Bilen varsa paylaşsın...

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve yazdan tarafından 23 Aralık 2009 başlatılmıştır.

23 Aralık 2009
    Konu Sahibi : yazdan
  1. yazdan

yazdan zehra'm:) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar ben araştırmama rağmen kesin bşey bulamadım.yetimlere kötü söz söylemek,haksızlık yapmak felan Allahü teala korksun diyor Kuranda.ama aklıma bişey takıldı,ya yetim senden benden kurnazsa,tilkiyse o size türlü türlü fitnebazlık yada haksızlık yapıyorsa ve haliyle kendinizi savunmak adına kırıcı yada kötü söz söleyip hakkına girebilliyorsunuz.o zaman ne olacak.bilginiz varsa bu konuyla lgili Allah için yazın.çok teşekkür ederim.

2. 23 Aralık 2009
  3. Gxuxlsxuxm Sultan

Gxuxlsxuxm Sultan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    146
    Ben o sözü yetim hakki ile alakali duymustum.

Tabiki kul hakki her insan icin cok günahtir, lakin yetimin hakkina göz dikmek, Allah korusun....büyük günahlarindan duydugma göre.:kahve:

Vallaha bence, ister yetim olsun ister öksüz, bu onun sana kötülük yapma, kurnazlik yapma hakkini vermez.

Kendini, Esini, evladini, malini savunmak, Haksizliga boyun egmemekde Rabbimizin bize buyurdugudur.....Savunmak ne derece diye sorarsan? Gerektigi gibi derim....
    Sözle, Mahkeme ile gerekirse Siddet ile....

Yetim diye dokunulmazligi yok kimsenin, helede Allahin huzurunda.

4. 23 Aralık 2009
  5. SuLtan42

SuLtan42 Uykucuuu Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    bunun kesin olarak hükmünü bilmiyorum ama
    bu bir istisnadir,
    yetimlere kötülük etmiceksin haksizlik etmiceksin, haklarini yemiceksin evet ama, kendi hakkinida yedirmiceksin o ayri konu

6. 23 Aralık 2009
  7. 1ey

1ey "Türkçe'ye özen göster.." Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Bu bilgiyi yetimlere davranış şekli ile ilgili bir yazıdan aldım, uzun bir yazının sanırım sana yararı olacağı kısmı bu olabilir diye düşündüm..yazının sonucunu nasıl yorumlarsan..

8. 23 Aralık 2009
  9. ysl_cinema

ysl_cinema ATATÜRK'ümü çok seviyorum Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    dini boyutunu bilemiyorum ama kendi mantıgımca, sana haksız yere kötülük yapan kim olursa olsun hakkını arayabilirsin diye düşünüyorum, karşındaki öksüz ama kötü bir insansa yapacak bişey yok

10. 24 Aralık 2009
  11. emios

emios Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Hadisler

1804 Ali radıyallahu anh şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'den şöyle buyurduğunu işitip ezberledim:

"Büluğ çağına ulaştıktan sonra yetimlik kalkar . Ebû Dâvûd, Vesâyâ 9

Senden benden kurnaz yetim, bülug cagina girmis insandir. Oda artik yetim degildir. Bülug cagina girmemis ise ona cocuk denir. cocugun yaptiklarina malum ciddiye alinmaz.