big bang (büyük patlama) yeniden deneniyor

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve sema27 tarafından 21 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  21 Şubat 2008
  Konu Sahibi : sema27
 1. sema27

  sema27 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  340
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  bilimadamları, hala birçok sırrı barındıran Evren’in gizemini çözmek için Big Bang’i (Büyük Patlama) laboratuvar ortamında yeniden oluşturmayı deneyecekler. Galapagos Adalarındaki San Cristobal’da düzenlenen bir uluslararası fizik kongresinde yapılan açıklamada, Evren’in oluşumunun kaynağı olan Big Bang’in bininci saniyesinin, gelecek yıl Avrupa’da laboratuvar ortamında oluşturulacağı belirtildi.

  Kongrenin organizatörü Quito’daki San Francisco Üniversitesi’nden Fizik Fakültesi Başkanı Carlos Montufar, Big Bang’den sonraki bininci saniyede meydana gelen parçacık çarpışmasını oluşturmayı ve bu standart model üzerinde çalışmayı hedeflediklerini söyledi.

  Şu anki modele göre Evren’i oluşturanların sadece yüzde 4’ünü bildiklerini ve geriye keşfedilecek yüzde 96 oranında madde ve enerji kaldığını belirten Montufar, aralarında parçacık fiziği konusunda 20 uzmanın da bulunduğu dünyanın en iyi 120 fizikçisinin, standart model ile fizik biliminin geleceğini tartışmak için bu toplantıda biraraya geldiğini kaydetti.

  ABD’li , Japon, Rus, Avrupalı ve Latin Amerikalı bilim adamlarının dünden bu yana biraraya geldiği toplantıya Nobel Fizik ödüllü ABD’li bilim adamları Frank Wilzeck (2004) ve Leon Lederman (1986) da katıldı.

  Bilim adamları, Evren’in 12 ila 14 milyar yıl önce Big Bang adı verilen büyük patmlamanın ardından oluşmaya başladığını ve “karanlık enerji” adı verilen gizemli bir gücün etkisiyle genişlemesini sürdürdüğünü düşünüyorlar.
   
 2. 20 Mart 2008
  Konu Sahibi : sema27
 3. lithium

  lithium Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  194
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  dan brownun melekler ve şeytanlar kitabında bu konudan bahsediyordu, "karşı madde" adı altında. ilgilenenlerin okumasını tavsiye ederim.
  birde dijital kale kitabı vardır ki insanı teknoloji konusunda paranoyak hale getiriyo şiddetle tavsiye ederim.