Ben'le ilgili bilgiler...

Konusu 'Dermatoloji - Deri ve Cilt Hastalıkları' forumundadır ve RedRose tarafından 13 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  13 Haziran 2007
  Konu Sahibi : RedRose
 1. RedRose

  RedRose Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  788
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  108
  Kiminde tek tüm, kiminde sürüyle, ama herkeste illa ki mevcut benler! Onların öyle kıyıda köşede zararsız göründüklerine bakmayın! Prof Dr. Ertuğrul Aydemir'le benlerimizi konuştuk!

  _"Ben" dediğimiz şey tam olarak nedir?
  Halk arasında genellikle çok farklı şeylere "ben" deniyor. Bunların arasında gerçek anlamda ben denilen belirtiler, derinin rengini veren melanin maddesini yapan hücrelerden oluşanlar.
  _Benler nasıl oluşurlar ve neden vardırlar?
  Oluşum sebebi kesin belli değil. Ama esas olarak kişinin kendi yapısı, tamamen kendi genlerindeki özelliklere bağlı. Bir kısmı doğumsal olabiliyor. Sonradan ortaya çıkanlarda özellikle genetik yapıya ek olarak ultraviyolenin, yani güneşin etkisi çok büyük.
  _Güneşin benlere etkisi nasıl oluyor?
  Güneşi gördükçe hem sayıları artıyor ham da yapıları bozulup, dejenere olabiliyorlar. Güneş etkisi derken, burada özellikle ani ve yüksek dozdaki güneş çok önemli. Özellikle yanık yapacak boyutta, kızarma, soyulma vs. gibi durumlar, deri kanserine dönüşme riski taşıyabiliyorlar.
  Benlerin tehlikeli olup olmadıklarını görünüşlerinden anlamamız mümkün mü?
  Belli bir ölçüde anlaşılabilir. Bir kere benlerin sayısının çokluğu önemli. Koyu renkteki benler, renk düzensizliği, mesela bir benin içinde birden fazla renk varsa bunlar da tehlikeli. Ayrıca normalde oval ya da yuvarlar olan benlerin sınırları düzensiz, yani dantel gibi girintili çıkıntılıysa bu da riskli bir durum. Benlerin hareketlenmesi de bir o kadar önemli. Normal duran bir ben kısa süre içersinde büyümeye ya da hızla renk değiştirmeye başlarsa, dikkatli olmak gerek. Bunun yanında benlerin büyüklüğü de önemli. Yarım santimden itibaren, kayda değer belli bir risk taşıyorlar. Benlerin bütününe bakarsar ve hepsini birden değerlendirirsek, melanoma (kanser) dönüş riski yüzde bir civarındadır. Yalnız yarım santimden sorna, yavaş yavaş kademeli olarak tehlike artar.
  _Melanoma nasıl bir kanser türü?
  Benlerden çıkan bir kanser tipi, yalnız deri kanserleri değil, bütün kanser tiplerinin içinde en hızlı ilerleyen ve en çok ölüme neden olan kanserlerdendirb Melonomun yüzde otuzbeşi benler üzerinde çıkıyor, diğerleri sağlam görünen deri üzerinde çıkıyor.
  Peki, kanser riskini ortadan kaldırmak için ne yapmalıyız?
  Yılda bir gibi belli aralıklarla doktor kontrolüne gidilmelib Özellikle çok sayıda beni olanlar için geçerli bu. Bunun yanında güneşten korunmak çok önemli. Güneş cildi bid tetikleyici faktör. Bir de benlerin korunmasında, zedelenmemelerine dikkat etmek gerekir. Çarpma, vurma, sürtme gibi...
  _Et benleri de aynı riski taşıyor mu?
  Genelde halkımız kabarık olan benlerin daha tehlikeli olduğunu düşünür. Oysaki aksine, deriden kabarıklaştıkça tehlike azalır.
  Bazı insanlarda doğum lekesi gibi büyük benler vardır. Bunlar da risk kapsamına giriyor mu?
  Evet. Bazılarında 5 cm, 15 cm gibi büyük benlere rastalayabiliyoruz. Bunlarda ciddi oranlarda, özellikle 20 cm üzerine çıktığı zaman, yüzde onbeşleri bulan melanoma dönüş riski bulunuyor.
  _Ben aldırmanın tehlikesi var mı?
  Genelde benler çıkarılınca kanser olunduğuna inanılır, ama benin tamamının vücuttan atılmasıyla hiçbir şey olmaz. Benden ve onun tehlikesinden kurtulmanın en sağlıklı yolu budur. Ama ben vücut üzerinde dururken kesilir, koparılır ya da takılıp düşme gibi nedenlerden koparsa, bu tehlikelidir.
  _Ben aldırmak basit bir işlem mi?
  Evet. Benin çevresine iğneyle lokal anestezi yapılıyor. İşlem yarım saat kadar sürüyor.
  _Ben aldırdıktan sonra güneşe rahatlıkla çıkılabilir mi?
  Ben aldırsan da aldırmasan da güneşe çıkmamak en iyisi. Ben aldırmak, tehlikeden kurtulunduğu anlamına gelmiyor, çünkü sürekli yenileri çıkabiliyor.


  alıntı...
   
 2. 28 Ocak 2008
  Konu Sahibi : RedRose
 3. BenAybegum

  BenAybegum Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  18 Nisan 2007
  Mesajlar:
  322
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  e peki ne kadara mal oluo bu aldırma olayları kimse aldırmadı mı pekiCADIARZU
   
 4. 30 Ocak 2008
  Konu Sahibi : RedRose
 5. EU1

  EU1 Guest

  bu işlemin fiyatı nekadar bilen var mı
   
 6. 30 Ocak 2008
  Konu Sahibi : RedRose
 7. mia

  mia Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Ocak 2007
  Mesajlar:
  277
  Beğenildi:
  76
  Ödül Puanları:
  113
  Arkadaşlar ben'in boyutuna göre değişebiliyor fiyat. Ben dudak üstünde bir ben aldırdım 250 YTL tuttu. Ama başka bir doktor aynısı için 500 YTL dedi. Ameliyathane de daha da pahalı oluyor acilde yaptırınca fiyatı daha makul oluyor bilginize
   
 8. 30 Ocak 2008
  Konu Sahibi : RedRose
 9. sasibo

  sasibo Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2008
  Mesajlar:
  44
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  88
  ya peki benin yeri önemli mi benim gözüme çok yakın bir benim var biraz da çıkıntı şeklinde alınır diyorlar ama bilmem ki.
   
 10. 30 Ocak 2008
  Konu Sahibi : RedRose
 11. sasibo

  sasibo Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2008
  Mesajlar:
  44
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  88
  benim sayıda artış yok. büyümüyor da ama bayağı belirgin bazen çok kafama takıyorum.
   
 12. 5 Şubat 2008
  Konu Sahibi : RedRose
 13. EU1

  EU1 Guest  Mia benimde yüzümde 2 adet 1,5mm kadar ben var ve ben liseden beri bunların görüünüşünden rahatsızım şuan ünv yi bitirdim ve yıllardır aldırmayı beklerken doktor alamam iz kalır dedi ailmede iz kalır diye aldrımamı istemiyo ama ben aldırmassam psikolojim düzelmeyecek kötü hissediyorum kendimi iş bile aramıyorum dışarı çıkmıyorum,
  LÜtfen bana dudak üstünden demişsin yüzünde herhangi bir iz kaldımı ve doktorunun ismini adresini memnun kalıp kalmadığını mailime gönderirmisin , güvenilir bir doktor arıyorum aylardır ve bunu en iyi tecrübeli insanlara sormak doğru olan ,lütfen acil olarak bu cevabı bekliyorum senden ,bir insanı hayata döndürmüş olursun bu sorunum hallolursa ,şimdiden teşekkürler..senağlama
   
 14. 6 Şubat 2008
  Konu Sahibi : RedRose
 15. EU1

  EU1 Guest

  Sevgili mia ben şuan yüzümde bulunan benlerden dolayı (2 adet) biraz bunalım halindeyim ve iz kalmadan aldırmam gerek yoksa psikolojim düzelmeyecek,senin de dudak üstünde derken dudak alanında mı yoksa yüz derindemiydi ne ile alındı lazerle mi ve iz kaldımı beni bilgilendirirsen çok sevinicem,doktor ismi de atarsan özele çok büyük yardımın dokunur bekliyorum mesajını.cok sagol...senağlama
   
 16. 7 Şubat 2008
  Konu Sahibi : RedRose
 17. mia

  mia Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Ocak 2007
  Mesajlar:
  277
  Beğenildi:
  76
  Ödül Puanları:
  113
  canım özelden yazdım sana. İz kalıyor ama tam olarak nerede senin ben'ler çünkü bunlar zamanla azalan izler, dudak üstü en hareketli bölge olduğu için en fazla iz orda kalıyor. Doktorum bu konuda çok açık ve net bilgiler veriyor daha önce başka birine yüz bölgesinde yaptığı müdahalelerde minicik izler vardı. Ama bende bundan daha fazlasının kalacağını önceden söylemişti. Fakat inanki hele makyaj da yapıyorsan nerdeyse hiç farkedilmiyor. Ama bu kadar rahatsız ediyorsa seni -ki benide ediyordu- sonrasında kalan izleri gözün görmüyor bile...
   
 18. 7 Şubat 2008
  Konu Sahibi : RedRose
 19. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
  arkadaşlar kusura bakmayın ama bende yıllar önce aldırmıştım ne iz kaldı nede başka birşey...bu kesinlikle plastik cerrah işi yani doktor ve estetik dikiş çok önemli..