Bilinçaltı

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve realist tarafından 15 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  15 Aralık 2008
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Bilinçaltı

  Beyninin farkında olmadığın kısmıdır. Hafıza depondur. Bilinçaltın vücudundaki birçok işlemin otomatik ve düzenli biçimde yürümesini sağlar.

  Bilinçaltını ve bilincini birlikte bir buzdağına benzetebiliriz.Bu buzdağının sekizde yedisi denizin altında, sekizde biri ise denizin üstündedir.Üstte bulunan kısım bilinç,altta bulunan kısım ise bilinçaltıdır.
  Gün içindeki davranışlarının, yaşadığın duyguların ve içine düşmüş olduğun durumların çoğu bilinçaltının kontrolü altında gerçekleşir. Yaşadığın her dakika bilinçaltı sayesinde nefes alıp veriyorsun.Yani bilinçaltın aslında hep senin iyiliğin için çalışır.

  Edindiğin tüm alışkanlıklar bilinçaltına kaydedilir. Mesela, çocukken e binmeyi öğrenme aşamasında bilincin sürekli uyanıktır ve ten inene kadar çok dikkatli adım atmalısındır. Bir çok kez kullandıktan sonra ise, artık te yaptığın hareketlerin çoğu bilinçaltının emirleriyle otomatik hale gelir. Bir arkadaşın sen teyken sana seslense, artık hem ini sürüp hem de ona cevap verebilecek konuma gelmişsindir. Hatta bir süre sonra değişik akrobatik hareketler yapabilecek duruma bile gelirsin. İşte bu aşamada t kullanmak alışkanlık haline gelmiştir ve bilinçaltın t sürme sırasında tamamen işbaşındadır. Bazen dalar gidersin bir düşünceye ve bir de bakmışsın eve gelmişsin. "Ne zaman geldim ya eve??? " şeklinde bir hayretle ten inersin. Otomatik pilotun devrede olduğundan habersizsindir.

  Bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenme, bir bebeğin yürümeyi öğrenmesi,araba sürmeyi öğrenme hep aynı şekilde bilinçaltının yardımıyla olur. Bilinçaltı bu işleri alışkanluk haline geldikten sonra otomatik şekilde yapar. Gördüğün gibi, bilinçaltın senin daha az güç harcaman,daha az yorulman ve her şeyi en mükemmel şekilde yapabilmen için uğraşır durur.

  Zehra Teylik

  Bilinç

  * Bilgiyi seri halinde işler, aynı anda genelde bir tek bilgi işlenir.
  * Kısa süreli hafızadan sorumlu
  * İradenin yeri
  * Espri, alay ve inkarı anlar
  * Yavaş ve belirsiz
  * Yeni şeyler deneme ve öğrenmeye heveslidir
  * Geçmiş –şu an- gelecek
  * Mantıkçı, muhakeme yeteneği ve akılcı karar vermeyi sağlar
  * Farkındalık
  * Dinlenmelidir

  Bilinçaltı

  * Eleştirip yargılamadan hareket eder, kabul eder veya reddeder.
  * Bir çok görevi aynı anda yapabilir. Tüm vücut fonksiyonlarını yürütür.
  * Uzun süreli hafıza
  * Alışkanlıkların yeri
  * Kelimesi kelimesine anlar. İma, espri, inkarı anlamaz.
  * Çabuk ve kesindir
  * Tekrarla öğrenir
  * Kendini koruma mekanizmasına sahiptir
  * Tek zamanlı çalışır. “Şimdi” vardır.
  * Duyguların yeridir.
  * 24 saat iş başındadır.