Beyin Travması

Konusu 'Nöroloji - Beyin ve Sinir Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 7 Mart 2009 başlatılmıştır.

  7 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.627
  Beğenildi:
  5.161
  Ödül Puanları:
  438
  Beyin Travması
  Kafatasının sarsılması veya kırılması sonucu içindeki beyin dokusunun zedelenmesine beyin travması (concussicn) denir. Ulaştırma araçlarının sayılarının ve süratlerinin gittikçe artmış olması günümüzde trafik kazalarını insanlara diğer hastalık nedenlerinden daha fazla zarar verici bir duruma yükseltmiştir.Baş kemiklerinin çatlaması veya kırılması, beyin zarlarında ve damarlarında yırtılmaya, beyin kanamasına neden olabilir. Bazı baş travmalarında kemiklerde kırılma ve damarlarda kanama olmadan da beyin dokusunda bir sarsıntı meydana gelebilir. Kafaiçi basınç değişmesi sonucu sinir hücrelerinin ani olarak elektriksel boşalmaya uğraması ile insanda bilinç kaybı meydana gelir. Bu tip beyin sarsıntılarına tıp dilinde korrosyo (comrnotio cerebri) adı verilir. Biline kaybı kısa sürer, daha sonra baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, sinirlilik gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu arada amnezi denen bellek kayıpları görülebilir. Daha şiddetli darbeler beyin kontüzyonu denen durumu meydana getirir. Beyin kontüzyonu geçiren kimselerde konuşamama (afazi), koku olmama (anosmi), yarım görme (hemianopsi) ve felç (hemipleji) gibi belirtiler ortaya çıkar. Kafa travması geçiren bazı kimselerde daha sonraları sara nöbetleri (Jaokson epilepsisi) gelişebilir. Beyin sarsıntısı yani komosyo geçiren bir kimsenin bilinci yerine geldikten bir süre sonra uyuklama hali ile bilincinin tekrar bulanması halinde beyinde kanama sonucu bir hematom meydana geldiği düşünülmelidir. Bu arada nabız yavaşlaması, kusma, baş ağrısı ve kanama bölgesine bağlı olarak felçlerin meydana gelmesi kanamanın varlığını ispatlayan belirtilerdir. Başlangıçta belirti vermeyen hematomlar devam eden ufak kanamalarla ve beyin-omurilik sıvısından su çekme sonucu büyüyebilir ve zamanla bir beyin uru gibi kafaiçi basıncını arttırarak belirti verebilir. Kanama beyin zarları arasında olduğu zaman ense sertliği, ateş yükselmesi ve birincin kapanması gibi belirtiler görülür. Beyin-omurilik sıvısında kan bulunması ile teşhis konur.
  Beyin sarsıntısı geçiren kimse en az 24 saat kontrol altında tutulmalıdır. Şok hali varsa serum ve kan transfüzyonları ile düzeltilmeye ve sinir hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilerek teşhis konmaya çalışılır. Bu arada enfeksiyonlara karşı antibiotikler, beyin ödemine karşı hipertonik solüsyonlar damardan verilir. Kanamayı önlemek üzere kan durdurucu yani hemostatik ilaçlar kullanılabilir.
  Bilinci kapalı olan hastalar mide tübü ile beslenirler ve idrar birikmesini önlemek için mesaneye devamlı bir sonda bırakılır. Kafatası kırıklarında acil cerrahi tedavi ancak beyine baskı yapan açık çökme kırıklarında yapılır. Beyin zarlarının iç kısmında gelişen subdural hematomlar veya kafatası kemiğinin altında ekstradural hematom şeklinde biriken kan toplanmaları bazı vakalarda ameliyat ile boşaltılarak hastanın hayatının kurtarılması mümkün olabilmektedir.
  genelsaglikbilgileri.com
   
 2. 9 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. e0wyn

  e0wyn Guest

  paylaşım için teşekkürler...
   
 4. 10 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. kelebenekcik

  kelebenekcik Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2009
  Mesajlar:
  10
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  verdiğiniz bilgi için teşekkür ederiz.. bu bilgilerin devamımı bekliyoruz. saygılar :kahve:
   
 6. 18 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Elif
 7. esra510

  esra510 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Nisan 2009
  Mesajlar:
  439
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  merhaba benim oğlum iki yaşındayken ,kafa travması geçirdi.hemen ameliyata alındı. on gün yoğun bakımda kaldı yaşaması doktorlara göre mucizeydi .rabbime şükürler olsun şuan.beş yaşında.ama çok badireler atlattık.felç olmasından tutunda geçiçi körlüğe kadar.onu yeniden büyüttüm.konuşmasını anne demesini biryıl bekledim .tekrar yürümesini ise iki yıl .elif hanıma verdiği bilgi için teşekkür ediyorum
   
 8. 25 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 9. evrem716

  evrem716 İşte benn! Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.568
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  10 yıl önce kuzenim geçirdiği trafik kazası sonucu beyin travması geçirdi. Ama ne yazık ki atlatamadı ve hayatını kaybetti.Gerçekten çok üzücü, inşallah kimse böyle ciddi kazalar geçirmez!
  Paylaştığın için teşekkürler!a.s.
   
 10. 2 Şubat 2012
  Konu Sahibi : Elif
 11. cyd86

  cyd86 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Aralık 2010
  Mesajlar:
  7.287
  Beğenildi:
  229
  Ödül Puanları:
  153
  Merhaba,
  Salı akşamı beyin travması geçirdim maalesef. Olayı anlatacak olursam; eşim ve eşimin ailesiile birlikte evimin yakınında bulunan bir tesise gittik. Burada kar topu oynar eğleniriz diye düşünüyorduk. Pek çok kişi bir bölgede kayıyorlardı. Biz de eşimle deneyelim dedik, derken olan oldu. Travma sebebiyle ben başımı nereye ne şekilde çarptığımı hatırlamıyorum. Yokuştan aşağı düşmüşüm ve büyük ihtimalle başım yere çarpmış. Birkaç dakika bilincim kapalı kalmış, gözlerim açıkmış fakat göz bebeklerim yukarı kaymış. Ben kendime geldiğimde eşimin 'aşkım ne olur cevap ver' dediğini duydum. Gözlerimi hareket ettirince sorular sordular; 'bizi duyuyor musun, neren acıyor' vs gibi... Beni yerimden hiç kaldırmadılar. Ambulans gelmedi, taksi de bulamamışlar. Orada bulunan bir vatandaş sağolsun arabasıyla götürdü beni hastaneye. 5-6 kişi elleriyle sedye yaparak yavaşça taşıdılar arabaya.


  O sırada aşırı uyku hali vardı, eşime sürekli 'uykum var benim' diyormuşum (ben hatırlamıyorum dediklerimi) beni uyutmamak için konuşturmuşlar. Hastanede nörolojik muayene ardından miğdem bulanıyor ve başım dönüyor dedim hemen tomografiye aldılar, tomografi sonucunda doktor bir noktadan şüphelendiği için tam teşekküllü bir hastaneye sevketti. Diğer hastanede de belirli muayene ve tomografi sonucu beyin travması teşhisi konuldu ama bilincim açık ve söylenilenlere cevap verebiliyordum. Müşahade altında tutulduktan sonra taburcu edildim. Bugün evimdeyim Allah'a şükür, çok korktum öleceğimi düşündüm açıkçası -ki eşim bilincimin kapalı olduğu an gözlerimin kaydığını görünce öldüm zannetmiş. Şu an baş ağrısı, omuzum,kolumun ağrısı ve sol göğüs kafesimin ağrısından başka bir şikayetim yok. Doktorum bulantı/kusma/baş dönmesi/konuşurken saçmalama ve ilaçlara rağmen geçmeyen baş ağrısı olursa tekrar gelin dedi. Allah kimseye böyle bir durum yaşatmasın.