Bir Doktor Görüşü

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve eness tarafından 21 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  21 Ekim 2009
  Konu Sahibi : eness
 1. eness

  eness Avoncu Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2009
  Mesajlar:
  263
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  86
  Dr. Emin Mindan ile “Çocuk Sağlığı ve Beslenmesi” konusundaki sohbetimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

  Hobilendik: Bebeğe ek gıdalara ne zaman başlanmalıdır?

  Dr. Mindan: Bebek 6 aylık olduktan sonra, katı gıdalara başlanır. Bebek beslenmesinde yapılan en önemli hatalar, önce meyve suyu vermekle başlar.

  Hobilendik: Meyve vermemek mi gerekir?

  Dr. Mindan: Önce sebze çorbası, daha sonra kefir veya kefirle mayalanmış yoğurt ondan sonra da çorbadan hemen sonra ödül olarak meyve püresi ( meyve suyu değil) verilebilir. Yumurta, 6-6.5 aylık, balık ise 7 aylık olunca ilave edilebilir.  Hobilendik: Muhallebi ne zaman verilir?

  Dr. Mindan: Mümkünse, hiç bir zaman. Muhallebi, basit bir tarifle süte katılan, şeker, pirinç veya ekmektir.Eğer anne emziriyorsa, 1-2 kere sebze çorbası ve 1-2 kere kefirle mayalanarak elde edilmiş yoğurt yeterlidir. Televizyonlarda reklamı yapılan 4-5 öğün tavsiye edilen kaşık mamalarına göre sizlerin hazırladığınız çorbalar ve yoğurt daha faydalıdır.  Hobilendik: Kaşık mamalarını neden tavsiye etmiyorsunuz?

  Dr. Mindan: Kaşık Mamaları tatlı olduğu için, bu tür gıdalara alışan bebekler ileride de tatlı gıdaları alırlar. Süt içerisinde mısır gevreği, puddingler, meyve suları, şekerli yoğurt ve sütler, pastalar, kola, gazoz, fast food derken METABOLİK SENDROM gelişir. Bir de, akşamları kaşık maması veya muhallebi yiyen bebekler, anne sütü veya sebze çorbası alan bebeklere göre daha sık hastalanırlar, ve antibiyotik bombardımanına maruz kalırlar. Sık hastalanıp, sık ilaç kullandıkça; barsaklarındaki dost bakteriler ( probiotikler ) azalır ve bünyeleri daha da zayıflar.  Hobilendik: Bünyemizi güçlendiren gıdalar nelerdir ?

  Dr. Mindan: Bebekler için konuşacak olursak; öncelikle mümkün olduğu kadar uzun süre anne sütü ile beslemek. Daha sonra , azar azar alıştırarak, kefir veya kefirle mayalanmış ev yoğurdu, sebze çorbaları ve meyve püreleri sayılabilir. Meyvenin tadının farkına varmaması için, sebzeden hemen sonra vermek uygun olur. Aç karına meyvenin sindirimi kolaydır fakat bebek tatlıya alışabilir.
   
 2. 21 Ekim 2009
  Konu Sahibi : eness
 3. kelebegim

  kelebegim Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.151
  Beğenildi:
  17
  Ödül Puanları:
  148
  çok doğru bilgiler
  özellikle ek besine sebze çorbasıyla başlanması
  ben öyle başladım bebeğimde hiç bir şeyi ayırt etmeden yer maşallah ...süphanallah...
  teşekkürler arkadaşım.