Bir Hint Efsanesi

Konusu 'Destanlar Efsaneler Mitoloji' forumundadır ve UzmaN tarafından 17 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  17 Kasım 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 1. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  BİR HİNT EFSANESİ

  [​IMG]  Çok eski bir Hint efsanesine göre bir zamanlar bütün insanlar birer tanrıymışlar. Ama tanrılıklarını o kadar kötüye kullanmışlar ki, tanrılar başı Brahma onların elinden tanrısal güçlerini alıp, hiç bulamayacakları bir yere gizlemeye karar vermiş. Böylece bütün sorun gizli bir yer bulmak olmuş.

  Bir çözüm bulmak için toplanan küçük tanrılar konseyi, şunu teklif etmişler: “İnsanın tanrısal gücünü toprağa gömelim.” Ama Brahma “Olmaz, insanoğlu toprağı kazıp onu bulabilir.” demiş.

  “Öyleyse onu okyanusların en derinine atalım.” demişler. Brahma gene “Olmaz, çünkü er geç insanoğlu bütün okyanusların dibini araştıracak ve kuşkusuz bir gün onu bulup çıkaracak.” demiş.

  Küçük tanrılar demişler ki: “O zaman onu gizleyecek bir yer bilemiyoruz! Çünkü yeryüzünde ya da denizin içinde insanoğlunun günün birinde erişemeyeceği bir yer yok gibi.”

  Brahma “Bakın, ne yapalım… İnsanın tanrısal gücünü kendi varlığının en derinine gizleyelim. Çünkü insanın aramayı akıl edemeyeceği tek yer orası.” demiş.

  Ve efsane şöyle biter: Ta o zamandan beri insanoğlu, kendi içinde olan bir şeyi bulmak için, dünyanın çevresini dolanmış, tırmanmış, dalmış, kazmış, arayıp durmuş.

  (İçerik Alıntıdır)