Bildiğiniz tüm sağlık efsanelerini çöpe atın... Asılsız Sağlık Bilgileri

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Halikarnas tarafından 22 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  22 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 1. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]

  Bildiğiniz tüm sağlık efsanelerini çöpe atın... Bugüne kadar doğru sanıp uygulanan birçok sağlık yönteminin yanlış olduğu ortaya konuldu. ışte şimdiye dek kulağımıza çalınan ve doğruluğundan şüphe etmediğimiz sağlık efsaneleri....


  LOŞ IŞIKTA BıRŞEYLER OKUMAK GÖRÜŞÜNÜZÜ KÖRELTıR
  Herkes az ışıklı bir ortamda bir şeyler okumaya çalışmanın gözlere zararlı olduğuna inansa da durum, bilimsel olarak çok az bir doğrulamaya sahiptir. Karanlıkta okumak, gözlerinizi geçici olarak gerer ama gün ışığına çıktığınızda gözleriniz normal haline döner. Karanlıkta okumanın miyopu arttırdığı söylenir ama araştırmalara göre bu iddia doğru değil. Örnek olarak insanlar 70 yıl önce mum ışığında kitap okuyordu ya da ders çalışıyordu ancak kör olmuyorlardı.


  HASTANEDE CEP TELEFONU KULLANMAK SAKINCALIDIR
  Birçok hastanedeki bekleme odasında cep telefonunuzu kapatın işareti bulunsa da araştırmalar cep telefonlarının tıbbi cihazlara dikkate değer bir kötü etkisinin olmadığını ortaya çıkarttı. 2005 senesinde Mayo Clinic 16 tıbbi cihaz ve altı farklı cep telefonuyla 510 test gerçekleştirdi. Testin sonucu ise %1.2 gibi dikkate alınmayacak bir değerdi. 2007 senesinde yapılan araştırmaya göreyse cep telefonlarının ‘her zaman kullanıldığı gibi kullanıldığı sürece' bir etkisinin yok.


  TIRNAKLAR VE SAÇ ÖLÜMDEN SONRA UZAR
  Saç ve tırnak uzaması oldukça karışık hormonel bir işlemdir ve bu bir kişi öldükten sonra devam edemez. Bu efsane, ölümden sonra cildin buruşmasından dolayı oluşan görünüşten dolayı çıkmıştır.


  BEYNıMıZıN SADECE YÜZDE 10'LUK BıR KISMINI KULLANIRIZ
  Beynimizin en yüksek kapasitede çalışmadığı fikri pek de mantıklı değildir. Indiana Universitesi Tıp Fakültesi'nde profesörlük yapan Carrol ve Rachel Vreeman'in ıngiliz Medical Journal gazetesinde yayınlanan araştırmasına göre “Farklı beyinler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda beynin herhangi bir parçasının pasif durumda olmadığı ortaya çıktı. Detaylı araştırma sonucunda beynin tümünün çalıştığı ortaya çıkmıştır.” Carroll'a göre bu fikir 19. yy'ın başlarında yılan yağı satıcılarının beyin gücünü arttırıcı ‘iksir' satmak için buldukları bir nedendi.


  GÜNDE EN AZ SEKıZ BARDAK SU ıÇıLMELı
  Bu efsanenin kaynağı 1945 senesinde Ulusal Araştırma Encümeni'nce yayınlanan makaledir. Makalede yetişkinlerin günde 2,5 litre su içmesi gerektiği yazmaktadır ancak yazının son cümlesinde yiyeceklerin büyük bir kısmının içerisinde bulunan suyun bu ihtiyacımızı karşıladığına değinilmektedir. Günlük kahve tüketimi ya da öğle yemeğindeki çorba sayesinde de vücudun su ihtiyacı karşılanmaktadır. Fazla su içilmesi hücrelerin fazla sıvıyla dolmasına ve ölüme yol açabilir.


  TRAŞLANAN SAÇ DAHA HIZLI VE GÜR ÇIKAR
  Ağda yapın, kazıtın ya da kesin. Saçınızı nasıl kısaltırsanız kısaltın tekrar çıkma hızını değiştiremezsiniz. Sadece bacak kılları, daha gür çıkar. Saç, kesildikten sonra gür olarak çıkar çünkü incelmeye vakti yoktur. Saç, uzadıkça ve güneşe maruz kaldıkça rengi açılır ve incelir.


  YEMEK YEDıKTEN SONRA YÜZMEK ıÇıN BıR SAAT BEKLEMENıZ GEREKıYOR
  Bu efsane 1961'den beri sorgulanıyor. Fazla yedikten sonra yüzmek, sadece insanın kendisini rahatsız hissetmesine yol açacaktır çünkü güç gerektiren fiziksel bir aktivite gerçekleştirmektedir. Yüzme dışında koşma ya da yürümek de insanın fazla yedikten sonra kendisini rahatsız hissetmesine yol açar. Şu ana kadar hiçbir insan fazla yedikten sonra yüzmekten ölmedi.
  .
   
 2. 25 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 3. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  ayy şook oldum.
  gerçekten de ne kadar da doğru bildiğimiz yanlış varmış.özellikle de beynimizin hepsini kullanmadığımız fikri bana hep saçma gelirdi ama kendi düşüncem olarak yorumlardım.demek doğruymuş :)
  tekrar teşekkürler sardunya zakkum.
   
 4. 26 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 5. simorgh

  simorgh Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Nisan 2009
  Mesajlar:
  820
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  BEYNıMıZıN SADECE YÜZDE 10'LUK BıR KISMINI KULLANIRIZ bence bu konuda bazı eksiklikler ve tanımlamalar yanlıs anlasılmaya elverişli...CADIARZU
   
 6. 26 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 7. missingequation

  missingequation Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  423
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  paylaşım için teşekkürlerkaydirigubbakcemile5
   
 8. 26 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 9. estel

  estel Guest

  TRAŞLANAN SAÇ DAHA HIZLI VE GÜR ÇIKAR

  yupiii gerçek değilmiş oğlumun saçlarına kıyamıyodum ama bi yandan da vicdan yapıyodum acaba cılız mı kalır diye:))