Bıldırcın Yumurtası Hakkında Bildiklerimiz...

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve shrylz tarafından 21 Haziran 2010 başlatılmıştır.

21 Haziran 2010
    Konu Sahibi : shrylz
  1. shrylz

shrylz Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    610
    Ödül Puanları:
    113
    merhabalar,
    oğluma geçen haftadan beri bıldırcın yumurtası veriyorum. haşlanmış olarak 1 tane kahvaltısına karıştırıyorum. et,kıyma,balık yemiyor.(etli yemeklerin etlerini ayıklayarak yiyor suyuna sebzelerine geçmiş oluyor vitamini ama kendisini yemesi başka tabi) bu sebeple bıldırcın yumurtasına başladım. protein olarak çok zenginmiş. ama bazı yerlerde de çok ta abartıldığı kadar yararlı olmadığı yazıyor. bıldırcın yumurtası kullanan veya bilgisi olan var mı arkadaşlar...

2. 21 Haziran 2010
  3. Boddim

Boddim Batuhan'ım küçük Aşkım Üye

Beğenildi:
    76
    Ödül Puanları:
    153
    canım benim netten takip ettiğim doktor günde 1 tane bıldırcın yumurtasının hiçbir işe yaramadığını illa bıldırcın yumurtası yedireceğim diyorsan günde 5-6 tane bıldırcın yumurtasının 1 tavuk yumurtasına denk geldiğini söylüyor

4. 21 Haziran 2010
  5. xkardelenx

xkardelenx Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.019
    Ödül Puanları:
    123
    ben de tam tersi olarak biliyorum,içeriğinde fosfor b vitaminleri ve protein açısından 6 adet normal yumurtaya bedelmiş 1 bıldırcın yumurtası...haftada 3 gün pazartesi,çarşamba ve cumaları veriyorum ben...

6. 21 Haziran 2010
  7. xkardelenx

xkardelenx Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.019
    Ödül Puanları:
    123
    Tavuk yumurtasına nazaran 5 kat daha fazla fosfor, 8 kat demir, 9 kat protein içeren bıldırcın yumurtasının süt ve balla karıştırıldığında astım, öksürük ve alerjiye çok iyi geldiği bildirildi. alıntıdır...

8. 21 Haziran 2010
  9. umudum01

umudum01 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    herkese selam arkadaşlar....
    benim oğlum yumurtayı çokk seviyor tavuk sabah haşlıyorum 1 tane yanına 1 çay bardağı domates suyu ekmek içi filan çook güzel yiyor.bıldırcın yumurtasını aldım arada ondanda veriyorm fakat ben çiğ olarak verme taraftarı değilm doktorumuzun tavsiyesiyle rafadan veriyormm.....

10. 21 Haziran 2010
  11. shrylz

Beğenildi:
    610
    Ödül Puanları:
    113
    Dyt. Şengül Üre, bıldırcın yumurtasının faydaları bakımından vazgeçilmez olduğunu söylüyor. Ülkemizde de son 10 yılda tüketimi artmaya başlayan bıldırcın yumurtası önemli besin öğelerini bünyesinde bulunduruyor. Kendi küçük ancak içeriği ve beslenme açısından önemi büyük olan bıldırcın yumurtasının çocuk beslenmesinde de yeri önemli. Bu yumurtanın, içerdiği yüksek protein ile özellikle çocuklarda büyüme gelişme, doku onarımı ve bağışıklığın güçlenmesine katkısı büyük. Tavuk yumurtasına göre daha fazla demir ve B12 içeriğine sahip olması ile özellikle büyüme gelişme ve okul çağı çocuklarında sıklıkla karşılaşılan anemi (kansızlık) probleminin çözünme katkı sağlayabilecek özelliklere de sahip. Dyt. Şengül Üre, bıldırcın yumurtasının, ayrıca kansızlıkla birlikte görülen yorgunluk, öğrenme algılama sorunlarının çözümüne de destek sağladığının altını çiziyor. A vitamini içeriği yüksek olan bıldırcın yumurtası, görme, doku onarımı konusunda da faydası tartışılmaz.

12. 21 Haziran 2010
  13. Boddim

Beğenildi:
    76
    Ödül Puanları:
    153
    Günde "1 tane" bıldırcın yumurtası, hiçbir halta yaramaz... Boşuna böyle işlerle uğraşmayın, ya 5-6 tane yedirin, (lüzumsuz yere, pahalıya gelir) veya doğru dürüst bir tavuk yumurtası yedirin..
    alıntıdır.

14. 22 Haziran 2010
  15. Boddim

Beğenildi:
    76
    Ödül Puanları:
    153
    arkadaşlar nette kadir tuğcuya sordum bıldırcın yumurtasını benim sorum ve cevabı paylaşıyorum

hocam iyi günler:
    öncelikli olarak bıldırcın yumurtasıyla ilgili eski maillerini okudum biliyorum ama benden başka aydınlatılması gereken arkadaşlarım var size onların yazdığı bir yazıyı kopyalayacağım
    Dyt. Şengül Üre, bıldırcın yumurtasının faydaları bakımından vazgeçilmez olduğunu söylüyor. Ülkemizde de son 10 yılda tüketimi artmaya başlayan bıldırcın yumurtası önemli besin öğelerini bünyesinde bulunduruyor. Kendi küçük ancak içeriği ve beslenme açısından önemi büyük olan bıldırcın yumurtasının çocuk beslenmesinde de yeri önemli. Bu yumurtanın, içerdiği yüksek protein ile özellikle çocuklarda büyüme gelişme, doku onarımı ve bağışıklığın güçlenmesine katkısı büyük. Tavuk yumurtasına göre daha fazla demir ve B12 içeriğine sahip olması ile özellikle büyüme gelişme ve okul çağı çocuklarında sıklıkla karşılaşılan anemi (kansızlık) probleminin çözünme katkı sağlayabilecek özelliklere de sahip. Dyt. Şengül Üre, bıldırcın yumurtasının, ayrıca kansızlıkla birlikte görülen yorgunluk, öğrenme algılama sorunlarının çözümüne de destek sağladığının altını çiziyor. A vitamini içeriği yüksek olan bıldırcın yumurtası, görme, doku onarımı konusunda da faydası tartışılmaz.

hocam herzamanki gibi tarafsız ve halk için yaptığınız yorumunuzu bekliyorum.

CEVAP
    Tıbbiyeye girdiğimden beri hiçbir Türkçe Tıp kitabı okumadım.. Benim okuduklarımdada böyle bir bilgi yok... Tavuk yumurtasında ne kadar protein, ne kadar demir var hepsi tıp kitaplarında ( Nelson ) yazılıdır... Tavuk yumurtasından tavuk, bıldırcın yumurtasından bıldırcın çıkıyor... Mal meydanda...Sanki devekuşu yumurtası..

16. 22 Haziran 2010
  17. melek81

melek81 Herşeyin başı sağlık Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    muahahahah Kadir Tuğcu cevabı işte. Ben tavuk yumurtası veriyorum arkadaşlar. Önemli olan taze doğal olması

18. 23 Haziran 2010
  19. shrylz

Beğenildi:
    610
    Ödül Puanları:
    113
    tamam arkadaşlar,
    dövmeyin anladım. yalnız beni çok kati olan cevaplarınız biraz rahatsız etti. sonuçta hiçbirimiz bıldırcın yumurtası üstüne tez yazmış gıda mühendisi değiliz. tıp kitaplarında yer almıyor olması bana yalnızca tıpçıların bu konuda henüz bir araştırma yapmadıklarını gösteriyor. yanlış anlaşılmasın "bıldırcın yumurtası çok yararlı" demiyorum. ama aksi ispatlanmadığına göre; "bu konuda yeterli bilgi yok olabilir de olmayabilir de" daha doğru bir yaklaşım bence. amacım kimseyi incitmek değil ayrıca yalnızca fikirlerinizi almaya çalışıyordum. vaktini aldığım herkezden özür dilerim.