bilginiz varsa lütfen cevap verin

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve meto tarafından 10 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

10 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : meto
  1. meto

meto Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba ben 28 yaşındayım ve 2.gebeliğimin 17.haftasındayım 15 gün önce 2li test yaptırdım ve renkli ultrason incelemeleri herşey normaldi 2 gün önce kotrole gittim ve bebeğimin beyninde 2mm kist olduğunu öğrendim.bununla ilgili başka testler istedi doktorum,yaşayan yada tanık olan varsa bana cevap versin lütfen çok endişeliyim.

2. 10 Ağustos 2009
  3. Elis

Elis Guest

iyisallah hepsi yanlis anlasilmadir canim,acil sifalar dilerim,saglikla bebegini kollarina lirsin iyisallah canim=):Saruboceq:

4. 10 Ağustos 2009
  5. sunways

sunways Allah var gam yok...! Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    bılgım yok ama canım hemen endıselenme
    baska bı dr mutlaka gıt
    bu sonuca warmaları ıcın cok erken cunku bunun ultrasonu 23. haftlarda yapılıyo mesela benım yarın

6. 10 Ağustos 2009
  7. peluse

peluse *EBRU* Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    Bu dediğin sanırım koroid pleksus kisti. Bu kist her yüz hamilelinin ikisinde görülebiliyor. Eğer beraberinde başka bir anomali yoksa, mesela rahim içi gelişme geriliği, amniyon sıvısının normalden fazla olması, ikili üçlü testlerde risk, ellerde ve ayaklarda anormal görüntü, bağırsakların karın içine girmemiş olması gibi bu kistler tek başına risk oluşturmuyor kabul edilen görüşe göre.

Benim bebeğimde de 14. haftada görüldü bunlardan. O kadar çok araştırdım ki. Doktorum perinatoloji bölümüne sevk etti orada detaylı ultrason yapıldı, fetal mr çekildi. Başka bir anomaliye rastlanmadı çok şükür. Zaten bu kistlerin %99'u en geç 28. hafta gibi geçiyor. Geçmese de nörolojik bir sorun yaratmıyormuş. Benimkilerinin de çok şükür 22.haftamda çektirdiğim detaylı ultrasonda geçtiği görüldü.

Doktorların bu kistleri önemsemesinin sebebi trizomi 18 gibi çok ağır bir anomali çeşidi olan kromozomal bir hastalıktada görülebilmesi. Ancak bu durumda sadece kist değil kistlerin yanında yukarıda saydığım pek çok bulguya da rastlanabiliyor. Tek başına kist bir anlam ifade etmiyor o yüzden hiç moralini bozma güzel haberler alırsın umarım detaylı incelemeler sonucunda.

Son düzenleme: 10 Ağustos 2009