bilginiz olsun lütfen okuyun

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve kSo tarafından 14 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  14 Şubat 2009
  Konu Sahibi : kSo
 1. kSo

  kSo Guest

  merhaba sevgili arkadaşlar bende yeni ögrendim ve sizlerle paylaşmak istedim belki daha önce bu konu açılmıştır ben bulamadım
  dün bazı işlerim vardı onun için sigortaya gittim ve orada tesadüf olarak ögrendiğime göre anne_baba sigortasızda olsa çocukları sigortalaya biliyorsunuz nasılmı nüfus cüzdanlarıyla gidiyorsunuz ve çocuğunuzu sanki siz sigortalı çalışıyor gibi dilekçe yazıp başvurunca devlet hastaneleri ve indirimlerinden faydalanabiliyorsunuz bizlerin etrafında bu durumda tanıdıklarımız vardır bilgilendirirsek hem maddi olarak fayda olur hemde yavrularımız daha iyi bir hastanede iyileşir
  tabiki dileğim kimselerin zorda kalmaması ve yavruların hep sağlıklı olması
   
 2. 14 Şubat 2009
  Konu Sahibi : kSo
 3. istanblue

  istanblue evli,mutlu ...... Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2008
  Mesajlar:
  609
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  paylaşım için teşekkürler
   
 4. 15 Şubat 2009
  Konu Sahibi : kSo
 5. kSo

  kSo Guest

  ben şu kriz ortamında yardımcı bilgileri paylaşalım istiyorum
   
 6. 15 Şubat 2009
  Konu Sahibi : kSo
 7. hazal46

  hazal46 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mart 2008
  Mesajlar:
  145
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  çok teşekkürler arkadaşım.ilaç parasınada katkısı oluyormu bu uygulamanın?
   
 8. 15 Şubat 2009
  Konu Sahibi : kSo
 9. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.271
  Beğenildi:
  82
  Ödül Puanları:
  153
  arkadaşlar 18 yaşın altında kim olursa olsun devlet tarafından sigortalı oluyor 18 yaş altı çocukların annesi ve ya babasının sigortalı olmasına gerek yok bu uygulamayla bütün hastanelerden yararlanabilir ve ilaçlarınıda %20 sini ödeyerek alabiliyor eğer ki 18 yaş altı çocukların kaydı yok ise kaydını yaptıracaksınız
   
 10. 15 Şubat 2009
  Konu Sahibi : kSo
 11. Filo

  Filo Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.159
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  cnm teşekkürler...nereye başvurmak lazımm ...
   
 12. 15 Şubat 2009
  Konu Sahibi : kSo
 13. Lyre

  Lyre TuğçEgehan Pro Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2008
  Mesajlar:
  9.041
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  tşkler...........
   
 14. 15 Şubat 2009
  Konu Sahibi : kSo
 15. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.271
  Beğenildi:
  82
  Ödül Puanları:
  153

  18 Yaşından Küçük Çocukların GSS Hakkı ve Yapılması Gerekenler

  Genel sağlık sigortalısı sayılanların çocukları, ana ya da babanın tescil edilmiş olmasına bakılmaksızın ve ayrıca bir işleme gerek olmaksızın 18 yaşın dolduğu tarihe kadar genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak sağlık hizmetlerinden yararlandırılacaklar.

  18 yaş altında olma kapsamında GSS’li olamayacaklar

  Aile içinde kişi başına düşen aylık tutarı brüt asgari ücretin üçte birinden az olan aile bireyleri ile sığınmacı veya vatansız olarak kabul edilen kişiler ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunun korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz faydalanan kişilerin çocukları ile bizzat kendisi zorunlu sigortalılıktan dolayı GSS’li olan çocuklar sırf 18 yaş altı vatandaş oldukları gerekçesiyle tanınan genel sağlık sigortasından yararlanamayacaklar.

  Ailesinin kesesinden GSS’li olacak 18 yaş altı çocuklar

  Ana ve babası genel sağlık sigortalısı olanlar, 18 yaşını dolduruncaya kadar ayrıca bir işleme gerek olmaksızın ana veya babalarından dolayı bakmakla yükümlü olunan kişi olarak GSS’li olacaklar.

  Genel sağlık sigortalısı olması gerektiği halde tescili yapılmamış olan ana ve babaların çocukları, sağlık hizmeti sunucularına başvurduğu tarih itibariyle ana ve babalar genel sağlık sigortasına tescil edilecek ve bu çocuklar 18 yaşını dolduruncaya kadar ana ve babalarından dolayı bakmakla yükümlü olunan kişi olarak GSS’li sayılacaklar.

  Primleri Devletçe ödenecek çocuklar

  Bakmakla yükümlü kişi olarak genel sağlık sigortalısı olan ana ve babaların 18 yaşın altındaki çocukları, aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı, asgari ücretin üçte birinden az olanlar kapsamında tescil edilerek primleri devlet tarafından ödenmek üzere GSS’li olacaklar. Örneğin çalışan oğlu (A)’nın bakmakla yükümlü olduğu babası sıfatıyla GSS’li sayılan kişinin 18 yaşından küçük diğer çocuğu (B) primi Devlet tarafından ödenen genel sağlık sigortalısı olacak.

  Genel sağlık sigortasına ilişkin primlerini ödemeyen ana ve babalar nedeniyle sağlık yardımlarından faydalanamasalar da bu ana-babaların bakmakla yükümlü oldukları 18 yaşından küçük çocukları, primleri Devlet tarafından ödenmek üzere genel sağlık sigortasından yararlanabilecekler.

  Ana ve babasız 18 yaşından küçük çocuklar primi Devlet tarafından ödenmek üzere, genel sağlık sigortalısı sayılırlar. Ana ve babası olmadığı halde korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden faydalanmayan 18 yaşından küçük çocukların bu genel sağlık sigortalılıkları, varsa kanuni temsilcisi, yoksa yakınları tarafından SGK’ya başvurmaları veya SGK’ca bu durumun tespiti halinde tescil edilecek.

  Yeni doğan çocuklar

  Nüfus kayıt işlemleri yapılıncaya kadar yeni doğan çocuğa ilişkin gerekli işlemler; öncelikle anasının üzerinden, ana ölmüş ise babasının üzerinden, ana ve babası ölmüş ise yakınları veya Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından koruma altına alındığı tarihe kadar, ölen ana üzerinden yapılacaklar. Ancak bu süre, sağ olarak dünyaya gelen her çocuğun, doğumdan itibaren nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekli azami otuz günlük süreyi geçemeyecek.
   
 16. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : kSo
 17. nesmit

  nesmit Nesrinsavas ben:) Pro Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  2.492
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  arkadaşlar bende devlet hastanesinde çalışıyorum ve sadece 18 yaş ve altı çocuklar değil,
  hiçbir sağlık güvencesi olmayan gebelerde gebeliğin başladığı tarihten itibaren ve gebeliğin sonlandırıldığı tarihten itibaren 8 hafta daha gebe genel sağlık sigortası ile sigortalanacaklardır.
  ve bununla birlikte devlet hastanelerinde gebelik rutin kontrolleri ve doğum yapabileceklerdir.bunun için sadece kimlik ile hastaneye başvurulması gereklidir,ayrıca evli olupta kimliği değişmemiş olanların kimlerini değiştirmeleri gerekmektedir...
   
 18. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : kSo
 19. kSo

  kSo Guest

  nesrincim sağol butür bilgileri paylaşalım bence bilmeyen çok kişi madur olabiliyor çünkü
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.