Beslenme

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve MyFairyDaphne tarafından 2 Ocak 2009 başlatılmıştır.

2 Ocak 2009
    Konu Sahibi : MyFairyDaphne
  1. MyFairyDaphne

MyFairyDaphne Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Selam arkadaşlar,
    Ben daha 5 gün önce öğrendim hamile olduğumu ve daha ilk hamileliğim.
    Sanırım hem bu nedenle hem de fazlasıyla pimpirikli olduğum için yediklerime
    çok dikkat etmeye başladım. Ama yeterli beslenip beslenemediğimi bilmiyorum.
    Şu an 54 kiloyum. Fazla kilo almaktanda çok korkuyorum. Yediklerimin sadece bebeğime yaramasını istiyorum. Siz beslenme programınızı nasıl ayarladınız? Çok sağlıklı olduğu için yediğimiz kimi yiyecekleri ve örnek bir beslenme programımızı burada paylaşalım mı?
    İlk olarak örnek bir menü ben vereyim.
    Sabah : 1 dilim çavdar ekmeği , 1 parça yağsız krem peynir , 1 yumurta , 1 bardak portakal suyu
    Öğleden önce : 1 elma
    Öğle : 1 kase çorba , 2 kaşık pilav (makarna veya bulgur pilavı), bir parça tavuk veya kırmızı et , yoğurt veya ayran, salata,
    Öğleden sonra : 1 tane portakal
    Akşam : 1 kase çorba, 6-7 lahana dolması, 1 bardak portakal suyu, brokoli haşlama, yoğurt
    Akşam yemeğinden bir kaç saat sonra : 1 muz
    Yatmadan önce : 1 tatlı kaşığı pekmez ve bir bardak süt
    Not : Çay, kahve,kola , hazır meyve suyu gibi kafeinli veya asitli içecekleri asla tüketmiyorum. Tatlı , börek ve kek gibi yiyecekleri yemekten özellikle kaçınıyorum.
    Sizce bu beslenme şekli bebeğim ve benim için yeterli midir?
    Çok teşekkürler yorumlarınız için....kaydirigubbakcemile5

2. 2 Ocak 2009
  3. finduk35

finduk35 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    108
    canım benim doktorum bana yemek konusunda kendini çok sıkma dedi kilo alcam falan diye kendini çok sıkıp kuvveten düşme dedi hamur işi ve çok tuzlu yeme dedi canının istediklerini abartmadan azar azar ye dedi artı ceviz badem ve fındık bol bol ye ve suyla süt içmeyi ihmal etme dedi.kırmızı et ve balık hamilelite önemiş tüketmen gerekıyomus öyle dedi tam bilgim yokama çavdar ekmeği zararlı olmazmı canım.

4. 2 Ocak 2009
  5. kronick

kronick bize her yer TRABZON:) Pro Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106
    çok ideal bir menüye benziyor.ama tabi doktorununda fikrini almak lazımkaydirigubbakcemile5

6. 4 Ocak 2009
  7. Candy5

Candy5 Birtanecik oğluşum Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    Ben sadece pekmez çok önemli ama calsiyum içeren süt yoğurt vs. ile birlikte alınmaması gerekli diye biliyorum. Sütün içindeki kalsiyum demir emilimini azaltıyor. Doktorum demir ilacı verdiğinde söylemişti. Bu arada 2009 Eylül anneleri topiğine katılabilirsin istersen. Bende hamile olduğumu öğreneli 1 hafta oldu.

8. 4 Ocak 2009
  9. ocean_girl

ocean_girl Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    65
    Ödül Puanları:
    148
    canım cok güsel bi menü ama bi süre sonra yetinemiyosun şahsen ben öleyimm 50 kiloyla hamile kaldım boyumda uzun ve bi türlü doymuyorumm inş sen bu menünün dışına cıkmamaya calışırsın bu arada tebrik ederim canım allah analı babalı büyütsünn

10. 5 Ocak 2009
  11. MyFairyDaphne

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Teşekkür ederim canım. Allah inşallah hepimizinkini analı babalı büyütmeye nasip etsin.

12. 6 Ocak 2009
  13. eeylem2007

eeylem2007 Yok senden başka bir alem Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Arkadaşlar ben çalıştığım için işyerimde yapıyorum mesai arkadaşımnla kahvaltımı hep simit alıyoruz peynir getiriyoruz bu aralar sütte getirmeye başladım evden vede haşlanmış yumurta acaba simit bebişe rahatsızlık verir mi ekmek mi yiyeyim simit yerine birde dilekakal arkadaşım seni eğer o listene sadık kalabiliyosan canıgönülden kutluyorum :) ben bir yiyorumki sormayın gitsin ve daha 8 hafta 3 günlük hamileyim :)

14. 6 Ocak 2009
  15. MyFairyDaphne

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Canım ben listeye sadık kalıyorum bu konuda fazlasıyla iradeliyim. Zaten hiç bir zaman pek yemeklerle aram olmadı. Bana kalsa onlarında azını yerim ama mecburiyetten yiyorum. Ama bilmiyorum artık ilerleyen zamanda iştahım açılır mı benimde SAT tarihime bakılırsa aramızda 10 gün falan var hamileliğimizin... Simit muhtemelen dokunmaz ama susam konusuna bişey diyemem. Hiç biryerde olumlu olumsuz birşey okumadım bu konuda. Ama geçenlerde bir yakınım için bulanırsa çubuk kraker al ama susamsız olsun demişti. Hem simit bunun dışında sana fazlasıyla kilo aldırır. En iyisi kepek ekmeği yemek. Şimdiden çok yersek son 3 ay yanarız valla:))) delikafadulden

16. 6 Ocak 2009
  17. ange_et_demon

ange_et_demon melegimiz yolda Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Merhaba arkadaslar! Dilekakal arkadasimizi listeye sadik kalabildigi için tebrik ederim gerçekten,ne güzel hepiniz yemek yiyebiliyorsunuz. Ben 14 haftalik hamileyim ve haftalardir hiç yemek yiyemiyorum midem fazlasiyla bulaniyo,hatta geçen haftaya kadar her sabah kusuyordum son 1 haftadir kusmam durdu ama yemek kokusu ve hatta deterjan kokusu alinca bulaniyo(evde temizlik yapmak iskence gibi geliyo).Sadece hamileligimin ilk haftalari yemek yiyebildim,bebegim için çok endiseleniyorum çnk benim yüzümden beslenemedigini düsünüyorum! Gerçi görümcem bebek gerekli vitamini benim vücudumdan aliyormus dedi,yani bebek için endiselenmemin yersiz oldugunu söyledi ama ben çok halsiz düstüm ve neredeyse hiç kilo almadim hatta bacaklarim bile zayifladi!!!:çok üzgünüm:
    Allah hepimize hayirli ve saglikli evlatlar nasip etsin...

18. 6 Ocak 2009
  19. MyFairyDaphne

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Çok teşekkür ederim canım. Hiç sıkma canını tatlım. Etrafımda sadece 7 kilo alıp çok sağlıklı bebek dünyaya getirenler var. Bulantıyı ben sabahları yataktan kalkınca yaşıyorum son iki gündür. Açık havanın ve soğuğun iyi geldiğini bugün keşfettim pencereyi açıp hava almak istediğimde. Ama az önce tuzlu sarı leblebi aldım , iyi geliyor dediler. Sende deneyebilirsin. Gün içinde bulantı hissi duymuyorum. Umarım seninkide en kısa sürede geçer canım. Vitamin olarak haplar falan var doğal kadar olmasada yine de bebek için iyi olabilir. Amin canım. İnşallah hamileliklerimiz sağlıklı bir şekilde geçerde , bebeklerimizi kollarımıza alacağımız gün gelir. Çünkü çok zorlu bir süreç bu. Bu süreçte her dönemin endişesi farklı valla. İlk başta kan değerleri uygun çıktı mı, kese göründü mü , kalp atışı duyuldu mu sonra iç bulantıları. Allah hepimizin yardımcısı olsun.