Ben işe başladım ama....

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve dove tarafından 19 Mart 2010 başlatılmıştır.

19 Mart 2010
    Konu Sahibi : dove
  1. dove

dove Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Kızlar selam...
    Ben Üniversite 3. sınıf öğrencisiyim. yaşım 20. Bi dersanede deneyim olsun diye haftasonları öğretmenlik yapmaya başladım. ama......

Minyon olarak tabir edilen türdenim kızlar. Boyum çok kısa, yüzüm çok küçük gösteriyor. Bazı 8. sınıf öğrencileri bile benden daha uzun ve yapılı.. Bi de sesim zayıf. Yani yüksek sesle konuşamıyorum. Sesimi daha da yükseltmeye çalıştığımda öksürmeye başlıyorum. mafoldumben Ve en büyük sorunum 'biraz hızlı konuşuyorum' bunun için kurslar dersler aldım ama yok olmuyor yavaşlayamıyorum :KK43: bazen o kadar hızlı konuşuyorum ki kendim de anlamıyorum kaydirigubbakcemile3

Daha hiç ders anlatmaya sınıfa girmedim. Yarın gidicem ama ne yapacağımı bilmiyorum. Ya beni umursamazlarsa, dinlemezlerse? Yıllardır bu işin dersini görüyorum okullarda, ama hiç gerçekten bi sınıfın önüne geçip ders anlatmadım ki!

Eğitimci arkadaşlar siz zorluk yaşadınız mı ilk başta sınıfınızda kontrolü ele almakta? Bazıları diyor ki sert ol. ben sert hocalarımı hiç sevemezdim. Tamam laubali de olmak kötü ama ben hep asık suratlı mı durmalıyım öğrenci karşısında? Karakter olarak sürekli gülümseyen biriyim.. Kısacası Bana bi yol gösterin kızlar. Çok heyecanlıyım....

2. 19 Mart 2010
  3. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Ay kıyamam, ilk defamı ders anlatıcan şimdi.:teselli:

Öğretmen değilim ama öğretmen eşiyim, kardeşim ve eşi de öğretmen aynı zamanda.

Orta sert ol yeter sanıyorum. yani aman öğrenciyel arkadaş gibi olayım, sert olmayayım dersen, öğrenciler bunun ayarını yapamaz, tınlamazlar seni. Azıcık otoriter ama aynı zamandada yumuşak onlara ayar verebiliecek bir yapıda olman lazım.

Ay ne dediğimi bende bilmiyorum. kafamçokkarıştı

4. 19 Mart 2010
  5. dove

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    :))) Hımm evet teorik olarak anladım :1hug:. Gerektiği zaman gülmesini şaka yapmasını bil, ama gerektiğinde de ciddi ol ve bu çizgiyi koru diyorsun şakkıdı bunları pratiğe nasıl geçiricem işte sorun bu sanırım...
    Deneyim gerçekten çok önemliymiş yaa akannehir

6. 19 Mart 2010
  7. busybee

busybee Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba, ben üniversitede öğretim görevlisiyim. ilk gün zorlanabilirsiniz ama çok keyif alacaksınız. heyecanlanmak normal, hiç paniğe kapılmayın. önemli olan "bilgi" sahibi olduğunuzu öğrencilere hissettirmek ve ne olursa olsun kontrolü kaybetmemek. öğrenciler sizi deneyecektir, "çabuk kızıyor mu, bilmediği bir şey sorunca panik yapıyor mu, telaşlı mı" vs. gibi. hep kontrolün sizde olduğunu hissettirin ve yapıcı olun. bir öğrenci ukalalık yapsa bile sevecen davranın ve onların öğrenci sizin hoca olduğunuzu hissettirin, asla birebir tartışmaya girmeyin ve sinirlenmeyin.

çok sert olmaya gerek yok, espri de yapın, hayattan örnekler verin. fakat espri bittikten sonra siz ders anlatırken konuşulmayacağını belirtin. yani her şey yerinde ve dozunda olsun.

öğrenciler sizin alanınıza hakim olduğunuzu görünce size saygı duyacaklardır. konu anlatırken oturmayın. ille de bağırmaya gerek yok, tahtayı kullanın, not almalarına imkan verin.

yaşınız genç, onlar sizi model alacaklar, çok keyifli vakit geçireceksiniz, merak etmeyin. orada onlar için bulunduğunuzu hissettirin. unutmayın, sınıfa girip kapınızı kapatınca artık siz o sınıfın hakimisiniz. kendinize güvenin. başarılar,kolay gelsin :)

8. 19 Mart 2010
  9. Nihil

Nihil Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    715
    Ödül Puanları:
    188
    Hayırlı olsun canım, tebrik ederim..
    Davranış geliştirmek deneyimleye deneyimleye olur galiba.. Şöyle yapıcam böyle yapıcam deriz de sırası geldiğinde yapamayız ya, deneyimsizlikten bence
    değiştirmek istediğimiz davranışı canlı canlı ne kadar sık yaşayıp,tekrarlarsak kendiliğinden yerleşir bence, daha da kalıcı olur diye düşünüyorum..
    Kendini gözlemleyip burda bunu yaptım, birdahakine şöyle yapmak istiyorum deyip -istemediğin davranışın farkına varmak-
    birdahaki durumda istediğin davranışı yapmak.. Mücade ile refleks haline gelmiş davranışlarımızı değiştirmek,geliştirmek.

10. 19 Mart 2010
  11. busybee

busybee Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bir de küçük görünüyorum demişsiniz ya, ilk gün en azından ceket-pantolon, ceket-etek, ya da gömlek gibi daha ciddi kombinler giyin. sınıf sizi her açıdan inceleyecek; ne giymiş, saçı nasıl, nasıl duruyor, vs. bir nevi sahne performansı göstereceksiniz, tekrar başarılar

12. 19 Mart 2010
  13. yumi

yumi askerime aşığım Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    canım benim benimde bu sene ilk görevim bende aynı senin gibi heycanlıydım yaşım küçük ya beni dinlemezlerse diye,ama inan bu işin yaşla falan hiç alakası yok,adımlarını sağlam bas bak bizim müdür bana öyle demişti,10 yıllık öğretmen gibi gir sınıfa,onlara hiç belli etme heycanını,inan herşey çok güzel olucak iyi şanslar canımolumunekankayizsmile

14. 19 Mart 2010
  15. dove

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0

yerimseniben çok teşekkür ederim busybee. çok heyecanlı bir süreç bu! Geçen gün sadece etüt saatine gittim ve bana yapamadıkları soruları sordular tek tek gelip. sonra da teşekkür ederim öğretmenim dediler, sanırım hayatımda duyduğum en güzel cümlelerden biri! opuyorumnanaktan Birebir ders çok daha basit... Sınıfın önüne çıkmaktan korktum sadece :bbo: ben kendime ne kadar güvenli olursam onlar da beni o kadar yetkin biri olarak görecekler o zaman
    yorumun ve yardımın için teşekkürler....

16. 19 Mart 2010
  17. dove

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    evet canım haklısın. bence yaşadıklarımızla yanlışlarımızı ve doğrularımızı görüp ona göre değişiklikler yapıyoruz hayatımızda. Zamanla öğrenicem inşallah :))

18. 19 Mart 2010
  19. dove

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    sevgılı yumi,
    teşekkürler, böyle benim yaşadıklarımı yaşayan birilerinden dinlemek, yalnız olmadığımı hissetmek çok güzel.. Yavaş yavaş atıyorum korkularımı... kaydirigubbakcemile2