Beta Hcg Neden mutlaka 12.gün yapılıyor ?

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve Bonadea tarafından 10 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

10 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : Bonadea
  1. Bonadea

Bonadea Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşlar bir sitede hCG'nin döllenmeyi takip eden 9. gün civarında salgılanmaya başlandığını okudum. Bizim yumurtalar 2-3 günde labaratuvarda beklediğine göre toplam süre 12 günü aşıyor aslında. 9.gün kan testi yaptırsak çıkar yani. Öyleyse biz neden transferden sonra 12 gün bekliyoruz?

2. 10 Ağustos 2008
  3. aktuel

aktuel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşlar

uzun zamandır bazı arkadaşlarımızın dayanamayıp erken test yaptırdıklarını görüyorum.
    Niçin 12 gün sonra test istenildiğini merak ettim.Öğrendiğime göre embriyolar 6 günlük olunca 32 hücreli ve daha sonra kromozonlaşmaya başlayınca hücresinden çıkarak rahime yerleşiyor .Bunu günışığının bize gösterdiği video belgeselde de izledik.Bu çıkmadan sonra embriyo yerleşmeye çalışıyor ya başarıyor yada yarıda kalıyor.genelde transferden sonraki 3 gün ise 12 sonra ,5 gün ise 10-12 gün sonra kan testi isteniliyor.

Bunu sebebi eğer embriyo yerleşmişse tam olarak 11-12 gün organ gelişimi başlıyor.Bu da tutunan embriyonun artık sağlıklı bir başlangıç yaptığını gösteriyor.Alınan kan değerleri dr buna göre değerlendirme alıyor.Eğer değer düşük çıkıp ,ilerlemeler düzensiz olursa bu embriyonun tutunduğunu fakat organ gelişimde problem olduğunu gösteriyor ve buna kimyasal gebelik olarak adlandırılıyor.Ya 5- 6 haftada adet kanaması ile verilen ilaçlarla gebelik sonlanıyor.

Arkadaşlar sizleri biraz sabırlı olmanızı rica ediyorum.Bu sakın erken yapan arkadaşlara bir laf olarak adlandırılmasın .Bunu bende yaşadım nasıl sabırsız ve heyacanlı olduğunuzu anlıyorum.Bundan sonra dr test günü testinizi yaptırısanız 12 gün baz alınarak daha doğru teşhis konulabilir.Tüm deneyen arkadaşlara sabır ve güzel haberler almalarını diliyorum.

4. 10 Ağustos 2008
  5. aktuel

aktuel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    yukarıda ki yazım daha önce yazmıştım.koplayarak yapıştırdım .bunun üzerine şunu eklemek istiyorum.

EVET 12 GÜN ZOR BİR BEKLEYİŞ.
    1- BEBEK HÜCREDEN ÇIKIP BİR KESE VE DAHA SONRA KESE İÇİNDE İLK KIKIRDAK İÇİNDE KALP OLUŞUYOR SONRA ORGANLAR.BU SAĞLIKLI BİR GEBELİK BAŞLANGIÇI DEMEK.TAM BU DURUMU NETLEŞTİREN GÜN 12 .GÜN

2-BU GİDİŞ İLK KANTESTİ İLE ARASINDA GÜN OLARAK YENİLENİYOR İKİ KATINA YAKIN YADA FAZLA DEĞER GİDİŞİN İYİ OLDUĞUNU GÖSTERİRİ.

3- EĞER DEĞER (12.) 25 VE ÜSTÜ FAKAT 80 DÜŞÜK OLUNCA KATLAMALAR YETERSİZ GÖRÜLÜNCE İKİ TEŞHİS KONULUYOR GENELDE.
    A- KİMYASAL GEBELİK
    B-DIŞ GEBELİK.
    4- DEĞER O OLUNCA KADAR KAN TAHLİLERİ DEVAM EDİYOR.
    KİMYASAL GEBELİKLE 5 HAFTA SONU YADA 6 HAFTADA NORMAL ADET KANAMASI İLE DURUM SONLANIYOR .

FAKAT EN KORKULAN DIŞ GEBELİK KANAL İÇİNE YERLEŞEN EMBRİYO YERİN DAR OLMASINDAN BÜYÜYEMİYOR.BU DURUM EĞER DIŞARIDAN İLAÇ VERİLEREK YADA KÜRTAJA BENZEYEN BİR MÜDALE İLE SONLANDIRILMAYA ÇALIŞIYOR.fARK EDİLEMEYİNCE KANALRIN YIRTILMASINA ,İÇ KANAMAYA KADAR CİDDİ BİR HAYATI TEHLİKE SÖZ KONUSU.

TÜM ANNE OLAMK İSTEYEN ARKADAŞLAR VE BAŞARANLAR RABBİM HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN.

6. 10 Ağustos 2008
  7. ANASTASYA

ANASTASYA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    bende sabırsız davranan arkadaşlardanım ve geçen sefer 9.günümde kan tahlilimi yaptırdım değer 79 pozitif çıktı 2günde bir değerin 2 katı arttığını düşünürsek benim 7.günde belli olmuştu sevinçten uçtum doktorumu aradım hamilesin dedi 11.gün yine test yaptırdım değer 162ye çıkmıştı fakat sonra aynı gün tuvalette hafif bir kan geldi sonra değerlerim düşmeye başladı ve gebelik negatifle sonuçlandı buna BİYOKİMYASAL GEBELİK deniyor. yani sonucu 9.ya da 10.günde öğrenmeniz pek bir şey değiştirmiyor ama benim gibi sabırsızlar yaptırırlarsa sonucu öğrenebilirler...

8. 12 Ağustos 2008
  9. Joanne

Joanne Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76

MERHABA, EVET SABİR SABİR SABİR gerekiyor. Cunku sonuc olumlu ciksa bile doktorlar kesecigi gorunceye kadar riskli kabul ediyor hamileligi. Benim sonucum 06. Agustosda belli oldu pozitif fakat deger 20 idi. Dusuk deger yani. 5 gun sonra teskrar hcg yaptirildi sonuc cok iyi cikti. 197 !!! doktorum bile baslangicta umutlu degilsim dedi. Simdi cuma gunu tekrar deger olculecek. Ama dedigim gibi sonuc iyi de olsa doktor kececigi gorunceye kadar sevinmeyin diyor ' Ama nasil sevinmeyalim ?? Tek dilegim artik herseyin yolunda,saglikli gelismle devam etmesi. Negatif bir sey dusunmek istemiyorum cunku. Insallah cuma gunuda hersey yolunda gider. Herkese bol sans diliyorum... En kisa zamanda saglikli bebekler sahibi olabilmemiz dilegiyle sevgiler hepinize...

10. 12 Ağustos 2008
  11. mehay

mehay CANIM OGLUM Üye

Beğenildi:
    26
    Ödül Puanları:
    198
    cok guzel anlatmissin aktuelcim ellerinesaglik...

12. 13 Ağustos 2008
  13. el-muallim

el-muallim kırk yaşımın çiçekleri.. Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    196
    inş canımm herşeyy güzel giderr.

14. 28 Haziran 2015
  15. Mucizem21

Mucizem21 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bende dün sonucumu öğrendim 17.48 inşallah yükselir bu ikinci denemem dua edin rabim herkese versin