Beyniniz Bellek Dolu Mesajını Alıyor mu?

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve EU1 tarafından 16 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  16 Ekim 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Beyniniz “Bellek Dolu” Mesajını Alıyor mu?
  Beyninizin Sabit Sürücüsünde Yer Açmanın 5 Yolu

  Yazar: Margaret Conklin

  Aydan, şirketin yeniden yapılanmasında, proje ekibine liderlik etmekle görevlendirilmişti. Ekiple ilk toplantısında, departman yöneticileri arasındaki görev paylaşımını ve son teslim tarihlerini aktardı. İşte tam o anda, Aydın’ın herhangi bir not almadığını fark etti. Aydın’ın, konusunda uzman biri olduğunu biliyordu. Projenin önemi göz önüne alındığında, bu ilgisiz davranış onu endişelendiriyordu.

  Toplantının ardından, Aydın’ı bir kenara çekti. “İşini nasıl yapman gerektiğini söylemek istemiyorum; ama sana verilen görevlerin hiçbirini not almadığını fark ettim,” dedi. Aydın, başına işaret ederek “Merak etmeyin; hepsi burada,” diye yanıt verdi. Aydan, pek ikna olmamıştı: “İyi güzel de hafızanı yitirirsen ne olacak?”

  Hafızanızı yitirmeyebilirsiniz belki. Peki, son günlerde, zihinsel olarak “bellek dolu” mesajını biraz daha sık alıyor musunuz? Bilgisayar söz konusu olduğunda, her zaman bellek ekleme ya da daha büyük bir sabit sürücü edinme imkanı vardır. Elbette, belleğimize güveneceğiz; ama hem belleğimiz bizi bazen yanıltabilir, hem de beyinde karmaşa sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Bu konuyla yakından ilgilenen Albert Einstein da şu sonuca varmıştır: “Kolay erişebileceğiniz bir şeyi ezberlemekle uğraşmayın.” Öyleyse, ne yapabilirsiniz?

  İnsan beynine en yakın örnek bilgisayar olduğundan, beynin aşırı yüklenmesi sorununa çözüm bulmak için bilgisayarı kullanmak mantıklı bir yaklaşımdır. Ama önce, sorunu tam anlamak önemlidir.

  Bir bilgisayarın sabit sürücüsü çok dolduğunda, bazı nahoş durumlar yaşanabilir. İnsanlar da “programlandıklarından” daha fazla bilgi edinmeye ve daha fazla iş yapmaya kalkıştıklarında, benzer durumlar yaşanabilir:

  Çok dolu bilgisayar ile çok dolu beynin karşılaştırılması
  Bilgisayarlar, size hata mesajları verir. Biz ise hata yaparız; bir şey yapmayı unuturuz; işler “çığrından çıkmaya” başlar. Bilgisayarlar daha yavaş çalışır. Biz ise görev ve bilgileri daha uzun zamanda işleme sokarız; yavaşlarız; zihinsel ya da fiziksel olarak tembelleşiriz; yaratıcılığımızı yitiririz; verimsiz oluruz. Bilgisayarlar donar. Biz ise erteleriz; kararsız kalırız. Bilgisayarlar çöker. Biz ise stresli oluruz; sinir krizi geçiririz (aşırı durumlarda).

  Çok dolu bir sabit sürücü için pek çok çözüm bulunabilir. Aynı çözümler, çok dolu bir zihne de uygulanabilir. Aşağıda, insanların bilgisayarlardan ödünç alabilecekleri beş etkili teknik sıralanmaktadır:

  1. Sistemi yeniden yükleyin.
  Çok fazla hata mesajı alıyorsanız ya da bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa, bazen basitçe “yeniden çalıştırmak” ya da “sistemi yeniden yüklemek” işe yarayabilir. Aynı teknik, insanlar için de kullanılabilir. Kimi zaman işyükü altında ezildiğinizi hissettiğinizde, yapabileceğiniz en iyi şey ara vermektir. Yürüyüşe çıkın. Sakinleştirici bir iş ya da çalışmak için farklı bir mekan bulun. Beyninizde önemli bir “gerginlik” hissediyorsanız, tatile çıkma zamanı gelmiş olabilir.

  2. Gereksiz dosyaları silin.
  Bilgisayarda, gereksiz dosyaları çöpe göndererek boş alan yaratabilirsiniz. Zihinsel sabit sürücünüzdeki bütün o “gereksiz dosyalar” ne olacak? “Yapmanız gerektiğini” düşündüğünüz ama aslında hiç yapmak istemediğiniz ya da yapmaya ihtiyaç duymadığınız işleri yapmayı kendi kendinize hatırlatıyor musunuz? Tatil fotoğraflarınızı bir albüme yerleştirmek, kitaplarınızı alfabetik sıraya sokmak, tatil kartları göndermek gibi? Bu tür hatırlatmalarla, yalnızca aşırı yüke suç atmakla kalmazsınız; bütün bu ilgisiz işler, değerli zihinsel mülkten de çalar. Kendinize bir iyilik yapın ve bunları silin.

  3. Yardım masasını arayın.
  Bilgisayarınızda önemli bir sorun olduğunda, her zaman bir yardım masasını arayabilirsiniz. Aynı şey, zihinsel aşırı yük olduğunda da geçerlidir. Mümkün olan her fırsatta yetki verin. İşyerinde kimseyi yönetmiyor musunuz? Beş yaşın üzerinde biriyle yaşıyorsanız, evde hemen her zaman daha fazla yetki verebilirsiniz.

  4. Yükleyin.
  “Saklanması gereken” ama sabit sürücünüzde durmasına gerek olmayan pek çok dosya, bir diske yüklenebilir. Zihninizdeki “Yapılacaklar” listesini diske yükleyemeyebilirsiniz (en azından şimdilik!); ama onu aklınızdan çıkarıp kağıda dökerek aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Zihninizi aşırı yüklemeden korumanın yolu, ilk etapta, birden ortaya çıkan fikirleri anında bir yere yüklemektir. Başka bir deyişle, “düşünceleri mürekkeple anlatmaktır”.

  Zihinsel sabit sürücünüz fazlasıyla doluysa, komple bir Beyin Boşaltma ile başlamak isteyebilirsiniz. Beyin Boşaltma, iş ve özel yaşamlarınızda yapmaya ihtiyaç duyduğunuz ya da yapmak istediğiniz her şeyi zihninizden tamamen boşalttığınız bir alıştırmadır. Büyük ya da küçük. Şimdi yapmanız gereken şeyler; hemen şimdi incelemeye vakit bulamadığınız ama ne yazık ki zihinde değerli bir alanı işgal eden şeyler.

  Tam anlamıyla yükleme yapabilmek için, en az 30 dakikanızı ayırmalısınız. Süreç içinde bir noktada, “bunalım duvarı”na çarpabilirsiniz. Yapmanız gerekenlerin miktarını görmek, umutsuzluk içinde kalemi bırakmayı istemenize yol açabilir. Ama bu duvarı aşıp yazmaya devam ederseniz, sonunda iyi çalışan bir bilgisayarın avantajlarına sahip olursunuz: bilginin daha hızlı işlenmesi, daha az hata, yardım masasını aramak için daha az gereksinim duyulması ve sisteminizin çökme riskinin büyük ölçüde azalması.

  Tam bu noktada, insanların bilgisayara göre kesin bir avantajı vardır. Beynimizi ara sıra bir yere boşaltmak, daha az erteleme, daha fazla yaratıcılık ve çatlaklardan hiçbir sızıntı olmayacağını bilmenin huzuru gibi bazı ek yararlar sağlar.

  5. Birleştirin.
  Bilgisayardaki birleştirme işlevi, dosyaları yeniden düzenleyerek programlarınızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Yükleme listenizdeki “dosyalar” karmakarışık bir “Yapılacaklar” listesidir. Önce bunları uygun kategorilere ayırarak listenizi “birleştirmek” isteyeceksiniz. Örneğin, iş projeleri ile ev projeleri, belli bir günde yapmanız gereken işler ile belli bir güne kadar yapılması gereken işler, vb.

  Daha sonra, listenizdeki işleri öncelik sırasına koyarak genel bir bakış açısı oluşturun. Ne de olsa, köpeğinize tasma almak ile stratejik plan geliştirmek, yan yana durmamalı. Listenizi ayıklayıp her maddeyi uygun bir öncelik “dosya”sına yerleştirme şeklindeki bu basit süreç, işleri inanılmaz özgürleştirir.

  Son olarak, bilgisayardaki birleştirme işleminde sürücünün hatalara karşı kontrol edilmesi gibi, aktivitelerinizi düzenlemek için zaman harcamak da çatlaklarda hiçbir sızıntı olmamasına yardım eder!

  Bugünün dünyasında, zihnin aşırı yüklenmesi, yaşamın bir gerçeğidir. Neyse ki, bilgisayar dünyasındaki bazı basit teknikleri kullanarak çok dolu bir beynin pahalıya mal olabilecek bazı sonuçlarından kaçınabilirsiniz!