Benign paroksismal konumsal baş dönmesi

Konusu 'K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz' forumundadır ve breakforlove tarafından 25 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  25 Ekim 2007
  Konu Sahibi : breakforlove
 1. breakforlove

  breakforlove Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.401
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Vertigo aniden sallanıyor olduğunuzu veya etrafınızdakilerin hareket ettiği hissine kapılmanızdır. Bir dönmedolapta dönddönüyor olduğunuzu veya kafanızın içeride döndüğünü hissedebilirsiniz. İyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV), en yaygın vertigo türüdür.

  Rahatsızlık başınızın konumunda meydana gelen bir değişiklikle bağlantılı olarak, kısa ve yoğun baş dönmesi nöbetleri ile kendini belli eder. Başınızı belli bir yönde çevirdiğiniz, dik bir konumdan yatar hale geçtiğiniz, yatakta diğer yana döndüğünüz veya sabah yatakta doğrulduğunuz zaman meydana gelebilir. Yukarı bakmak için başınızı çevirmek de İyi huylu paroksimal pozisyonel vertigo nöbetini beraberinde getirebilir.

  Vertigo, genellikle hareketi ve başınızın konumundaki değişiklikleri sezen sinirlerle ve iç kulağınızdaki (vestibüler labirent) denge yapıları ile ilgili bir sorundan ileri gelir.

  İyi huylu paroksimal pozisyonel vertigo sıkıntı veren bir sorun olabilse de, nadiren ciddidir. Doktorun muayenehanesine giderek İyi huylu paroksimal vertigo için etkili bir tedavi görebilirsiniz.


  TEŞHİS VE TEDAVİ İÇİN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ!