Bende oğluma isim arıyorum yardım edin

Konusu 'Bebeklerimizin Cinsiyetleri ve İsimler' forumundadır ve dilek23 tarafından 16 Eylül 2010 başlatılmıştır.

16 Eylül 2010
    Konu Sahibi : dilek23
  1. dilek23

dilek23 hayatımın anlamı oğlum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    sizden anlamı güzel ve kulağa hoş gelen isimler istiyorum veçocuklar isminin anlamını taşıyorlar ya tanıdıklarınız varsa bahsedermisiniz

2. 16 Eylül 2010
  3. hunny

hunny hunny&bunny=SUNNY =) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    canım yusuf ismi güsel kuranda da geçio ama anlamı
    1. Hz. Ya'kub (a.s.)'un oğlu olan peygamber Hz. Yusuf. 2. İbranice; inleyen, ah eden, inilti.
    ve çok yaramaz oluyolar bende söylemesii

benimde oğlum olucak ben kerem ismini düşünüyorumm anlamı
    1. Asalet, asillik, soyluluk. 2. Cömertlik, el açıklığı lütuf, bağış, bahşiş.

mesela eymen isminin de anlamı çok güsell
    . Daha uğurlu, çok talihli, hayırlı, kutlu. 2. Sağ taraftaki. Eymen b. Hureym:. Sahabedendir. Mekke'nin alınışı sırasında müslüman oldu. Babası ve amcası Bedir şehitlerindendir. Hadis rivayctiylc ün kazandı.

ve eymen ismiyle ilgili olarak ek bilgi

Ümmü eymen; kadın sahâbîlerden peygamberimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) “annemden sonra annemdir. ” buyurduğu ümmü eymen, peygamberimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) babası abdullah’ın kölesiydi. Esas adı bereke olup, ümmü eymen künyesidir. ümmü eymen radıyallahü anhâ, peygamberimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) doğuşuna şâhit olup, küçük yaşta o’na hizmet etmiştir. Peygamberimiz altı yaşındayken annesi âmine hâtunla medîne’ye gittiklerinde ümmü eymen de yanlarında idi. Medîne’den mekke’ye dönüşleri sırasında ebvâ denilen yerde hazret-i âmine vefât edince, ümmü eymen o sırada altı yaşında bulunan peygamberimizi (sallallahü aleyhi ve sellem) mekke’ye getirip dedesi abdulmuttalib’in yanına bırakmıştır. Bundan sonra da peygamberimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) yanından ayrılmayıp hizmet etmiştir. Daha sonra islâmiyet tebliğ edilince müslüman oldu ve peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) tarafından âzâd edilip serbest bırakıldı. ümmü eymen islâmiyet gelmeden önce ubeyd bin zeyd adında bir kimseyle evlenmişti. Bu evlilikten eymen adında bir oğlu oldu. Bu sebeple bereke adı unutulup kendisine eymen’in annesi mânâsında ümmü eymen denildi. Bu kocası islâmiyet gelmeden önce vefât etti. Dul kalan ümmüeymen, oğlu eymen’i büyütüp yetiştirdi. İslâmiyet gelince kendisi ve oğlu eymen müslüman oldu. Oğlu eymen daha sonra hayber gazâsında şehit oldu. peygamberimiz hazret-i hadice vâlidemizle evlendiğinde hazret-i hadice, peygamberimize (sallallahü aleyhi ve sellem) zeyd bin hârise adında bir köle hediye etmişti. Peygamberimiz de (sallallahü aleyhi ve sellem) onu âzâd ederek serbest bırakmıştı. Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem); “cennet ehlinden bir kimseyle evlenmek isteyen ümmü eymen ile evlensin. ” buyurduğunda, zeyd bin hârise ümmü eymen ile evlendi. Bu evlilikten usâme bin zeyd doğdu. hazret-i ümmü eymen medîne’ye yapılan hicrete katılıp hicret etti. Hicret yolculuğu sırasında oruçlu idi. “revha” denilen yere gelince akşam olmuştu. Son derece susamış ve hiç kimsede su bulamamıştı. Susuzluktan kıvrandığı bir anda semadan beyaz bir ipe bağlı bir kap suyun kendisine doğru uzandığını görüp, tutarak kana kana içmiştir. Bu hâdiseyi anlatıp, artık o günden sonra hiç susamadım demiştir. ümmü eymen radıyallahü anhâ medîne devrinde yapılan savaşların bir kısmına katılmıştır. Uhud savaşında, o da diğer kadın sahâbîler gibi su dağıtmış, yaralıların yarasını sarmış, ağır yaralıların medîne’ye götürülmesinde yardımcı olmuştur. Hayber gazvesinde de aynı hizmeti görmüştür. Kocası zeyd bin hârise, mûte savaşında 100. 00 kişilik rum ordusuna karşı 300 kişilik orduyla savaşıp, kumandanlık ederken şehit oldu. (bkz. Zeyd bin hârise) ümmüeymen, peygamberimizin sallallahü aleyhi ve sellem ağır hastalığı sırasında suriye tarafına gitmekte olan orduya kumanda eden oğlu usâme bin zeyd’e peygamberimizi (sallallahü aleyhi ve sellem) ziyâret etmesini söylemiştir. Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem vefât edince ümmü eymen günlerce ağlayıp gözyaşı dökmüştür. Hazret-i ebû bekr ve hazret-i ömer ziyâretine gidip, artık ağlamamasını söylediklerinde o; “beni resûlullah’ın (sallallahü aleyhi ve sellem) vefâtı ağlatmıyor, zîrâ her canlı ölümü tadıcıdır. Beni vahyin kesilmesi ağlatıyor. ” şeklinde cevap vermiştir. ümmü eymen radıyallahü anhâ, hazret-i ömer’in halîfeliği sırasında çok yaşlanmış ve ihtiyarlamıştı. Eshâb-ı kirâm onu ziyâret edip, hürmet gösterirler ve ikrâmda bulunurlardı. Hazret-i ömer, ona geçimini sağlaması için yıllık bir yardım bağlamıştı. Hazret-i ömer şehit edilince çok ağlayıp, üzülmüştür. Ümmü eymen, hazret-i osman’ın halîfeliğinin ilk aylarında vefât etti. işte size eymenin anlamı !!kız ismi diyenlere cevap oldu sanırsam.

biras uzun oldu ama neyseee :lepi: delikafadulden inşş yardımcı olabilmişimdir canımm yerimseniben

4. 16 Eylül 2010
  5. fatma2005

fatma2005 canım elif duru 'm Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    allah sağ salim kucağınıza almayı nasib eder işallah
    beğendiğim isimler var fikir açısından

yağız:yiğit anlamında
    azad:hür serbest kimseye bağlı olmayan
    muhammed ismide çok güzel
    utku ,ömer ,kerim şimdilik benden bu kadar daha sonra aklıma geldikçe yazarım

hayırlı olsun...yakışıklı oğlunuz....:nazar:

6. 17 Eylül 2010
  7. cherry81

cherry81 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    ben oglum olacak olsa idi eymen koyacaktim, burada yazilan eymenin anlamlarini bilmiyordum ama, cennetin kapilarindan birisi oldugunu biliyorum. Bence cok guzel isim, kizim olacagi icin bu isimi simdilik kullanamiyorum :)

8. 17 Eylül 2010
  9. yasmin_84

yasmin_84 minik kuşum Üye

Beğenildi:
    45
    Ödül Puanları:
    148
    efe=yiğit mert,çınar:uzun ömürlü,yiğit:güçlü,cesur,oflaz:gürbüz,yakışıklı

10. 18 Eylül 2010
  11. CiLeKLi...

CiLeKLi... Sana emanetiz... Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    108
    Allah hayırlısıyla kurtarsın inşallah.

benim en sevdigim erkek ismi şu sıralar Ege.. çünkü ege denizini çok ama cok sevıyorum. kulaga gelısı de cok havalı ve hos bence. oglum olsa yarın ege koyarım ismini.

saglıkla gelsin inşallah.

12. 19 Eylül 2010
  13. Nazim83

Nazim83 rabbim sana emanet Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    erkek olsaydı bizimde kesin yusuf olacaktı yaramaz oluyorlar diyor bir arkadaş yaramazlıklarını bilmiyorum ama çok güzel oluyorlar yusuflar
    kerem yusuf-efe emir hoşuma giden isimlerdii bnm

14. 20 Eylül 2010
  15. sebilay

sebilay Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    batuhan,kaan,kerem,

16. 20 Eylül 2010
  17. minikkedicik

minikkedicik Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    berkin emir ikisini birden koyun koyarsanız.
    allah nasip ederse bana bende bunu koyacam

18. 20 Eylül 2010
  19. esmen

esmen Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146