Benım sorunum bu:tepkısel ve yardıma ıhtıyacım var...

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve MakeUp tarafından 20 Ekim 2010 başlatılmıştır.

  20 Ekim 2010
  Konu Sahibi : MakeUp
 1. MakeUp

  MakeUp Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Kasım 2007
  Mesajlar:
  5.049
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  Tepkisel Aşırı Yeme Bozukluğu
  Kısa bir zaman içinde rahatsız olana kadar, aşırı derecede yemek yemek. Tanım

  Aşırı yeme bozukluğu Bulimiya’ya benzer fakat aşırı yedikten sonra her hangi bir temizleme eylemi (kusma, müshil ilacı, aç kalma gibi) olmaz. Kişiler genelde, aşırı yeme krizleri sırasında kendilerini kontrolden çıkmış hissederler. Sonrasında suçluluk duygusu ve utanç duyguları takip eder. Aşırı yeme hastalığına sahip insanların çoğu yiyecekleri, hissetmek istemedikleri duyguları bloke etmek için kullanırlar. Bu kişiler aynı zamanda yiyecekleri günlük yaşam stresine karşı, kendilerini rahatlatmak, kendilerini uyuşturmak yada içlerindeki boşluğu doldurmak içinde kullanabilirler. Bütün Yeme Bozukluklarında olduğu gibi Tepkisel Aşırı Yeme Bozukluğu’da ciddi bir rahatsızlıktır fakat doğru yöntemlerle tedavi edilebilir.

  Belirtileri
  Kilo alma
  Yemek konusunda kontrolsüz hissetmek
  Kendine güvenin düşük olması
  Depresyon
  Tedirginlik
  Kiloda azalma ve artma
  Sekse olan ilginin kaybolması
  Yiyecekleri gizlemek
  Suçluluk duygusu ve utanç
  Kendinden iğrenmek
  Pek çok değişik diyet denemek
  Kilo kaybettikleri takdirde hayatın daha güzel olacağına inanmak
  Gizli yeme alışkanlığı
  Yiyecek ikram edilen sosyal etkinliklerden kaçınmak
  İntihar düşünceleri
  Bedensel ve Tıbbi Komplikasyonlar
  Şişmanlık
  Adet görmede dengesizlik
  Şeker hastalığı
  Yüksek tansiyon
  Yüksek kolestrol
  Osteoartrit
  Hareket etme kabiletinde azalma
  Nefes darlığı
  Kalp hastalıkları
  Karaciğer ve böbrek hastalıkları
  Kalp krizi ve ölüm
  Nedenleri

  Doktorlar tam olarak bu hastalığın neden oluştuğunu bilmemektedir. Araştırmalar aile yaklaşımı, kültürel etkenler ve genler gibi pek çok etkinin hastalığın oluşmasına yol açtığını göstermektedir.

  Nedenlerden bir tanesi, modern ve ekonomik olarak gelişmiş toplumlarda medyanın genç insanlara özellikle kadınlara gönderdiği mesajlardır. Bu mesajlarda ana tema aşırı inceliğin çekici olduğudur. Modeller ve bazı ünlü kişiler gibi ince olabilmek bazı insanların sağlıklı olmayan bir kiloya inmelerini gerektirir. Bazı kişiler hem sağlıklı hemde ince olabilir fakat sorun pek çok gencin sağlıklarını yitirmeden o inceliğe ulaşmalarının mümkün olmamasıdır.

  Bazı genç insanlar medyanın incelik ile ilgili mesajlarına bakarak yanlış fikirler geliştirebilirler. Örneğin, 14 yaşındaki bir genç kız, 1.60m boya sahip birinin ideal kilosunun 40 kg. olması gerektiğine inanabilir, oysa sağlıklı kilo 50kg. olmalıdır. Sonuç olarak yavaş yavaş öğünleri atlamaya başlar ve sağlıklı olmak için ihtiyacı olan besini almayı reddeder. Gittikçe zayıflar fakat kendini genede şişman hisseder. Sonunda öyle bir hale gelir ki gıdasızlıktan dolayı hastaneye kaldırılması gerekli olur.

  Fakat yeme bozuklukları basitçe yemek ve incelme ile açıklanamaz, sorun bundan çok daha karmaşıktır. Yeme Bozukluğu olan kişiler ümitsizce başkaları tarafından onaylanmayı ve kabullenilmeyi arzu ederler ve bazen bu duyguları kısa vadede ince olmakta bulabilirler yada yemek yiyerek kendilerini rahatlatabilirler. Yeme bozukluğu aslında temelde vücudun açıklanmayan duygularını, kendisini ve karşılanmayan ihtiyaçlarını ifade etme şeklidir.

  Tıbbi Yardım Ne zaman alınmalı?

  Aşırı derecede kilo kaybı varsa yada aşırı yemek yemek ve aşırı diyet yapmak arasında gidip geliniyorsa bir doktor ile konuşmak önemli olabilir. İnkar etmek yeme bozukluklarının bir belirtisidir, dolayısıyla kişi çoğunlukla bir aile bireyinin yada arkadaşının ısrarı sonucu doktora gitmeyi kabul eder. Eğer aile bireylerinden birinde yada bir arkadaşınızda yeme bozukluğundan kuşkulanıyorsanız, bir doktora görünmesi konusunda ısrar etmelisiniz, beklemekle zaman kaybetmeyin ve sorunun kendi kendine çözümlenmesini beklemeyin.

  Tedavi

  Genel olarak kabul edilen bir gerçek yeme bozukluklarının tedavisinde, psikoterapist, doktor, yeme uzmanı ve hemşire gibi farklı alandan çeşitli klinisyenlerin tedaviye katılmasıdır

  Çoğu hastada yeme bozukluğunun yanısıra aynı zamanda tedavi edilmesi gereken depresyon, kaygı bozukluğu ve diğer psikiyatrik sorunlarda mevcuttur.

  Yeme bozukluğu, hem fiziksel hemde ruhsal olarak insanı tahrip eder, dolayısıyla bu tür rahatsızlığı olan insanların hemen doktora başvurması gerekir. Erken teşhis ve önlem almak kişinin daha çabuk iyileşmesini önemli ölçüde etkiler. Erken zamanlarda teşhis edilmeyen ve geç kalınan durumlarda yeme bozukluğu kronik bir hale gelebilir ve hastanın yaşamını tehdit edebilir.

  En etkili tedavi yöntemi bir doktor ve yeme uzmanı ile birlikte psikoterapi yada psikolojik danışmanlık almaktır. Tedavi kişiye özel olarak belirlenmelidir, çünkü tedavi hastalığın şiddetine ve hastanın özel sorunlarına, ihtiyaçlarına hitap etmelidir.

  Psikolojik terapi hastanın hem yeme bozukluğuna hemde hastalığın altında yatan kişisel ve kültürel psikolojik etkenlere eğilmelidir. Hastanın hem kendisiyle hemde yiyeceklerle barış içinde ve sağlıklı bir şekilde nasıl yaşayacağını öğrenmesi gerekir.  Çiğdem Alper, MA
  Psikoterapist
   
 2. 20 Ekim 2010
  Konu Sahibi : MakeUp
 3. MakeUp

  MakeUp Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Kasım 2007
  Mesajlar:
  5.049
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  Kilo alımına sebep olan diğer bir yeme bozukluğu ise Gece Yeme Sendromu’dur. Gece Yeme Sendromu kişinin daha çok aksam 6dan sonra, özellikle aksam 8 sabah 6 arası, aşırı yeme isteği ile günlük kalori alımının %56sini alması olarak nitelendirilebilir. Gece yeme sendromunda kişiler daha çok bol karbonhidrat içeren besinlere ağırlık verirler. Hatta istatiksel olarak değerlendirilirse genel olarak gece atıştırmalarındaki yiyeceklerin karbonhidrat oranı protein oranının 7 katıdır.

  Bazen kişi gece uykusundan uyanıp yemek yer ve bunu hatırlayamayabilir. Gece aşırı yemenin ardından kişi tokluk hissinden dolayı sabah genelde kahvaltı etmek istemeyebilir ve günü öğleye kadar bir şey yemeden geçirebilir. Gece aşırı yeme krizleri kilo alımına dolayısıyla obeziteye sebep olabilir.

  Sebepleri hala araştırılmakla birlikte Tepkisel Yeme Bozukluğu ve Gece Yeme Sendromunu depresyon, kaygı bozuklukları, kişilik bozuklukları, alkol ve madde bağımlılığı, kumar bağımlılığı, alışveriş bağımlılığı, kleptomani gibi dürtü kontrol bozuklukları, özgüven eksikliği, öfke, sıkıntı, stres, üzüntü ile birlikte seyreder.

  Mutsuz bir çocukluk dönemi, problemli ilişkiler de bu iki yeme bozukluğunun en önemli sebeplerinden olarak sayılabilir.

  Tepkisel Yeme Bozukluğu ve gece yeme sendromu obeziteye dolayısıyla obezitenin beraberinde getirdiği pek çok kompleks hastalığa zemin hazırlayacağı için tedavi sürecinde beslenme uzmanının yanı sıra psikolojik destek alınması tedavi süresini kısaltacaktır ve tedaviyi daha verimli hale getirecektir.

  Psikolojik Danışmanlık destek sürecinde, kişinin duygusal problemlerini yemek yeme yoluyla bastırmaya çalışmaktan vazgeçmesi, problemlerini sağlıklı bir şekilde çözümlemeye çalışıp, duygu ve düşüncelerini etkili bir şekilde dile getirmesi bu konuda eğitim almış uzman ile üzerinde duracağı en önemli noktalardır. Bunun yanı sıra önceden kazanılmış olan aşırı yemek yeme davranışının yerine kişiye duygusal doyum kazandıracak, kendisine güvenini arttıracak yeni davranışlar üzerinde çalışılır.
   
 4. 20 Ekim 2010
  Konu Sahibi : MakeUp
 5. zemus

  zemus şöfeer Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2008
  Mesajlar:
  3.938
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  Mekeup canım,bence önce dahiliye uzmanına gidip tüm biyokimya tahlillerini yaptırki şeker,tiroid ,kansızlık vb sorunların varmı öğren.
  en öenmliside muhakkak piskolok ve diyetisyene başvur bu tek başına aşılacak bir durum değil dahada kötüye gitmek istemiyorsan bi an önce dr. git..

  mesela benim bunun gibi değil ama sürekli bir açlık ve açlık krizlerim vardıki artık sinirlerimi bozmuştu.
  yemek yiyorum 1 saat geçmeden bir acıkma bi acıkma ice çileden çıkarmıştı beni.
  dr. kan tahlilerimi yaptırdım sonuç ŞEKERİM 154 çıktı yani yüksek..yeme krizlerim hep bundnamış
  bugün 9 gün oldu diyetisyen diyet verdi ve dün şekerim 87 düşmüş..
  belki sneinde bir sorunun var ihmal etme sakın.