Beslenme uzmanıyım...

Konusu 'Diyet Yöntemleri ve Deneyimlerimiz' forumundadır ve butterflysoul tarafından 7 Şubat 2010 başlatılmıştır.

7 Şubat 2010
    Konu Sahibi : butterflysoul
  1. Diyet, zayıflama reçeteleri, ilaçlar vs vs....Hepsi bir tarafa; bu işin metabolik bozukluklar dışında yemekle aramızdaki duygusal bağdan kaynaklandığı tezini savunan bir beslenme uzmanıyım. Duygusal açlıklarla hergün tıkınırcasına yiyen, kontrolü kaybettiğimiz zamanlarda pazartesi başlayan diyetlerle o kontrolü sadece üç gün tutabilen veya içindeki öfkeyi dışarıya kusarak ya da yemeyi reddederek (bulimiya ve anoreksiya) aşabileceğini düşünen bizler değil miyiz? Buradaki herkesin bir şekilde nasıl sağlıklı besleneceğini bildiğinin farkındayım. Sorun da bu ya; sadece iletişim, sadece konuşmak...

İşte bu yüzden genelde mesajları okuduğumda bu tezimin doğru olduğunu düşünüyorum...Diyetisyen ahkamları kesmeyeceğim de; sadece yanınızdayım :))

2. 7 Şubat 2010
  3. chemes

chemes Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    267
    Ödül Puanları:
    188
    sitede en çok yiyen ve kilo verebilen benim herhalde.bence işkence haline getirmemek lazım. sağlıklı yaşamak ve beslenmek kilo vermek için yeterli oluyor. 8 öğün yiyorum her besin çeşidinden,yeteri kadar. ve öğünlerimin arası 3 saati geçmiyor.gerçi yemek hazırlamak saate göre düzenli beslenmek çalışan insanlar için çok zor. ömrüm işte ve mutfakta geçiyor:-)ama beslenmemi düzene soktuktan sonra enerjim arttı ,uykum düzene girdi. bunlara değer.

4. 7 Şubat 2010
  5. foxon

foxon Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    2 aydır yediklerime dikkat ediyorum spor yapmaya çalışıyorum.fakat sonuç kötü.6 kilo vermiştim iki günde tekrar 2 kilo almışım hemde 6 dan sonra birşey yemeyerek ve dikkatli yiyerek kafayı yiyecem.lütfen yardım yeşilçay içiyorum lahana suyu küründeyim nafile

6. 8 Şubat 2010
  7. BinbirRenk

BinbirRenk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    306
    Ödül Puanları:
    153
    Merhaba, söylediklerinize katılıyorum.
    Gerçekten herkes nasıl beslenilmesi gerektiğini biliyor ama gel gör ki uygulamada çoğunlukla sınıfta kalıyoruz.
    Bana göre en önemli nedenleri:
    - medyanın etkisi; sürekli zayıf olanların güzel olduğu fikrini yaygınlaştırmaları.:kızgın: Dizilerde bile dikkat ediyorum biraz kiloluysa yetenekli bile olsa hizmetçi rollerinden başkası layık görülmüyor.
    - Giyim sektörü; 40 bedeni aştıysanız istediğiniz giysiyi alamadan geri dönmenin üzüntüsü. Büyük bedenler de var ama özensiz çuval gibi şeyler.:bbo:
    Mağazadan size göre yok diye geri çevrilenlerin ağladığını bilirim.:1no2:
    - Arkadaşlar arasında alay konusu olması veya dışlanması vs.
    Nedenlerle insanlar bir an önce zayıflama derdine düşüyor. Yanlış olduğunu bile bile bir sürü kimyasal veya doğal denen ürünlere, yöntemlere başvurmak zorunda bırakılıyor insanlar. Sabırla olacak ama işte dediğiniz gibi pazartesi başlayan diyetler, yasaklar ve her tarafta cazip yiyeceklerin kışkırtmasıyla son buluyor.fisfisfis

8. 8 Şubat 2010
  9. KarKralicesi

KarKralicesi hoppppp Gümmmm (: Pro Üye

Beğenildi:
    17.140
    Ödül Puanları:
    488

spor en büyük etken bence
    sporsuz diyet olmaz...sporsuz yediklerimize vs. dikkat etmek sadece o anki kilonu korumaya yeterli kanımca :hulya:

10. 8 Şubat 2010
  11. mavis81

mavis81 acının ödülü deneyimdir Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    106
    ya of 1 saattir geziyorum ama kaç kilo insan kaç kalorilik diyet yapmalı bulamadım:bbo:acaba aranızda bilen varmı beni yönlendirsea.s.

12. 8 Şubat 2010
  13. merhaba foxon,

Aslında kilo almanın pek çok nedeni olabilir. Periyot döneminde olabilirsin bu yüzden vücudun ödem tutmuş olabilir, ya da fazla tuzlu yemiş olabilirsin, eğer spor yazpıyorsan kas kitlen artmış olabilir, sonuçta yağ kastan daha ağır çeker, o yüzden kilo ağır çıkabilir. bir de her gün tartılıp strese girersen kortizol salgılanır ve vücudun su tutar. şimdi biraz rahat bırak kendini. Biraz daha protein ağırlıklı beslen. sana birşey yazamıyorum metabolizmanı bilmediğim için..

14. 8 Şubat 2010
  15. işte tam ben de bunu söylemeye çalışıyoruım. ondan sonra kendine güveni olmayan genç kızlar çocuk doğurup annelere dönüşüyor. kendi kızlarına dayatmayla zayıf olması gerektiği aşılanıyor. benim ergen bir hastam "bana ayı diyorlar okulda" diye kaç kez ağlamıştır yanımda....gerçekten o kadar kızıyorum ki, sakın çocuklarınıza yeme-içmne konusunda dayatmalar yapmayın. önemli olan sağlıklı beslenmeyi bilmeleri...

16. 8 Şubat 2010
  17. kalori kişilerin tam kilosunda göre değil, metabolizmalarının çalışma hızına göre belirlenir. kişinin dinlenme halindeyken yaktığı enerji (iç organlarının çalışma hızı ya da harcadığı enerji) kaç kalorilik diyet yapması gerektiğini belirtir. bunlar .çeşitli aletlerle ölçülür. örneğin tiroid hastalığı olan bir kişinin metabolizması çok iyi çalışmadığı için, vüudu dinlenme halindeyken yaklaşık 1200 kalori yakarken, spr yapan sağlıklı biri 1400-1500 yakabilir...Kişiden kişiye değişir, bu yüzden diyet kişiye özeldir..

18. 8 Şubat 2010
  19. snow123

snow123 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    sayın butterflysoul ben 23 yasındayım izmirden elazığa geldım bir senede 12 kilo aldım izmirdeyken sebze ve beyaz et agırlıklı beslenıyordum elazıg malesef sebze yonunden cok şansız dıyebilirim yazın diyetisyene gittim fakat kendisini cok tecrübeli bulmadım o hanıma saygısızlık etmek istemem ama ben ondan daha bilgiliyim diyebilirim fakat asıl sorun biilmek değil uygulayabilmek kendini disipline edebilmek bence bu diyet sayfalarında yazan diger arkadasların en buyuk sorunuda bu istediklerini internetten cok rahat ögrenebiliniyor fakat uygulamada problemler var en azından ben en cok problemı bu konuda yasıyorum bu yazıyı okuyan bır cok arkadasta da boyle bır sorun oldugunu dusunuyorum ne gibi onerileriniz olabılır acaba?