Bilinçli anne-baba ile onlar daha güvende

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve Halikarnas tarafından 14 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  14 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 1. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]

  Kazaların yüzde 80'inin sürücü hatasından kaynaklandığı Türkiye'de, çocuk ölümlerinde, onların güçsüz yapıları değil, ebeveynlerin dikkatsizlikleri ön plana çıkıyor.

  HÜSEYıN KELEŞ'in haberi

  Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, annesinin kucağında yolculuk yapan 5 yaşındaki küçük Rabia, camdan fırlayarak hayatını kaybetti.

  Rize'deki trafik kazasında, açılan hava yastığı, otomobilin ön koltuğunda oturan 4 yaşındaki Toprak Kurtoğlu'nun boğazına saplandı. Kanlar içinde kalan küçük çocuk, olay yerinde hayata gözlerini yumdu.

  Beyşehir'deki köprülü kavşağın çıkışından karşıya geçmeye çalışan 13 yaşındaki Nezahat Öztekin'e, öğretmen Hasan Ertekin'in kullandığı otomobil çarptı. Hastaneye kaldırılan küçük kız kurtarılamadı.

  Her yıl bu ve benzeri şekillerde meydana gelen kazalar binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep oluyor. Bu kazaların en acı tarafı ise büyüklerinin hatasını çocukların canlarıyla ödemesi. Bu acı tablo, son yıllarda ebeveynlerin özellikle araçlarında çocuklarıyla ilgili daha bilinçli hareket etmesiyle tersine döndü. Son 13 yılda trafik kazalarındaki çocuk ölümleri yüzde 80 azaldı. 1995'te bin 285 çocuk kazalarda can verirken, 2007'de bu rakam 268'e düştü. 2008 yılındaki kazalarda ölen çocuk sayısı henüz belli değil; ama uzmanlar, sayının 250 civarında kalacağını öngörüyor.

  Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner, ailelerin araçta bulunan çocuklarına karşı artık daha bilinçli hareket ettiğini söyleyerek, yapılan uyarıların ebeveyndeki etkilerinin eskiye göre daha fazla olduğuna dikkat çekiyor. 13 yılda meydana gelen kazalarda hayatını yitirenlerin yüzde 17'si 0-14 yaş aralığındaki çocuklar. Kazaların yüzde 80'inin sürücü hatasından kaynaklandığı Türkiye'de, çocuk ölümlerinde, onların güçsüz yapıları değil, ebeveynlerin dikkatsizlikleri ön plana çıkıyor. Anne-babaların, yasak olmasına rağmen çocuklarını ön koltuğa oturtmaları, arka koltuklarda oturtsa bile emniyet tedbirlerini almaması, çocuklarının ölümüne yol açabiliyor. Ancak son yıllarda okullarda verilen eğitim, emniyet güçlerinin çabaları ve basın-yayın organlarında konunun detaylı şekilde işlenmesi, anne-babaları daha dikkatli olmaya zorladı.

  Çocukların araçlardaki konumlarına dikkat çeken Güner, "Belli yaştan önce ön koltukta çocukların oturması sakıncalı. Ebeveynler buna dikkat etmeye başladı. Arka koltukta sadece emniyet kemeri ile koruma sağlamak yetmez. Bebekler için özel güvenlikli koltuklar olmalı." dedi. Okullardaki trafik derslerinin öğrencinin yanı sıra veli ve servis şoförlerine olumlu etki yaptığını belirten Güner, "Çocuklar, trafik derslerinden aldığı bilgileri yollarda kullanıyor. Ailesini de kurallara uyması konusunda uyarıyor."
  diye konuştu.


  OKULDAKı TRAFıK DERSLERı ETKıLı OLDU
  ılköğretimde trafik dersinin üzerinde daha fazla durulmaya başlandığını belirten sınıf öğretmeni Uğur Aydın ise bunun günlük hayata etkisinin fazla olduğunu söyledi. Okul önlerinde, çocukların artık daha dikkatli olduğunu kaydeden Aydın, derslerin ebeveynleri de bilinçlendirdiğini aktardı.


  Son 10 yılda 50 bin kişi hayatını kaybetti
  Türkiye'de son 10 yılda meydana gelen trafik kazalarında 50 binden fazla kişi öldü, 1 milyonun üzerinde kişi yaralandı ya da sakat kaldı. Emniyet'in verilerine göre, son 28 yılda trafik kazalarında yüzde 2 bin 417, ölü sayısında yüzde 0,7 ve yaralı sayısında yüzde 647 artış oldu. 2008 yılındaki 408 bin 272 trafik kazasından 2 bin 258'i ölümlü, 82 bin 361'i yaralanmalı ve 323 bin 653'ü de maddi hasarlı olarak meydana geldi. Ankara, ıstanbul ve ızmir en fazla kaza yapılan iller olarak kayıtlara geçti.  [​IMG]
   
 2. 14 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 3. Egem

  Egem Yokluk içinde Cumhuriyeti kuranların torunuyuz. Pro Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2007
  Mesajlar:
  21.623
  Beğenildi:
  9.435
  Ödül Puanları:
  238
  allahım kazadan beladan cümlemizi korusun
  tabiiki bizde dikkat edelim krallara uyalımopuyorumnanaktan