Bir genç kız yetişiyor...Ya siz nasıldınız??

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve HeartLess tarafından 12 Ekim 2010 başlatılmıştır.

12 Ekim 2010
    Konu Sahibi : HeartLess
  1. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    Evet arkadaşlar hepimizin ergenlik dönemi,genç kızlık dönemi oldu,
    birçoğumuz evli ve çocuklu,biçoğumuz bekar olabilir,
    sorum hepimize aslında..
    o dönemlerde çok mu yasaklandık,herşeye çok mu ayıp denildi,
    çok mu baskı altında büyüdük..
    Bunun ceremesini nasıl çektik ya da hala çekiyoruz..??
    ve şimdiki dönemde,eğer kız çocuğu yetiştiryorsanız veya çevrenizde şahitseniz
    nasıl yetiştiriliyor.yine herşey mi yasaklı,herşey mi ayıp...!!!
    Elbette ayıp olması gerekenler hala ayıp ama
    mesela misafirlikte çocuğun karnı acıkır,diyemez,
    çünkü annesi ayıp demiştir,
    ya da kız çocuğu annesine regl oldum diyemez,
    çünkü o da ayıptır..böyle baskıcı yetiştirilmesi ne kadar doğru tartışılır...

2. 12 Ekim 2010
  3. lirik guzel

lirik guzel bekle beni 35.5 :) Üye

Beğenildi:
    887
    Ödül Puanları:
    188
    Her zaman aklı başında bir çocuktum,genç kızdım.O yüzden ailemden uyarı aldığımı bilmem.Baskı altında büyüdüğümü söyleyemem,ama bunda benim tavrımın yanı sıra ailemin de bana yaklaşımı önemliydi elbette.:kedi:

4. 12 Ekim 2010
  5. HanimKelesimiGetir

HanimKelesimiGetir TEK DİL TEK VATAN Pro Üye

Beğenildi:
    33.125
    Ödül Puanları:
    563

Benim 21 yaşında kızım var benim yaşayamadığım şeyleri kendisi şu anda yaşıyor ama belli ölçülerde tabi..
    Bizler çok daha makul zamanlarda yaşadık belkide ama sevgi ve saygının olduğu bir dönemden geçtik insanlara güven olayı vardı o zamanlar etrafımızdaki insanları biliyorduk..
    Ama şimdi öyle değil maalesef arkanı döndüğün an kuyu kazmaya hazırlanıyorlar...
    Kızıma söylediğim şeylerdin biride arkadaş seçimidir az olsun ama öz olsun derim herşeylerini anlatma diyede tembihlerim ..

6. 12 Ekim 2010
  7. PRINCESS-in-LOVE

PRINCESS-in-LOVE 2. kez annelik heyecanı Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    108
    aslında çok baskı altında yetişmedim
    benimki biraz daha farklıydı
    Almanyda doğdum büyüdüm
    haliylen çokca alman arkadaşıarımda vardı
    ama onlar ile sadece okulda görüşmemi istiyordu ailem
    okul çıkışı bulamamıza, ders çalışmamıza, gezmemize felan çok karışlardı
    özellikle annem
    hele evlerine gitmem aman aman facia gibi bişeydi
    onlar kötüymüş, bizden farklıymış, beni kandırırlarmış ay bilmem neler neler
    veya abim var
    ona serbest olan çok şey bana yasaktı
    niye çünkü ben kızım
    Allah Allah
    onun dışında işte o ayıp bu ayıp
    ben anneme kolay kolay bişey anlatamazdım
    çekinirdim
    sonra sonra bunu yendim erkek arkadaşımıda anlatım herbişeyide anlatım
    ama bayaği bi büyüdükten sonra

şimdi kızım var daha minicik 17 aylık
    ama büyünce isterimki bana herşeyini ama herşeyini anlatsın
    benden çekinmesin, utanmasın
    evet ayıp kavramları halen olacak ama benim zamanımdaki gibi değil
    benim anneme göre babamın yanında ayak ayak üzerine atmam bile ayıptı örneğin
    sonra ben büyüdükçe annemde bunları aştı
    ama benim kızım böyle tuhaf tuhaf ayıplar ile büyümeyecek

8. 12 Ekim 2010
  9. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    Ben hiç baskıyla büyümedim.
    Mesela çocuktum bir gün masadayız yemek yerken haberlerde bir milletvekilinin mutluluk çubuğu taktırdığını söylediler.Kaç kere sordum bizimkilere annem çocuksun anlamazsın dedi geçiştirdi.Höt höt yapıp tersleyebilirdide..
    Bazı adabı muhaşeret kuralları var onları alarak büyüdüm.Evet misafirin evinde söylemezdim,zaten annem evden çıkarken mutlaka bizi doyururdu.Yemek yer öyle giderdik.Çok su içirmezdi mesela zırt pırt tuvalet olayımız olmasın diye.Sıkı sıkı tembihler alırdık kimsenin bir yeri karıştırılmaz,hiç bir odaya girilmez,buzdolabı açılmaz diye.Ki bunlar görgü kuralıdır zaten.
    Onun haricinde gerçekten rahattık.İki kardeş olarak..
    Ama mesela geçende şey aklıma geldi,piknikler olurdu okulun annem çok yorgun gelirdi pikniklere hiç çeşit çeşit kekler pastalar götüremezdim ben.Pastaneden annemin aldığı pastalarla giderdim.
    Cts fiksti ananeme teyzeme giderdik pazarda bizi yıkardı ütüleri filan yapardı babamda öğr olduğu için yazılı okur,ders çalışırdı.Hiç böyle pazarları çıkalım dolaşalım olmadı bizde o içimde uhdedir birde.
    Lise 1 de alan seçiminde babam dili seçeceksin diye baskı yapmıştı ben arkadaşlarımla aynı sınıfta olucam derdinden TMyi seçmiştim;keşke dinleseydim:gitme:
    18 yaşına kadar annem saçıma hiç bişe yaptırmadı 18ini doldur sonra dedi.İyikide dinlemişim anneciğimi.

10. 13 Ekim 2010
  11. ZYNPalp

ZYNPalp Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    ilk ergenlik dönemimde genelde babamın şunu yapma bunu yapma demesiyle geçti. gerçi yapma dediği de top oynama. tv izleme. ne yapıyorsak tersini isterdi işte. yinede güzeldi. lojmanda oturuyorduk. ve arkadaşlarımızın babaları da aynı saatlerde evde olur aynı saatlerde işe giderlerdi. çocukların ve annelerin hayatı da ona göre şekillenirdi. bazen gece yarısına kadar dışarda oynayabiliyorduk. voleybol, futbol satlambaç. genç kızsınız yapmayın demezdi annelerimiz. nasılsa babalar nöbette :)

o zamanlar sinir olduğum şeyleri bile özlediğimi farkettirdi bu konu :KK43:

12. 13 Ekim 2010
  13. tuana-35

tuana-35 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben 23 yaşındayım şekerler .ergenliğe ilk grdiğim zamanlar 16,17 yaşlarındaki ruha hala sahibim ama illaki ayaklarım yere daha çok basıyor.

14. 13 Ekim 2010
  15. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    Benimde bir kızım var,14 yaşına girecek,
    elimden geldiğince iyi yetiştirmeye çalışıyorum,
    önemli olan önce kendine güvenmesini,kendini sevmesini ve
    kendine değer vermesini öğrenmesiydi.
    bizim zamanımızda bu kadar kötü niyetli insanlar yoktu,
    bu kadar herşey ortalığa dökülmemişti,
    onun için,kızıma öğütlerim bitmez,çok şükür beni anlayan bir kızım var.
    her zaman arkadaş gibi olduk,eh ergenlikte olduğu için
    arada çatışıyoruz ama ben susuyorum,çünkü onun geçtiği yollardan ben daha önce geçtim..
    şimdiki gençlik herşeyi çok çabuk yaşamak istiyor,
    belkide görüyor yaşıtlarında,özeniyor.
    çok şükür öyle makyaj yapma ,uç noktada giyinme gibi abartılı halleri yoktur yavrumun,
    ama ona herşeyin zamanı olduğunu söylerim.mesela,
    kaşlarını üniversiteye gideceği zaman aldırabilir,
    saçlarını da aynen o zaman istediği renge boyatabilir.vs.vs..
    Bu zamanda çocuk yetiştirmek gerçekten çok zor,
    önemli olan ailede,temelden gerekenleri verebilmektir diye düşünüyorum..

16. 13 Ekim 2010
  17. nunna

nunna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    annem ders çalış derdi çalışırdım ama hep 2. dönem çalışırdım 1. dönem hep karnelerim kötüydü :) okuldan kaçtığım zamanlarımda oldu :) yaptığım yaramazlıklar yüzünden çoook dayakta yedim ama hiç uslanmadım :) annem babam ay ne güzel kızımız ders çalışıyor derken ben dersle alakası olomayan şeyleri okuyor araştırıyordum biraz manyaklığım vardı inanılmaz merakım başka şeylerle uğraşmamı ders müfredatı dışında şeyler öğrenmemi sağladı hep:)

ünv.e başladım ohoo gençliğin tadına orda vardım annem neyi yapma dediyse ben onu yaptım ne istediysem onu giydim kimi istediysem onu taktım koluma ama annem hep bilde ne yaptığımı çok kızdı ama hep anlattım :KK70: bazen anlatmadan da haberi oldu kaydirigubbakcemile3
    ünv. bitti iş hayatı başladı kazandığım parayı dilediğimce harcadım ama hiç sonuna kadar harcamadım hep bir miktarını bankaya attım. Annemi o konuda hep dinledim yatırımım oldu hep :) akşiamları haberli geç gittiğim oldu bazen kızdıkları da oldu bazen yalan söyledim kızlarlayım deyim erkek arkadıaşımla gezdiğim oldu ama hep hangi semtte olduğumu doğru söyledim bir kaza geçirirsem bulabilsinler diye:)

sırf koluna takmak için çabalayan erkeklerle resmen oynadım ben evet diyeyim diye yapmadıkları göstermedikleri ilgi kalmıyordu ve bu beni inanılmaz mutlu ediyordu ooh pişman değilim iyi yaptım hep onlar mı kızların gururlarıyla oynayacak bende onlarla oynadım :p

sonra eşimi tanıdım oynanmaz bunla dedim sevdim aşık oldum anneme anlattım tanıştırayımmı dedim kabul etti bana inanmadı sen evlenemezsin sen nasıl ev geçindircen yemek yapcan dedi dalga geçti ama şimdi şok ediyorum onu....

Annem sabah evde ekmek yoksa 5 dakkada hamur yapar ekmek açr, börek yapardıo sıcacık yerdik. diyordum ben evlenirsem çocuğum o zevki tadamayacak mı ianat ettim çocuğum yok ama olduğunda o da o zevki yaşayacak. hamurda açıyorum içli köfte de yapıyorum ha haaayt

gençliğimin tadına vardım arkama baktığımda ay keşke şunu yapsaydım demiyorum gençlik güzel şey halada gencim güzelim :pPP

18. 14 Ekim 2010
  19. why_be

why_be varken yok gibi Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    güzel bir konu olmuş.

geçenlerde bir topikde bir ablamız ergenlik çağına gelmiş olan kızına epilasyon hakkında bilgi istiyordu. çok etkilendim ondan.bilinçli bir anneydi emiminim..

benim annem değil epilasyon(çünü bu çok ayıp bir mevzuydu, anneye anlatılmazdı), bana kahvaltı bile hazırlamazdı okula giderken.
    ergenlik dönemim çok zor geçti. aşırı baskı altında yetiştim.

psikolojim alt üst oldu. o derecede ki izlerini atamadığım çok şey var. hala gözümün önüne gelir çoğu ..

hem şiddet gördüm, hem çok kısıtlandım,

çok mu hırçın bir genç kızdım? hayır. ama pek şevkat görmedim o kesin.

artık bende bir anneyim. kızımı en doğru şekilde yetiştirmeye çabalıyorum.