Ben sigarayı bırakamam...

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve Meltoo tarafından 16 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

16 Temmuz 2008
    Konu Sahibi : Meltoo
  1. Meltoo

Meltoo Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Hanımlar 5 haftalık hamiş oldğmu öğreneli 5 gün oldu. ve bugün doktorum kesinlikle sigara içmeyeceksin dedi...ben günde 1 paket sigara içen biriyim ve hiç bırkmayı düşünmüyorum dediğim bi anda bırakmaya mecbur kaldım... Yoğun iş temposuyla çalışsamda mutlaka sigara için ayıracak vakit buluyorum. 3-4 aylık olunca bırakırım die düşünüyodum ama ne yapıcam ben? bırakamam die düşünüyorum. Gerçekten bu kadar küçükken de bebeğe zararı var mıdır?

2. 16 Temmuz 2008
  3. eylul166

eylul166 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    833
    Ödül Puanları:
    238
    ilk üç ay bebeğin organ gelişiminin oluştuğu ve tamamlandığı aylardır sonrasında ise oluşan bu organların gelişimi söz konusudur..önemli olan bu aylarda içmemek..eğer bırakamam diyorsanız günde bir tane için ..ama eski hayatınıza devam edemessiniz..bunu o küçük ve size muhtaç canlıya yapamassınız..ilk aylarda içilen sigara bebeğin kalp ,beyin ve ciğer gelişimini kötü etkilerken ,diğer aylarda içilmesi de bebeğin erken doğmasına ,düşük ağırlıklı ve solunum problemli doğmasına sebep olur..içine tütün sarılmış o adi kağıt parçası ,size anne diyecek mis kokulu bir bebekten kıymetli ise için..

Son düzenleme: 16 Temmuz 2008
  4. 16 Temmuz 2008
  5. TRAKYALI

TRAKYALI Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    106
    Benim karşi komşumda hamile oda içiyo amma hiç iyi yapmiyo.bu arada bi zarari olurmu diye sorman bile hata oluyodur zaten nikotini aldiğin an bebeğin hücrelerinde dolaşmaya başliyo ve 48 saat etkisi gitmiyo zavalli miniğinin ciğerleri yeni yeni oluşmaya başlarken sen oluşmasin diye uğraşiyo gibisin hiç kusura bakma ama ben sigara içen tüm annelere hayret ediyorum resmen bebeğini zehirlemek için uğraşiyorlar annelik daha farkli şeyleri gerektirir.bazi anneler yediklerine bile dikkat ederken bazilarida sorumsuz oluyorlar hangisi olmak istediğine sen karar ver canimin içi.

6. 16 Temmuz 2008
  7. kSo

kSo Guest

ahhh canım bebeğinin organları oluşuyor ilk 3 ayda diğer 6 ay sadece gelişiyor yazık değilmi ona
    tabiki sanada yazık ben hiç içmedim 19 haftalık gebeyim yanımda bile içirmiyorum o sana ALLAH'ın bir hediyesi iyi davran kıymetini bil
    ama tabiki son karar senin
    ayrıca bebeğini hayırlısıyla kucağına almanı dilerima.s.

8. 16 Temmuz 2008
  9. EU2

EU2 Guest

sen ilkönce BIRAKAMAM demektekten vazgeç.BIRAKMALIYIM de.sonuçta beyinde biten bi olay bu gece uykuda geçirdiğin vakitte nasıl içmeden duruluyorsa şimdi de durulabilir.ben 1 paketten fazla içiyordum ama şuan yanımda içirmiyorum bile.azaltırım de bırakacam de ama bırakamam deme sakın kendine istediğini yapma hakkın var ama o küçücük oluşmaya çalışan ciğerlere bunu yapamazssın özelliklede ilk 3 ayında.

10. 16 Temmuz 2008
  11. sabirsizim

sabirsizim nazlı kuzummm Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Bırakın doktorun sakın sigara içmeyin demesini yanınızda da içirtmeyin diyorlar
    hem normal insanın sigara içmesi ne kadar kötü ise sizde içinizdeki canlıya da içiriyorsunuz o sigarayı ve daha yeni gelişmekte olan ciğerleri etkileniyo tabiiki eğer bırakmaz iseniz doğunca astım başta olmak üzere alerjik hastalılara karşı bünyesi çok zayıf olacak ve yine okuduğum birşey bu ileri de hiperaktif olma olasılığı çok yüksek
    valla bizim bi arkadaş vardı oda sizin gibi bir paket sigara içiyordu herkes içme dediyse de içti doğurana kadar hemde bırakamadı yani ama mesuliyeti size kalmış yani ona bişey olursa Allah korusun

12. 16 Temmuz 2008
  13. izmirlimmm

izmirlimmm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bende 8 haftalık hamileyim bende sigara kullanıyorum normalde doktorum dediki içmemen doğrusu ama bizler tiryakilere 3 tane veriyoruz çünkü ilk 3 sigara kana karışmıyor dedi ama içmesen daha iyi diye bunuda belirtti bende günde 2 tane falan içiyorum inşallah onuda kesicem

14. 16 Temmuz 2008
  15. sefamolsun

sefamolsun radyoda yine sezen çalıyo Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Kesinlikle bırakmalısın sigarayı canım yaa....
    Bak bende 10 yıllık günde bir paket sigara içen bir tiryakiydim.
    Tiryakiydim diyorum çünkü bir bebeğim olsun diye karar verdiğim anda bıraktım 3 ay öncesinde folik asitimede başladım.Çünkü daha sonradan vicdan azabı duyuracak bir hatam olmasın içimde hiçbir ukte kalmasın istiyordum.Hergün yazıyor gazeteler dergiler kitaplar okuyoruz o dakar mühim olan uygulamak.Sorman bile hata hiiiç alınma hamileyken sigara içen kadınlara çok kızıyorum çok hiçmi vicdanın sızlamıyor.
    Şu an sigarayı bırakalı 8 ay olacak sanırım.Hamilemisin dersen ne yazıkki değilim korunmayı bıaraktıım ilk ay hamile kaldım ama dış gebelikmiş laparoskopik ameliyat geçirdim.İki ay yasağım var bir ayını doldurdum.Ağustos ayında tekrar çalışmalara başlıycaz.Allahım isteyen herkese versin.
    Sonradan çok pişman olursun çok onun için içme canım içme!!!!!!!!1

16. 16 Temmuz 2008
  17. kxixzxixl_melek

kxixzxixl_melek Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    bende tiryakiyim hamile oldumu öğrendimde azalttım iki ay boyunca.doktorum bana hemen bırakıcaksın demedi.günde 5 tane ile basladım sonra 4 sonra3 sonra hiç.......doguma kadar içmedim.arada kaçamak vardı.arkiler içerken içerdim.dogum yaptım 6 ay emzirme süresincede içmedim.sonra gene basladım :KK43::KK43::KK43::KK43:bebegim saglıklı şimdi çok şükür.bebegine sebeb olma..artık yanlız deilsin beden sadece sana aitken istediğin zararı ver.şimdi kan akışın bile değişik.bebegini kanınla besliceksin.yazık kıyma derim.sabret olurmu kardeşim.allahım analı babalı büyütsün inş.hayırlı evlat olması dileğiyle........

18. 16 Temmuz 2008
  19. kurmis

kurmis Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148
    zararı olmaz mı hiç..
    hem belgeselde izledim gecen,plesentadan geçişi engellenemeyen iki zararlı madde varmış.
    nikotin ve alkol..
    yazık etme bebeğine..

hamile kalmak için nasıl fedakarlıklar yapıyorlar insanlar,
    sen bir sigaradan mı vazgecemeyeceksin yani??