Ben isteyerek hayat kadını olmadım/ Et pazarında isteyerek etimi satmadım.

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve realist tarafından 17 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  17 Nisan 2008
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148

  Bu haber, Tempo dergisinin bu haftaki sayısında yeraldı
  ‘Ben isteyerek hayat kadını olmadım/ Et pazarında isteyerek etimi satmadım.’ Bu dizeler, eski hayat kadını Ayşe Tükrükçü’ye ait. 2007’de bağımsız milletvekili adayı olan Tükrükçü, gazeteci Alper Uruş’a hayatını anlattı.  Yıl 1995... Pencereleri hayvan mezadına bakan, Eskişehir’de bir genelevde başlıyor hikâye ve Ayşe Tükrükçü’nün hayatı önümüzde sayfa sayfa açılıyor. Ayşe, yani ‘o dünyada’ bilinen ismiyle Seda, o zaman 28 yaşında.
  Her hayat kadınının bir hikâyesi vardır. “Sen nasıl düştün?” diye sorarsanız, oturur yatağın kenarına, usul usul anlatır. Fonda Neşet Ertaş, “Ben gülmedim yalan dünyada” diye içli içli söylerken türküsünü, Ayşe soruyu yanıtlamadan bir sigara yakıyor. Derin bir “Ahh” çekerek anlatmaya başlıyor.
  1976 yılına dönüyoruz. Ayşe dokuz yaşında. Almanya’ya çalışmaya giden ailesi, onu Gaziantep’teki köylerinde babaannesine emanet etmiş. Ayşe’yi ‘kötü yola’ iten elin ilk sahibi, öz be öz amcası Ali Rıza. Bir yaz gecesi, kendi kızının gözü önünde, yeğeni Ayşe’ye tecavüz eden Ali Rıza. Böyle bir amcayı, gözünüzün önüne getirebilir misiniz? Ayşe’nin tek kişilik hikâyesi, Türkiye’de görmediğimiz, bilmediğimiz birçok kızın hikâyesi aslında.

  Evleneceğini sandı satıldı
  Kitabın sayfalarını çevirirken anlıyorsunuz ki, Ayşe’nin talihsizliği, amcası tarafından tecavüze uğradığı gece başlamıyor. Ayşe, Almanya’da ailesinin, Gaziantep’te babaannesi ve tecavüzcüsü Ali Riza’nın yanında, yani bir orada, bir burada, itile kakıla başlıyor hayata. Amcasından kaçmak için Almanya’ya, ailesinin yanına gidiyor. Ayşe’yi burada da her gün babası dövüyor. Vücudundaki morlukları gören Alman öğretmenleri, onu ailesinden alıyor. Alman hükümetinin vasiliğinde, Berlin’de, Çocuk Yurdu’nda kalıyor bir süre. 17 yaşında ailesine ‘imzayla’ teslim edildikten sonra, yine dayakla sokağa atılıyor. İlk gençliği Berlin’in sokak köşelerinde, izbelerde, barlarda geçiyor.
  Ayşe, “Belki kurtulurum bu hayattan” umuduyla 23 yaşında, amatör futbolcu Hasan ile evlenip Türkiye’ye dönüyor. Kahramanmaraş’ın küçük bir köyünde kayınvalide baskısı, kayınbirader dayağı ve her şeye ‘suskun’ bir kocayla yaşıyor. Yediği dayakla beş aylık bebeğini kaybediyor. Borçlar, dayak ve kayınbirader tacizi boyunu aşınca, Hasan’dan ayrılıyor.
  Anadolu’nun küçük ilçelerinde, ‘dul’ kadın yaftası sırtında, tutunurken hayata, Ökkeş Bahri Yılmaz çıkıyor karşısına. Ayşe, içinde bir umut, “Belki bu adam kurtarır beni” diyor.
  Ökkeş, önce nişan yüzüğü takıyor Ayşe’nin parmağına. Sonra oynadığı türlü oyunlarla, bir gece, Zührevi Hastalıklar Hastanesi’nde koluna ‘fahişe’ damgası vurduruyor. Ökkeş, 19 Kasım 1993’te, Ayşe’yi elinde vesikasıyla, Mersin’de genelev patronu Adanalı Burhan’a satıyor.

  “Gel, en ballısı burada” Ayşe Tükrükçü’nün geneleve ilk adımını attığı satırları okurken, arka fonda Ceylan’ın, ‘Adaletin Bu mu Dünya’ şarkısı çalıyor. Genelevde kadınlar, müşteriler için ayna karşısında güzelleşirken, Ayşe’nin de önüne kırmızı dantelli bir iç çamaşırı atılıyor.
  Sıra sıra, genç, yaşlı erkeklerin dizildiği genelev kapısında Cemal, “Burada, burada! En güzeli, en tazesi, temizi, balı, kaymağı burada abi, burada!” diye bağırıyor. Genelev patronu Adanalı Burhan, “Çalışmam” diye direnen Ayşe’yi, “İster çalış ister çalışma, artık o.....sun” diyerek dövüyor.
  Ayşe, genelevdeki ilk müşterisinin adını hiç unutmuyor: ‘Ceylanlı Yusuf’. İkinci müşterisi, 50 yaşlarında, kısa boylu bir adam, biraz önce para karşılığı Ayşe’yle yatan o değilmiş gibi, “Kızım, bacım, sen niye o..... oldun?” diye soruyor. Ayşe, birlikte olduğu her erkekten sonra, içine musluğa bağlı bir hortum sokarak içini temizliyor. Ayşe ilk gün tam 23 kişiyle yatıyor.
  Bir günde 23 erkek mi? Ayşe, sigarasından bir nefes alıp yeniden, “Bayram günleri sayı 30’a çıkar bacım” diyor. Genelevde uzun süre çalışan kadınlar, artık oraya gelen erkekleri gözünden tanıyor. İlk defa geneleve gelen erkeklere ‘çaylak’ diyor kadınlar. Çaylaklarla genelevde, “Koçum, gel sana süt vereyim” diye dalga geçiliyor. Bir de ‘sapkınlar’ var. Onları tanımak kolay. Ayşe, “Kadının neresine bakıyorsa, oradan belli olur müşterinin ne istediği. Göğsüne mi bakıyor, kalçalarına mı?” diye anlatıyor. Kimi..... istiyor, kimi sadece konuşmak, kimiyse parasını ödedikleri kadınları dövüyor... Genelev patronlarının emriyse kesin: “Müşteri ne isterse yapacaksınız!”

  Flamingo duruşu
  Ayşe’nin Mersin’de 250 bin lira (25 YTL) olan vizite ücreti, Eskişehir’de 400 bin liraya (40 YTL) çıkıyor. Onu Eskişehir’deki geneleve satan, yine ‘dostu’ Ökkeş Bahri Yılmaz. Tek bir ricası var Ökkeş’in genelev patronundan: Ayşe’nin sabit müşterisi olacak. Sabit müşteri olma hakkı, sadece kadınların ‘p.......’lerine tanınıyor.
  Ökkeş, Ayşe’yi geneleve satarken ona, ‘Flamingo duruşunu’ da öğretiyor. Bu duruşta, işveli bir şeklide duvara yaslanacaksınız. Sonra bir ayağınızı, öteki bacağınızın dizine koyacaksınız. Tabii üzerinde iç çamaşırlarının en s...... olacak; kırmızı, leopar, siyah dantel.
  Ayşe de flamingo duruşuna geçip her gün, genelevin girişinde, müşterilerine göz kırpıyor. Kimi müşteriler, “Bir arkadaşa bakmaya gelmiştik” der gibi, kaçamak bakışlar atıyor. Deneyimli olanlar yol yordam biliyor ve daha arsız:
  “Selamünaleyküm.”
  “3 numara geç geliyorum.”
  Müşteri odaya çıkarken, Ayşe, kasadan bir marka alıyor. Gün sonunda kadınlar patrona markalarını veriyor. Her erkek bir marka. Böyle tutuluyor genelevde günlük hesap.

  Beyaz gelinlikle çıktı
  Ayşe Tükrükçü’nün, bol arabesk sosuna bulanmış Türk filmlerini aratmayan genelev hayatı, Türk filmlerine yaraşır şekilde noktalanıyor. Genelevde çalışan her kanının hayalidir, oradan beyaz gelinlikle çıkmak. Ayşe’nin, Kütahya’da genelevde çalışırken tanıştığı Ahmet, ona “Helalim olacaksın” diyor. Ayşe’nin geneleve 30 milyonluk borcunu ödeyip, beyaz gelinliği giymek için tam 877 kez kendini satması gerekiyor. O da satıyor. Evleneceğini müjdelediği müşterileri, “Hayırlı olsun yenge. Evleneceksen yapmayalım istersen” diyor ama yine de Ayşe’yle birlikte oluyor. Ayşe, düğün dernekle 1996’da, Ahmet’in kolunda, beş yıllık genelev hayatıyla vedalaşıyor.
  Ayşe Tükrükçü, 24 Mayıs 2007’de, İstanbul 2. Bölge’den bağımsız milletvekili adayı olduğu güne kadar geçen 12 yılın beş yılında, Ahmet’le evli kalıyor. “Genelevdeki hayatımdan kötüydü!” dediği evliliği boşanmayla noktalanınca, orada burada temizlikçilik yapıyor, iş bulamayınca İstanbul Vakıf Gureba Hastanesi’nin bahçesinde aylarca, sanki hasta yakınıymış gibi yatıyor.
  “Hayatsız kadınlar için”
  Çıkacak kitapta hayatını anlatan Ayşe Tükrükçü ile Türkiye, Taksim’de elinde, “Eski Genelev kadınıyım! Modern Köle! Hayatsız kadınım! Tüm hayatsız kadınlar için adayım!” yazılı pankart taşıdığında tanıştı.
  Yazdığı biyografilerde insanın ruh halini ustalıkla betimleyen Stefan Zweig, “Biri için talihsizlik daha baştan öngörülmüşse, tanrılar ona işaret edip yol göstermez. O, yolunu yürür ve karşısına çıkan kader onu kendi içinde büyütüp yetiştirir” der. Ayşe Tükürükçü ya da Seda, siz ona nasıl hitap etmek iterseniz adı o olsun, kendi seçmediği yolda büyüyüp güçlenen, kişiliğini oturtan kadınlardan.
  Kitaptan, Zweig’in biyografilerindeki gibi edebi bir haz almayacağınız kesin; kitap da size edebi haz değil, ‘gerçeği sadece gerçeği’ vaat ediyor. Genelevlerde yaşananları, yani içeriyi dışarıya anlatıyor. l
   
 2. 17 Nisan 2008
  Konu Sahibi : realist
 3. VAZGECILMEZIM

  VAZGECILMEZIM DÜDÜKSÜZ TENCERE Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  4.148
  Beğenildi:
  346
  Ödül Puanları:
  188
  böyle bi hayat hikayesi okumadım daha önce.çok ama çok ilginç.hani gerçketende diolarya zevkimden düşmedim buralara die bak bu kadın zevkinden düşmemiş gerçketen.bu kadar acıya rağmen ayakta durmasına şaşırdımm.biz küçük bi olayda bile ölmek isterken kimbilir o her erkek eli vücuduna değdiğinde içinde nasıl sessiz çığlıklar atıyor hayata küfürler savuruyordur
   
 4. 17 Nisan 2008
  Konu Sahibi : realist
 5. Laale

  Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  19.328
  Beğenildi:
  21.412
  Ödül Puanları:
  363
  Okurken tüylerim diken diken oldu..benneyaptımki
  Allahım herkese doğru yolu göstersin inşallah:çok üzgünüm:
   
 6. 17 Nisan 2008
  Konu Sahibi : realist
 7. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Benim de diken diken oldu da böyle bir hikayeyi herkes okusun istedim.Zannetmiyorum bu işi isteyerek yapan bir kadın olsun.Allah yardımcıları olsun.Allah hpsini kurtarsın ,ELİMDEN BAŞKA BİRŞEY GELMİYOR!...
   
 8. 17 Nisan 2008
  Konu Sahibi : realist
 9. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
  gerçekten tüylerim diken diken oldu...ve bence kimse isteyerek oralara düşmez..ya parasızlıktan,çaresizlikten ya da insanlık dışı düşüncesi olan yaratıkların yüzünden düşmüşlerdir..çok ince ve hassa bir konu...tv de her seyrettiğimde de ağlıyorum bir kadın olarak oradaki kadınların çektiklerine ama ne çare ki bir çare bulunamıyor..allah kimseyi düşürmesin ve allah herzaman doğru insanlarla karşılaştırsın bizleri ve gelecek nesiller....
  sevgiyle kalın...
   
 10. 17 Nisan 2008
  Konu Sahibi : realist
 11. snookie

  snookie Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2007
  Mesajlar:
  1.506
  Beğenildi:
  130
  Ödül Puanları:
  153
  evet demekki herşeyin sebebi aile mutluluktan mutsuzluktan onlardan geçiyor bir kere babanın yanına gittiğinde dövmesi bitiriyor olayı zaten baba böyle yaparsa baba yarısı denen amca da yapar gerçekten de doğru kimse düşmek istemez oralara allahım herkesi ve herkesin evladını korusun....
   
 12. 18 Nisan 2008
  Konu Sahibi : realist
 13. UfuruktenPrenses

  UfuruktenPrenses twitter@UfuruktenPrnses Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  11.741
  Beğenildi:
  867
  Ödül Puanları:
  203
  ne hayatlar var...
  Allah hep iyilerle karşılaştırsın ..
   
 14. 18 Nisan 2008
  Konu Sahibi : realist
 15. gurbaa prenses

  gurbaa prenses KK'nın Haylaz Kızı Pro Üye

  Katılım:
  23 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  11.253
  Beğenildi:
  190
  Ödül Puanları:
  213
  ibretle okunulası ve ders alınması gereken bir hayat hikayesi...
  Rabbim korusun cümlemizi
  halimize binlerce kez şükürler olsun
   
 16. 18 Nisan 2008
  Konu Sahibi : realist
 17. EU1

  EU1 Guest

  Çok etkilendim..Allah kimseye yaşatmasın böyle şeylerr
   
 18. 18 Nisan 2008
  Konu Sahibi : realist
 19. BarbunyaPilaki

  BarbunyaPilaki Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  827
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  Allah çoluğumuzu çocuğumuzu kendimizi korusun. Okurken çok üzüldüm bir insan ancak bu kadar kötü duruma düşürülebilir. Bir insanı ailesi ancak bu kadar mahvedebilir. Allah bu duruma düşmüş bütün çaresiz kadınların yardımcısı olsun.Hiç bir kadın bilerek severek isteyerek bu işi yapmaz .