benim yerimde olsanız ne yapardınız?

Konusu 'Aşk Hikayelerimiz/Dertlerimiz' forumundadır ve maevey tarafından 18 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    18 Eylül 2008
    Konu Sahibi : maevey
  1. maevey

maevey Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    direk konuya giricem arkadaşlar..ben fen edebiyatta okuyorum son sınıftayım.2 yıldır çıktığım sevgilimse tıp fakültesinde okuyor ..gayet mutluyken ailesinin ilişkimizi bilmesiyle kafalar karışmaya başladı.ailesi doktor olmadığım için beni istemiyor onu geçin çocuğa psikolojik baskı yapıyorlar.kaç defa ayrılalım dedim üzülmeni istemiyorum ailenle arana girmek istemem dedim..gel zaman git zaman 2 yıla kadar geldik fakat sevgilim bu baskıya dayanamadığını söylüyor ve benim tıp vs gibi bir fakülteyi bitirmemi istiyor. bunun için bütün motivasyonları sağlıyor beni gaza getiriyor hatta yalvarıyor bana..seni beklerim diyor..eğer okumayacaksan ayrılalım dayanmıyorum artık buna diyor :çok üzgünüm:
    ben 25 yaşındayım kafam allak bullak bıktım herşeyden..tek emin olduğum onu sevdiğim ve herşeyi göze alabildiğim..doktor olarak kendi hayatımı da değiştireceğimi en iyisi olduğunu söylüyor..
    össyi göze aldım ama o puanı alırmıyım bilmiyorum.. 6 yıl okumak var bide..yoruldum bunaldım sıkıldım arkadaşlar benneyaptımki
    siz benim yerimde olsanız ne yapardınız

Son düzenleyen: Moderatör: 4 Kasım 2010
  2. 18 Eylül 2008
  3. Efla

Efla bize bağışla Allahım Pro Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    108
    tıp fakültesine girmek cidden zor, en az 1 sene büyük bir emek harcayacaksın(devlet ünv düşünüyorsan). en az 6 yıl da okuyacaksın. uzmanlık için uğraşacaksın...
    sen elinden geleni yaparsan;kazanması zor ama imkansız değil.

yeterince istemeden okunacak bir bölüm değil tıp. kendi ilgin varsa, o kadar emek vermeyi göz önüne alabiliyorsan şansını denemelisin. sevgilin için değil, kendin için istemelisin. o okulu sen bitireceksin.

ülkemiz şartlarında; dr olmak , öğretmen olmaktan çok daha avantajlı. bunu da göz önünde bulundur.

ailesinin dediklerine gelince;
    ben mat öğretmeniyim, ama eşimin ailesi kendi memleketlerinden sınıf öğretmeni gelin istiyordu.
    ailelerin istekleri önemli değil bence. ama sevgilinin ailesinin dediklerinden etkilenmesini hoş karşılamadım.
    aynı meslekten olmanın avantajı da var, dezavantajı da. bunları sizin düşünmeniz, aranızda anlaşmanız gerekir.

başkası için değil, kendin için düşün;kararını ver. sevgilin buna saygı duymayacaksa, bu yüzden ayrılmayı düşünürse de kendi bilir.

öğretmenlerin kısmeti çok açık olur(özellikle meb e atanırsan), bunu sevgiline arada hatırlat.
    ayrıca ikiniz de dr olursanız , evde görüştüğünüz zamanlar kısıtlı olacak(nöbetler yüzünden).
    tüm yönleri ile düşünüp bir karar ver.

4. 18 Eylül 2008
  5. MENAR

MENAR Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    hani anne babanın çocuğun mesleğini seçmesine karıştığını duyduk da
    sevgilinin ailesinin meslek seçimine burun soktuğunu ilk defa duyuyorumkafamçokkarıştı

yerinde olsam asla böyle bişey yapmazdım..
    senin yapın dr olmaya müsait mi bakalım
    herkes her istediğini okuyabilseydi.......

arkadasın nasıl bunu senden istiyor yapmazsan da ayrılalım diyor
    hemde zaten üni okuyorsun ve son senenmiş yazık değil mi emeğine senelerine

emek vermiş kazanmışsın şimdi herşeyi sil baştan mı yapacaksın ki
    tıp fakültesinden bahsediyorsun..

ya çok saçma yaa..bi taraf üni okur diğeri lise mezunudur
    hadi belki buna karşı çıkan aileyi anlarım
    (ki bu bile doğru değildir önemli olan kültür farkı olmamasıdır)
    ama sen zaten üni mezunu olunca bir mesleğin olacak neden illa dr'luk
    ailesi istemediğinden dolayı bunu bahane ediyor olabilir mi sence_

6. 18 Eylül 2008
  7. maevey

maevey Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    sildimm

Son düzenleme: 25 Ocak 2010
  8. 18 Eylül 2008
  9. eldeniz

eldeniz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar gerekenleri söylemişler,aynen katılıyorum...
    kendi ayakları üztünde durabilen bir fertsin,başkalarının istekleri değil,senin isteklerinin önceliği olmalı...bugun doktor ol der,yarın başka bir istekle gelse o zmaan ne yapacaksın...

10. 18 Eylül 2008
  11. maevey

maevey Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    sildim

Son düzenleme: 25 Ocak 2010
  12. 18 Eylül 2008
  13. tedil

tedil Guest

doktorluk mesleği kolay bi meslek deil bunu kaldırabilcek yapıdaysan + okadar yılda okurum diosan bide kendi bölümünüde sevmiyormuşsun,dene derim ben!!ama sevgilin kaçıncı sınıfta??o bitirnce hadi ewlen hadi ewlen die baskı yaparlarsa bu seferde??kafamçokkarıştıona nasıl emin olacaksınn?onlarıda bi düşün konuş derim ailesiyle tanış bi bakalım..
    sevgilin söylemişmi senin tıp okuyabilceğini,ozman tamam demişlermi??bu sözü kendi ağızlarından tanışarak sende duy derim bena.ssonradan yine terslik çıkartırlarsa düşünsene bu kadar yıl okuduğunda sırf sevgilin için mahvolcakk:1no2:sözünü al öle başla bu yolaa.s.

14. 18 Eylül 2008
  15. melekberke

melekberke Serseri aşığım..... Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Canım bu ne ya. Doktorlukmuş. Ben senin yerinde olsam kesinlikle bitiririm. Etiketin için seni isteyeceklerse hiç istemesinler. Sevgilinde bugün mesleğine evlenince ailesinin istediği başka şeyler mutlaka boyun eğecektir. Bunlar çocuklarının geleceğine de kesin karışır.

16. 18 Eylül 2008
  17. melekberke

melekberke Serseri aşığım..... Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Kesinlikle bırakırdım canım. Bugün üzülürsün yarın doğru olduğunu anlarsın. Ne demek doktorluk ya? Etiketin için seveceklerse hiç olmasın. Sevgilin de bugün onlar için mesleğine , evlenince onların hoşuna gitmeyecek başka şeylerine de boyun eğecek. Bunlar senin çocuklarının geleceğine de karışır kesin.

18. 18 Eylül 2008
  19. @TUANA@

@TUANA@ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Hemen erkek arkadaşımdan ayrılır, hayatımın akışını hiç değiştirmeden bir an önce mesleğime kavuşup, yolumda ilerlerdim.
    Ne malum ÖSS'yi ilk seferde kazanacağın, tut ki kazanamadın tekrar denemeni isteyecek, denedin ve en sonunda başardın ama TIP okumayı sen gerçekten istiyormusun? bu da var,
    İleride evlendin ben çalışmak istemiyorum desen eşinin ailesi kabul etmeyecek, şimdiden size karışıp yöneten bir aile evlendiğiniz takdirde daha da fazla karışır nasıl olsa istediklerini yapıyorsunuz diye.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.