuyorumnanaktan

Bir de şöyle bir başlık vardı, sanırım okumak istersin: http://www.kadinlarkulubu.com/sorul...riler/315708-temizlik-ipuclar305-verelim.html

18. 29 Nisan 2010
  19. Canım çok ama çok sağolalkisalkisalkis