Benim gibi pevli bebeğinizmi var lütfen bilgileri paylasalım

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve gamze-20 tarafından 7 Nisan 2009 başlatılmıştır.

7 Nisan 2009
    Konu Sahibi : gamze-20
  1. gamze-20

gamze-20 2012 yeni bir ben Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    benim giibi pevli bebeğiniz varsatedavi sürecini ayak gelişimini konusmak isterim

2. 17 Nisan 2009
  3. ebrizm

ebrizm Prenses Beril in annesi Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    benim bebeğimde pvl li şu an nöörolojik takibi yapılıyor sadece mr ve eeg çekildi henüz çok küçük olduğundan herhangi bir rehabilite yapılamıyor. şu ana kadar kasılmaya rastlanmadı yada anlaşılmadımı bilmiyorum aslında anlaşılmamaıştır diye sürekli kendimi yiyorum.siz neler yapıyorsunuz herhangi bir tedavi süreciniz varmı?

guleneylulercan bunu beğendi.
  4. 22 Nisan 2009
  5. gamze-20

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    merhaba ebrizm ilk once belirttiğiniz sorunlara ben bebeğimde rastlamadım pev denilen sey (yani pes ekino varus) içe dönuk ayak olarakta biliniyor benim bebeğim 3 gunluk iken alcılama tedavisi basladı suanda ortez denilen cihazı kullanıyoruz bebeğim 4 ay 8 gunluk sizin ki ne kadar ve rahatsızlıgı biraz daha acarmıısnız

6. 29 Nisan 2009
  7. ebrizm

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    benim bebeğim prematüre şu an 6 aylık doğum tarihine göre ama düzeltilmiş yaşı 5 aylık olucak. pvl yani periventriküler lökomalazi teşhisi kondu fakat herhangi bir bedensel farkı yok ve bu konuda tedavi görmüyor sadece nörolojik takibi yapılıyor

8. 5 Mayıs 2009
  9. gamze-20

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    geçmiş olsun öncelikle inşallah en kısa sürede iyileşir bebeğiniz sizin bahsettiğiniz başka bir rahatsızlık sanırım erken doguma baglı olabilir pev yani pes ekinovarus ayakların içe dönük olma durumu sadece ayak için gecerli tabi bunu yanında baska bir nörolojik sorunda çesitli nedenlere bağlı olabilir ama bu rahatsızlık ortopedik bir sorun size tekrar geçmiş oolsun

10. 23 Haziran 2009
  11. ebrizm

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    teşekkürler allah hepimizin çocuklarına sağlık versin

12. 29 Temmuz 2010
  13. esraberfin85

esraberfin85 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    benimde pevli çocuğum olcakmış mafoldumben ilk duyduğumda yıkılmıştım bugün öğrenmemin 4, günü ama alışmaya başladım üzülmemeye gayret ediorum çünkü onun daha kötü etkilenmesinden korkuorm...aslında kesseler cnm acımaz oda inadına nasıl hareketli beni hayat bağlamak istermişcesine...allah hayırlısı versin artık kesinlikle isyan etmiorum hiç olmasa iidi ama en azından dewasız deiliz.....kızımı çok sewiorum ve ne olursa olsun o bnm hep yanında olcm ben güç vercm ufak bi gülümsemesilede oda bana allah hepimizin yardımcısı olsun herkesn bebeğine sağlıklı ömür versin inş..

14. 29 Temmuz 2010
  15. cennet35

cennet35 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    59
    Ödül Puanları:
    153
    arkadaşlar öncelikle geçmiş olsun bebekleriniz için bu nasıl bir şeydir bilmiyorum ama bu konuyu okuyunca internette biraz araştırdım ve ayakları normale dönen bir bebeğin resimlerini gördüm inşallah sizin bebeklerinizde bir an önce iyi olur alçılama ile düzelebiliyormuş allah bebeklerinize sağlık versin

16. 29 Temmuz 2010
  17. cennet35

cennet35 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    59
    Ödül Puanları:
    153
    En sıkdoğumsal hastalıklardan biridir. Topuklar ve parmaklar içe doğru dönmüştür. Genellikle baldır ve ayak normalden kısadır. Bu kısalık özellikle tek taraflı vakalarda belirgindir. PEV ağrısızdır, düzeltilebilir ve bebeğiniz normal bir yaşama döner.

Her 1000 doğumdan birinde görülür. Her 3 vakadan 1’i çift taraflıdır. Neden olduğu bilinmemektedir. Her 3 vakadan 2 si erkek bebektir. Ailede varsa olasılık iki katına çıkar.

Düzeltme ve alçılama

Tedavi doğumdan hemen sonra başlar. Amaç ağrısız, fonksiyonel bir basma elde etmektir. Doktorunuz nazikce ayağı normal pozisyona getirecek biçimde gererek düzeltir ve düzeltmeyi korumak için alçılar. Düzeltme tedrici olarak her hafta tekrarlanır. Tam normal pozisyona gelmesi aylar alabilir. Düzelme görüntü ve rontgenle takip edilir. Alçılama genellikle 6-12 hafta sürer. Düzelme meydana geldiğinde bunun korunması için yürüme yaşına kadar özel ayakkabılar giyilir. Adeleler 2-3 yaşına hatta bazen 7 yaşına kadar adeleler ayağı eski pozinyonuna döndürmeye çalışır. Bu nedenle 7 yaşına kadar çocukların izlenmesi ve bu arada gerekirse cerrahi müdahaleler yapılması önemlidir.

Cerrahi tedavi

Bazen germe ve alçılama bebeğinizin ayağını tam düzeltmeyebilir. Özellikle de düzeltme ve alçılamaya geç başlandığında. Bu durumda cerrahi tedavi gerekir. Cerrahi tedavi 3-12 aylıkken yapılabilir ve tek seansta ayaktaki bütün kemik, bağ ve tendon bozuklukları düzeltilir. Ameliyat sonrası 6-8 hafta alçı uygulaması ardından özel ayakkabı giyilir.

Tedavi edilmeyen çocuklarda çok ciddi sakatlık ve yürüme bozukluğu oluşur.Günümüz cerrahi teknojisi her yaşta bu rahatsızlığın tedavisine olanak vermektedir. Yine de en iyi sonuçlar 1 yaş altındaki cerrahilerden alınır.

bir siteden bu yazıyı buldum umarım faydam olmuştur

18. 8 Eylül 2010
  19. gamze-20

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    canım öncelikle hiççç üzülme sanırım bebeğin daha dogmadı bunları kafana takıpta hamileliğin guzel donemlerini atlama gelelim pev kısmına anlattıgım gibi benimde oğlum pevli dogdu 5 kez alcı daka sonra ponseti denen alet kullanımı ben kısaca geciyorum eger sormak istediğin varsa sorabilirsin sonuc olarak oglum suan 21 aylık ve diğer saglıklı cocuklardan hiç bir farkı yokkk atlı zıplıyo kosuyor yani bu hastalık tedavisi dogru yapıldıgı surece cook guzel sanuc veriyor onemli olan dr secimi istanbulda isen boylecocukları tedavi etmede cokkk iyi iki dr var bunlardan biri baltalımanı kemik hastanesi AYŞEGUL BURSALI bizim dr bu özel muayenesine gidiyorsun tabi ama stedavi esnasında ucrette yardımcı oluyor digeride şişli floranctigen hastanesi bora göksan ama bunda sigorta gecmiyo ve biraz pahalı aysegul hanıma gore biz ilk basta ikisinede gitti aysegul hanımda karar kıldık tavsiye ederim bir de boyle dogan cocuklarda kalca cıkıgı olma olasılıgı da cok fazla buyuzden bebişin dogunca kalca ultrasyonu cektırmeyi aman ihmal etme kendini rahat tut sakın uzulme bak sonra beişinde uzulur allah dermanı olmayan hastalık vermesinayrıca sana yardıncı olcak bir site öneriyim bende orda takip ediyorum gelişimleri googla PEV.ORG yazarsan orda böyle dogmus ve tedavisi olan bir cok bebek var bizde dahillll